Trwa ładowanie...

Wypadek na rowerze: pierwsza pomoc

 Agnieszka Gotówka
10.11.2023 13:59
Wypadek na rowerze: pierwsza pomoc
Wypadek na rowerze: pierwsza pomoc (https://pixabay.com/)

Wypadek na rowerze może zdarzyć się każdemu: i dziecku, i dorosłemu cykliście. Na szczęście większość z nich kończy się kilkoma zadrapaniami i zasinieniami, jednak co robić, gdy zdarzenie będzie poważniejsze? Jak udzielić pierwszej pomocy?

spis treści

1. Wypadek na rowerze – jak pomóc poszkodowanemu?

Sezon rowerowy trwa obecnie przez cały rok. Wielu z nas wybiera ten środek transportu do przemieszczania się po mieście, by uniknać korków. Bezśnieżne zimy sprawiają, że na jednośladzie do szkoły jeżdżą też dzieci. To pozytywny trend, bo popularyzuje aktywność fizyczną, sprzyja zdrowiu i utrzymaniu szczupłej sylwetki oraz jest przyjazny dla środowiska.

Niestety, ciemną stroną jazdy na jednośladzie bywa upadek z roweru. Może się zdarzyć z różnych przyczyn, z których najpoważniejsze to potrącenia przez samochód. Takie wypadki mogą się zakończyć tragicznie.

Nawet z pozoru błaha wywrotka na rowerze może zakończyć się bardzo poważnym urazem. Nierzadko dochodzi wówczas do złamań, wstrząśnienia mózgu lub urazu kręgosłupa.

Zobacz film: "Jak możesz pomóc maluchowi odnaleźć się w nowym środowisku?"

Według policyjnych statystyk w 2022 r. kierujący rowerami byli ofiarami 3 514 wypadków, z czego 170 zakończyło się śmiercią cyklisty, a 1128 odniosło poważne obrażenia.

2. Upadek na rowerze – udzielanie pierwszej pomocy krok po kroku

Kiedy widzisz wypadek rowerowy, reaguj! Nie oddalaj się z miejsca zdarzenia, licząc, że ktoś inny udzieli pierwszej pomocy poszkodowanemu. Zadzwoń pod numer alarmowy 112 i powiadom o zdarzeniu. Dyspozytor wyśle na miejsce odpowiednie służby.

  • Jeśli poszkodowany jest nieprzytomny, sprawdź, czy oddycha. Jeśli nie, wykonaj resystutację krążeniowo-oddechową zgodnie z algorytmem 30 uciśnięć na 2 oddechy.
  • W razie potrzeby zatamuj krwotok.
  • Zlokalizuj ewentualne złamania i jeśli potrafisz, ustabilizuj je (pamiętaj jednak, że nieumiejętne manewrowanie kończyną może spowodować powikłania).
  • Jeśli poszkodowany ma uraz głowy, można podejrzewać, że doszło do urazu kręgosłupa w odcinku szyjnym (zwłaszcza, jeśli jest przytomny i zgłasza brak czucia lub nie może ruszać nogami). Należy wówczas utrzymywać ręczną stabilizację szyi do czasu przyjazdu służb ratunkowych, by zmniejszyć ryzyko pogłębienia urazu i ucisku lub przerwania rdzenia kręgowego.

3. Wypadek rowerowy i co dalej?

Wypadki z udziałem rowerzystów znacznie częściej zdarzają się w terenie zabudowanym niż niezabudowanym, ale to w tych ostatnich ginie większy procent cyklistów.

Główną przyczyną wypadków są: nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowe wyprzedzanie i przejeżdżanie drogi dla rowerów.

Niejednokrotnie to nie rowerzyści są sprawcami niebezpiecznych zdarzeń, jednak to nie zwalnia ich z odpowiedzialności i konieczności zachowania rozwagi. Odpowiednich zachowań na drodze ucz też dzieci.

  • Mimo, że w Polsce nie ma nakazu jazdy w kasku rowerowym, zawsze pamiętaj, by go założyć. To podstawa! Nie kosztuje wiele, a może uratować życie (jednym z największych zagrożeń dla cyklistów są urazy głowy).
  • Kiedy jedziesz po zmroku, ubieraj kamizelkę odblaskową. Odpowiednio zabezpiecz też rower (oświetlenie przednie i tylne, odblaski).
  • Przed wyruszeniem w drogę sprawdź, czy rower posiada sprawny hamulec i dzwonek (to podstawowe elementy wyposażenia roweru zapisane w ustawie z 20 czerwca 1997 roku – Prawo o ruchu drogowym)
  • Rozważ wykupienie polisy ubezpieczeniowej, która wypłaci odszkodowanie za wypadek (również jeśli dojdzie do niego podczas amatorskich zawodów kolarskich lub triathlonowych).
  • Jeśli jedziesz z dzieckiem, dobrze zaplanuj trasę wycieczki. Zadbaj o dobrej jakości fotelik rowerowy. Jeśli jeździsz ze starszym dzieckiem, ale obawiasz się o jego bezpieczeństwo, rozważ zakup holowniczego drążka do roweru dziecięcego lub rowerowej przyczepki.

Przeczytaj również:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze