Trwa ładowanie...

Koronawirus u dzieci. COVID-19 może dawać nietypowe objawy

Avatar placeholder
02.08.2021 16:51
Koronawirus u dzieci może powodować groźne stany zapalne
Koronawirus u dzieci może powodować groźne stany zapalne (Getty Images)

Brytyjska służba zdrowia wydała specjalny alert, w którym ostrzega lekarzy, by zwrócili szczególną uwagę na objawy pojawiające się u dzieci. W ostatnim czasie odnotowano wzrost przypadków rzadkiego i nietypowego zespołu zapalnego, który może być powiązany z koronawirusem.

spis treści

1. Dzieci a koronawirus

Nowe ostrzeżenie dotyczące koronawirusa wysłane do lekarzy pracujących w publicznej służbie zdrowia w Wielkiej Brytanii, od razu stało się ogólnokrajową debatą.

W ostrzeżeniu można przeczytać, że zauważono zwiększona liczbę dziecięcych pacjentów, którzy trafiali do szpitali ze względu na występujące bóle brzucha, dolegliwości żołądkowo-jelitowe, a nawet zapalenie mięśnia sercowego.

Zobacz film: "Oddychaj czysto - webcast z dr hab. n. med. Wojciechem Feleszko"

Ostrzeżenie zostało wydane przez NHS (National Health Service) na podstawie danych udostępnionych przez szpitale na terenie całej Wielkiej Brytanii.

Do tej pory sądzono, że koronawirus dla dzieci nie jest niebezpieczny (Getty Images)
Do tej pory sądzono, że koronawirus dla dzieci nie jest niebezpieczny (Getty Images)

2. Stan zapalny u dzieci

Alert został udostępniony również przez Paediatric Intensive Care Society, które zrzesza lekarzy zajmujących się pediatryczną intensywną terapią. W swoim oświadczeniu organizacja dodała z kolei, że "pojawia się coraz większa obawa, że stany zapalne występujące w narządach wewnętrznych mogą być powiązane z chorobą COVID-19".

Zdaniem lekarzy może to oznaczać, że istnieje jeszcze jeden (do tej pory niezidentyfikowany) patogen, który może atakować szczególnie dzieci.

Zobacz także: Czy dzieci powinny nosić maseczki?

Nie wiadomo, ile dzieci trafiło do szpitali. Wiadomo jednak, że stan występował wyłącznie u dzieci, które zdiagnozowano pod kątem zarażenia koronawirusem.

3. Koronawirus w Wielkiej Brytanii

Jakie są nietypowe objawy koronawirusa u dzieci? Podobne do tych występujących przy COVID-19, ale nie tylko. Stan, z jakim dzieci trafiały do szpitala, wykazywał również podobieństwa do wstrząsu toksycznego i atopowej choroby Kawasaki, która powoduje stan zapalny i obrzęk naczyń krwionośnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze