Trwa ładowanie...

Mocna fotografia, którą powinien zobaczyć każdy rodzic. Pokazuje, jak niewiele potrzeba do udławienia

Avatar placeholder
24.05.2022 17:25
Zdjęcie udostępniają ludzie na całym świecie
Zdjęcie udostępniają ludzie na całym świecie (Facebook)

Każdy rodzic poświęca wiele czasu i uwagi temu, co małe dzieci wkładają do ust. Niezależnie od tego jak dużo czasu spędzają na krojeniu twardych części jedzenia, nadal pozostaje ryzyko zadławienia. Jak niewiele potrzeba, by tak się stało, pokazuje zdjęcie, które stało się wiralem w sieci.

spis treści

1. Pielęgniarki wrzuciły zdjęcie płuc dziecka

Zadławienie się dziecka może wywołać reakcję nerwową u rodzica. Może on wpaść w panikę i zadziałać pod presją – blokując tym samym tylko drogi oddechowe dziecka. W takim przypadku potrzebny jest spokój i opanowanie.

Rodzice powinni wiedzieć wcześniej, jak w takich sytuacjach powinni się zachować.

Pielęgniarki z Filipin udostępniły na Facebooku zdjęcie przekroju płuc dziecka, które zmarło w wyniku udławienia się. Na fotografii widać, że do śmierci przyczynił się bezpośrednio pojedynczy orzeszek. To ma uświadamiać rodziców jak niewiele potrzeba, by wydarzyła się tragedia.

Pielęgniarki zachęcają do tego, by udostępniać zdjęcie dalej.

Jeden orzeszek był w stanie zabić dziecko
Jeden orzeszek był w stanie zabić dziecko

Post został udostępniony ponad 9 tysięcy razy.

2. Rękoczyn Heimlicha

Jak same piszą w opisie zdjęcia – ryzyko uduszenia w przypadku dzieci do pięciu lat jest wysokie. Podkreślają jednak, że takim wydarzeniom można łatwo zapobiegać. Trzeba tylko wiedzieć jak.

Zadławienie jest bezpośrednią przyczyną zatkania dróg oddechowych dziecka. Nie może ono nabrać powietrza. Jeśli nie usunie się przeszkody utrudniającej dopływ powietrza do płuc, może dojść do utraty przytomności, a później nawet do zgonu. Średnica dróg oddechowych u rocznego dziecka wynosi zaledwie 7 mm, dlatego dostęp do zatoru może być utrudniony.

Ratunkiem jest rękoczyn Heimlicha.

Najlepiej stanąć za dzieckiem. Objąć je od tyłu. Jedną dłoń należy zacisnąć w pięść i położyć ją na nadbrzuszu, tuż pod mostkiem dziecka. Drugą ręką należy złapać i zablokować pierwszą. Jeśli dziecko jest małe, trzeba je podnieść, tak by dorosły stał na wyprostowanych nogach i był pochylony do przodu. Teraz trzeba uciskać nadbrzusze dziecka z przerwami, ruchy kierując ku górze, wprawiając w ruch przeponę.

Instrukcja, którą każdy rodzic powinien znać
Instrukcja, którą każdy rodzic powinien znać

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze