UOKiK przeprowadził kontrolę. Co trzecia zabawka i rower dla dziecka są niebezpieczne
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów skontrolował zabawki dziecięce oraz rowery i foteliki rowerowe. Jedna trzecia przedmiotów okazała się niebezpieczna. Jak wybrać rower i zabawki dla dziecka, żeby były bezpieczne? UOKiK radzi, na co warto zwrócić uwagę.
1. Wady w rowerach dziecięcych
Inspekcja Handlowa przeprowadziła kontrolę bezpieczeństwa rowerów dziecięcych i fotelików rowerowych. Sprawdzonych zostało 239 partii produktów (168 rowerów i 71 fotelików). Inspektorzy zakwestionowali bezpieczeństwo 63 z nich (46 rowerów i 17 fotelików), czyli nieco ponad 26 proc. Trzy lata wcześniej aż jedna trzecia sprawdzonych partii była wadliwa.
W 22 proc. zakwestionowanych rowerów i fotelików inspektorzy stwierdzili wady, które mogły mieć bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo użytkowników. Jednym z najczęstszych błędów było zastosowanie zacisków jako regulacji wysokości siodełka, co mogło powodować zbyt łatwą samodzielną regulację przez dziecko.
Inne nieprawidłowości to m.in. wystające śruby oraz ostre krawędzie w nakrętkach. Niektóre rowery nie posiadały również pełnej osłony łańcucha. Bywały również przypadki, gdy fotelik rowerowy miał niewystarczające mocowanie, w innym brakowało uprzęży utrzymującej dziecko w bezpiecznej pozycji czy osłon stóp dziecka. Inny fotelik inspektorzy przebadali w laboratorium – w trakcie tych badań od fotelika oddzieliły się pasy naramienne i pas krokowy.
Prawie 25 proc. skontrolowanych przedmiotów była źle oznakowana. Najczęściej informacje w instrukcjach użytkowania były niepełne. W sześciu przypadkach nie było dołączonych żadnych instrukcji.
2. Jak wybrać bezpieczny rower dla dziecka?
Kontrolerzy wykryli nieprawidłowości u co trzeciego przedsiębiorcy. Już w trakcie kontroli większość z nich usunęła nieprawidłowości. Partie z wadami konstrukcyjnymi zostały wycofane ze sprzedaży.
UOKiK jednak radzi, aby przy zakupie roweru czy fotelika zwracać szczególną uwagę:
- Czy na produkcie są oznaczenia i ostrzeżenia.
- Czy załączono instrukcje i informacje niezbędne do bezpiecznego użytkowania.
- Czy produkcie lub w instrukcji jest nazwa i adres producenta, który odpowiada za jego jakość i bezpieczeństwo.
- Kupując rower, dobierz go odpowiednio do wieku dziecka.
- Czy nie ma wystających śrubek, ostrych krawędzi, którymi dziecko mogłoby się skaleczyć.
- Czy rower ma pełną osłonę łańcucha.
- Sprawdź, jak umocowane i regulowane jest siodełko – czy dziecko nie będzie mogło regulować go samodzielnie.
- Kupując fotelik, zwróć uwagę, czy ma on dostateczne i stabilne mocowanie do roweru.
- Czy producent zadbał o bezpieczeństwo i stabilną pozycję dziecka w foteliku – czy sprzęt ma np. uprzęże, czy są osłony stóp i pasy ograniczające ruchy stóp.
3. Niebezpieczne zabawki dla dzieci
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów skontrolował również zabawki dziecięce. Aż 30 proc. zweryfikowano negatywnie. Niektóre zabawki zagrażały zdrowiu i życiu dzieci do lat 3.
W trakcie kontroli sprawdzono łącznie 136 zabawek. Najwięcej zabawek (127) pochodziło z Chin. Również z tego kraju pochodziło najwięcej zakwestionowanych wyrobów (37), zastrzeżenia zgłoszono też wobec jednej zabawki wyprodukowanej w Polsce.
Laboratorium Badania Zabawek UOKiK w Lublinie zbadano właściwości mechaniczne i fizyczne zabawek. Przeprowadzono łącznie 48 badań, stwierdzając niezgodności w 18 próbkach. Niezgodności polegały na:
- Zawyżonym poziomie ciśnienia akustycznego emisji dźwięku w 10 zabawkach (ryzyko uszkodzenia słuchu, np. telefon, pistolet), najwyższa stwierdzona wartość przekraczała dopuszczalny poziom o prawie 15% (80,3dB przy dopuszczalnym 70db)
- Występowaniu małych elementów mieszczących się w cylindrze do badania małych części, mogących powodować udławienie lub uduszenie dziecka w 6 zabawkach (np.: zestaw muzyczny, aparat fotograficzny)
- Pęknięciu szwów zabawki miękkiej wypchanej, w wyniku czego dostępne było wypełnienie wewnątrz zabawki (ryzyko udławienia - pluszowa pozytywka)
- Zaniżonej grubości folii opakowania (ryzyko uduszenia – piłka z dźwiękiem)
Jak informuje UOKiK, połowa przebadanych zabawek przeznaczonych dla dzieci poniżej 3 roku życia, miała nieprawidłowości związane z bezpieczeństwem. Głownie chodzi o małe elementy zabawek, które mogą powodować udławienie lub uduszenie dziecka. Obejmuje to sytuacje łatwego odrywania się małych elementów zabawki.
"Połknięcie przez dziecko takiego elementu może spowodować poważne konsekwencje dla zdrowia, w skrajnym przypadku śmierć" - ostrzega urząd.
4. Jakie zabawki są bezpieczne?
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów radzi, aby przy zakupie zabawek zwracać uwagę na obecność znaku CE na opakowaniu. Potwierdza on zgodność z wymaganiami bezpieczeństwa. Z kolei wybierając zabawki dla dzieci do 3 lat, należy zwrócić szczególną uwagę na:
• Materiały wypełniające – nie powinny zawierać żadnych twardych ani ostrych zanieczyszczeń, takich jak kawałki metalu, gwoździe, igły i drzazgi. • Zabawki nie powinny posiadać części o wymiarach umożliwiających dziecku ich połknięcie. • Opakowania – wykonane z elastycznych tworzyw sztucznych, o obwodzie otworu większym niż 380 mm nie powinny być zamykane za pomocą ściągnięcia sznurka lub linki.
Zobacz także: Jak zdezynfekować rower miejski? Pokazujemy krok po kroku
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl