Trwa ładowanie...

Plecak - co w nim znaleźć się powinno?

Avatar placeholder
31.12.2014 10:25
Plecak - co w nim znaleźć się powinno?
Plecak - co w nim znaleźć się powinno? (Zdjęcie autorstwa punctuated / CC BY 2.0)

Plecak ucznia szkoły podstawowej skrywa zwykle dziesiątki „skarbów”: połamane kredki, naklejki, mini gadżety dodawane do dziecięcych komiksów, zabawne rysunki, kapsle i karty z wizerunkami sportowców. Z wiekiem tendencja do noszenia przy sobie dużej ilości drobiazgów wyraźnie maleje – w szkole średniej młodzież dąży zwykle do minimalizmu, a plecak do szkoły staje się coraz lżejszy. Redukcja ciężaru nie powinna być jednak równoznaczna z brakiem książek lub pomocy szkolnych.

1. Wyposażenie plecaka ucznia

Na pozór skompletowanie szkolnej wyprawki i spakowanie plecaka to prosta sprawa. Wystarczy zakupić podręczniki, zeszyty, piórnik, przybory do pisania oraz buty na zmianę. W praktyce lista zakupów jest znacznie dłuższa, uczeń potrzebuje bowiem również pojemnika na drugie śniadanie, stroju na w-f, zestawu plastycznego (farby, pędzle itp.), chusteczek do nosa, portfela na kieszonkowe, podręcznej parasolki i notesu. Przydatne są także inne przedmioty: niewielki grzebień lub szczotka do włosów, frotka (idealna dla dziewcząt na w-f), szczoteczka i pasta do zębów (młodsze dzieci niechętnie myją zęby w szkole, ale starszym bardziej zależy na ładnym uśmiechu, dlatego warto przekonać je do starannej higieny jamy ustnej w szkole), bezcukrowe gumy do żucia, nić dentystyczna i bezbarwna pomadka ochronna. Jeśli dziecko ma astmę lub alergię, powinno nosić przy sobie inhalator lub przepisane przez lekarza środki.

2. Jakie przedmioty nie powinny znaleźć się w plecaku ucznia?

Z oczywistych względów w szkole zabronione jest wnoszenie ostrych narzędzi, alkoholu i substancji stwarzających zagrożenie dla zdrowia oraz życia uczniów. Na tym jednak nie kończy się lista zakazanych przedmiotów oraz takich, które najzwyczajniej w świecie nie powinny znaleźć się w plecaku ucznia. Wśród niemile widzianych w szkole przedmiotów są przede wszystkim kosztowne gadżety elektroniczne. Drogi aparat fotograficzny, najnowszy tablet lub smartfon z wyższej półki niepotrzebnie przyciągają uwagę otoczenia i mogą sprawić, że w drodze do domu nasze dziecko stanie się ofiarą kradzieży. Niewskazane jest również przynoszenie do szkoły prawdziwej biżuterii i pamiątek rodzinnych – w trakcie zabaw nietrudno o zamieszanie i zgubienie cennego przedmiotu. Odnalezienie go może wówczas graniczyć z cudem.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze