Rękoczyn Heimlicha – pierwsza pomoc przy zadławieniach

Jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadków z udziałem dzieci. Zadławienie. By w jego wyniku nie doszło do śmierci, należy nauczyć się jednego ważnego chwytu ratunkowego o nazwie rękoczyn Heimlicha. Dowiedz się, na czym on polega.

Zadławienie to nic innego, jak zatkanie dróg oddechowych przez niewielkich rozmiarów przedmiot. Szczególnie łatwo może do niego dojść u niemowląt, ponieważ średnica tych dróg u rocznego dziecka wynosi tylko 7 mm.

Polecane wideo:

Zadławienie to jedna z najczęstszych przyczyn wypadków domowych z udziałem dzieci. Mimo że Główny Urząd Statystyczny nie podaje konkretnych liczb, pediatrzy alarmują – dochodzi do niego bardzo często. Winne są resztki pokarmów, niewielkich rozmiarów zabawki, przedmioty domowego użytku, np. guziki czy inne małe elementy i – przede wszystkim – nieuwaga osób dorosłych.

Często rodzice nie wiedzą, jak postępować w przypadku zadławienia. Pierwszą reakcją jest zazwyczaj panika. Tymczasem podjęcie pierwszej pomocy przedmedycznej jest kluczowe dla dalszego ratowania dziecka.

Skuteczną metodą, która ułatwi wydobycie ciała obcego z dróg oddechowych, jest tzw. rękoczyn (chwyt) Heimlicha. ****Można go wykonywać u dzieci małych (powyżej 1. roku życia) oraz tych w wieku przedszkolnym i szkolnym.

Jeśli widzisz, że dziecko się krztusi i odkasływanie nie pomaga, zaczyna mu brakować oddechu i sinieje, zastosuj właśnie chwyt Heimlicha.

Stań za dzieckiem i obejmij je od tyłu. Jedną dłoń zwiń w pięść i połóż ją w nadbrzuszu, tuż pod mostkiem dziecka. Złap pięść drugą ręką. Jeśli dziecko jest małe, podnieś je do góry tak, żebyś ty stał na wyprostowanych nogach i pochyl do przodu. Teraz uciskaj nadbrzusze dziecka z przerwami, ruchy kieruj ku górze, wprawiając w ruch przeponę.

Dowiedz się, jak wybrać bezpieczną zabawkę dla dziecka

Wybierając zabawki dla dzieci, warto pamiętać nie tylko o radości, jaką mają sprawić, ale także o bezpieczeństwie maluchów. Chroń je przed zadławieniem...

Chwyt Heimlicha stosuj z przerwami do momentu usunięcia ciała obcego z dróg oddechowych lub do momentu utraty przytomności przez dziecko.

Jeśli dziecko straciło przytomność, połóż je na ziemi i wykonaj dwa wdechy ratunkowe. Jeśli w ustach dziecka nadal nie ma ciała obcego, wykonaj ponownie rękoczyn Heimlicha, ale na leżąco. U dziecka młodszego uciskaj nadbrzusze jedną pięścią, u starszego – dwiema. Powtórz pięć razy.

Rękoczynu Heimlicha nie wolno stosować u dzieci poniżej pierwszego roku życia. Jego narządy wewnętrzne i kości nie są jeszcze wystarczająco mocne i na tyle rozwinięte, by przetrwać nacisk na przeponę.

W przypadku zadławienia niemowlę należy ułożyć na kolanach siedzącej osoby dorosłej tak, by jego głowa skierowana była ku podłodze. Twarz niemowlęcia należy skierować do dołu, pod jego żuchwę podłożyć rozszerzone palce, wskazujący i środkowy, by podtrzymywały główkę dziecka. Drugą, zgiętą ręką należy wykonać pięć szybkich, energicznych i rytmicznych uderzeń między łopatki.

Po każdym uderzeniu trzeba skontrolować, czy ciało obce wydostało się z tchawicy. Jeśli tak, nie ma potrzeby stosowania wszystkich pięciu uderzeń.

Jeśli natomiast dziecko straciło przytomność lub ciało obce nie wydostało się na zewnątrz, należy zastosować uciśnięcia klatki piersiowej. Na mostek połóż palec wskazujący i kciuk. Mocno uciśnij klatkę piersiową wyprostowanymi palcami. Uderzenia w plecy i uciśnięcia stosuj na zmianę – jeśli wcześniejsze czynności nie przyniosły efektu.

Gdy dziecko nadal nie oddycha, zastosuj wentylację płuc: pięć ucisków klatki piersiowej, jeden wdech i znowu pięć ucisków. W międzyczasie zadzwoń pod nr 999 lub 112 i wezwij pogotowie.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Melisa

Pati518 • ostatni post 3 tygodnie temu

2

Po porodzie

~młoda mama oli • ostatni post 3 tygodnie temu

3
Artykuły Bezpieczeństwo niemowlaka
Bezpieczeństwo niemowlaka

Bezpieczny sen dziecka

Bezpieczny sen dziecka

o bezpieczeństwo dziecka. Pomiędzy szczebelkami i innymi częściami łóżeczka a materacem nie może być wyczuwalnych przerw. Okazuje się, że najbardziej

Bezpieczeństwo niemowlaka

Ukradła dziecko i niezauważona wyszła ze szpitala

Ukradła dziecko i niezauważona wyszła ze szpitala

Kobieta ukradła dwudniowego noworodka. Dzięki nagraniu z kamer policja ma nadzieję schwytać podejrzaną i oddać dziecko zrozpaczonej matce. Do zdarzenia doszło w szpitalu w Indiach. Kobieta jest poszukiwana przez policję, a internauci masowo udostępniają...

Bezpieczeństwo niemowlaka

Niebezpieczne wózki dla dzieci

Niebezpieczne wózki dla dzieci

Zjednoczonych prawie 362 tys. dzieci doznało uszczerbku na zdrowiu, którego przyczyną był wózek nie spełniający norm bezpieczeństwa lub niebezpieczne (...) kontuzji. Wypadki z udziałem nosideł częściej kończyły się hospitalizacją niż...

Bezpieczeństwo niemowlaka

Actimel przedstawia ACTI - innowację w opiece nad dziećmi!

Przegrzane czy przechłodzone? Spocone czy nie? Wątpliwości, jak właściwie ubrać dziecko zimą, jest całe mnóstwo. Fora są pełne rad: temperaturę należy sprawdzać na karku, rączce czy nosku… rodzice nie są pewni czemu ufać. Teraz Actimel, zimowy pomocnik...

Bezpieczeństwo niemowlaka

Meble dla niemowlaka

Meble dla niemowlaka

Bezpieczne meble nie zastąpią uwagi poświęconej dziecku przez rodziców. Mogą jednak znacznie ułatwić rodzicom opiekę nad ruchliwym maluchem.

Bezpieczeństwo niemowlaka

Niebezpieczne ochraniacze łóżeczkowe

Niebezpieczne ochraniacze łóżeczkowe

Popularne ochraniacze do łóżeczka mogą spowodować śmierć dziecka - alarmuje brytyjska fundacja wspierająca rodziców - The Lullaby Trust. Przypomina również o powtarzających się przypadkach uduszenia podczas snu, czego bezpośrednią przyczyną był właśnie...

Bezpieczeństwo niemowlaka

Coraz więcej kontroli w żłobkach

Nieodpowiednio wykształcona kadra, za dużo dzieci w grupach, za długi czas opieki - to tylko niektóre z nieprawidłowości wykrytych podczas gminnych kontroli w żłobkach i klubach dziecięcych. Chociaż inspekcje się odbyły, placówki nie otrzymały żadnych...