Trwa ładowanie...

Dziecko na rowerze. Jakie przepisy obowiązują?

 Maria Krasicka
18.10.2022 15:22
Dziecko na rowerze
Dziecko na rowerze (GettyImages)

Sezon rowerowy rozpoczął się już na dobre. Jednak chcąc się wybrać na wycieczkę rowerową z dzieckiem, należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach, takich jak niezbędne wyposażenie, czy obowiązujące przepisy. Jakie są prawa i obowiązki młodocianych rowerzystów?

spis treści

1. Dziecko poniżej 7. roku życia

Zgodnie z przepisami ruchu drogowego małe dziecko do 7. roku życia może być przewożone na rowerze, pod warunkiem, że jest umieszczone w sposób zapewniający mu bezpieczną jazdę. Dlatego też maluchy można przewozić w specjalnym foteliku na rowerze (od 9. miesiąca życia - o ile samodzielnie siedzi) lub w przyczepce za rowerem.

Trzeba jednak pamiętać, że przyczepki rowerowe muszą spełniać wytyczne, pozwalające na przewóz dzieci. Stąd przewożenie pociech w przyczepkach towarowych jest nielegalne.

Zobacz film: "Jak przygotować rower na wiosnę?"

Co istotne – poruszając się rowerem z przyczepką, można jechać jedynie po jezdni lub ścieżce rowerowej.

2. Dziecko poniżej 10. roku życia tylko z opiekunem

Dziecko, które nie skończyło jeszcze 10 lat, jest traktowane w Kodeksie drogowym jak pieszy. Dlatego też wybierając się na wycieczkę rowerową ze swoją pociechą, należy jechać chodnikiem, nawet jeśli jest bardzo wąski, a obok jest ścieżka rowerowa. Po niej bowiem dziecko może się poruszać, mając kartę rowerową. W innym przypadku rodzicowi grozi mandat w wysokości 50 zł.

Co z przejściem dla pieszych? By uczyć małego rowerzystę dobrych nawyków, należy za każdym razem zsiadać z roweru i przeprowadzać go przez ulicę. Jednak jak się okazuje, według prawa małe dziecko jest pieszym i nie musi tego robić. Co ciekawe opiekun rowerzysty poniżej 10. roku życia również nie musi zsiadać z roweru przed przejściem dla pieszych i może po prostu przez nie przejeżdżać.

W przypadku kiedy nie ma chodnika, można z dzieckiem jechać ulicą. Należy jednak pamiętać o bardzo istotnej kwestii – dziecko zawsze musi być po prawej stronie. Dzięki temu będzie bezpieczniejsze.

3. Karta rowerowa dla rowerzystów 10-18 lat

Kiedy dziecko skończy 10 lat, ma obowiązek zdać egzamin na kartę rowerową. Bez niej do 18 roku życia w ogóle nie powinno wsiadać na rower. Dopiero ten dokument sprawia, że jest pełnoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego i może poruszać się po ścieżce rowerowej, czy ulicy. Za jazdę bez uprawnień grozi mandat 100 zł.

Wiedza z zakresu ruchu drogowego jest niezbędna, by bezpiecznie poruszać się na rowerze. Zatem szkolenie na kartę rowerową powinno być bardzo dobrze przeprowadzone. Zazwyczaj organizacją kursu zajmowały się szkoły podstawowe lub Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego. Obecnie przeprowadzanie szkoleń może być utrudnione ze względu na pandemię koronawirusa, mimo to rodzice mogą samodzielnie poszukać ośrodka, w którym kurs się odbywa.

Jeżeli chodzi o egzamin, ten składa się z części teoretycznej, na której sprawdzana jest wiedza z zakresu ruchu drogowego w formie testu i praktycznej, na placu manewrowym. Dziecko przystępujące do egzaminu musi poprawnie wykonać m.in. skręcanie, omijanie, jazdę po ósemce, czy włączanie się do ruchu.

Uczestnictwo w kursie, egzamin oraz wydanie karty są bezpłatne.

4. Wyposażenie na rower

Wybierając się na przejażdżkę rowerową, należy pamiętać również o odpowiednim wyposażeniu. Zarówno dziecko, jak i rodzic, powinni mieć kask, by dawać przykład małemu rowerzyście. Jest to najlepszy czas, by nauczyć malucha dobrych nawyków, które w przyszłości mogą uratować mu życie.

Przed podróżą należy także przygotować sam rower. Sprawdzić, czy hamulce są sprawne, dzwonek działa, a oświetlenie i odblaski są widoczne. Warto również dodatkowo oznaczyć rower dziecka, instalując jaskrawą chorągiewkę.

Dobrym pomysłem mogą okazać się też kamizelki odblaskowe. Jest to istotny element wyposażenia małego cyklisty, szczególnie jeśli trasa rowerowa zakłada odcinek na ulicy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze