Trwa ładowanie...

Jak wybrać rowerek biegowy i na co zwrócić uwagę?

 Ewa Rycerz
09.07.2019 13:22
Jak wybrać rowerek biegowy i na co zwrócić uwagę?
Jak wybrać rowerek biegowy i na co zwrócić uwagę? (123rf)

Artykuł sponsorowany

Gdy pogoda zaczyna robić się typowo wiosenna, a chmury ustępują miejsca słońcu, zaczynamy więcej czasu spędzać na świeżym powietrzu. Wiosna i lato nie lubią nudy, dlatego warto zadbać o aktywność fizyczną – nie tylko swoją, ale również dziecka. Jednym z najlepszych sposobów na rozruszanie się po zimie jest rower, a dla najmłodszych – rowerek biegowy. Dlaczego?

Jeszcze kilka lat temu nauka jazdy na rowerze wyglądała tak, że dziecko siedziało na rowerku trójkołowym lub dwukołowym, a rodzic bądź dziadek pchał je za pomocą przyczepionego do roweru kijka. W efekcie dorosły się męczył, a maluch nie nabywał ani umiejętności kręcenia pedałami, ani utrzymywania równowagi, ani też sterowania pojazdem. Co więcej, gdy dziecko wyrastało z rowerka na trzech kołach, przesiadało się na pojazd dwukołowy, ale z dodatkowymi (mniejszymi) kółkami. Takie koła często montowane są wyżej niż główne, co ma uczyć utrzymywania równowagi… ale w rzeczywistości może wymuszać nieprawidłową pozycję kręgosłupa podczas nauki jazdy.

Jest jednak inny sposób, by nauczyć pociechę jeździć na rowerze. W dodatku jest szybszy, skuteczniejszy i nie wymaga tak dużego zaangażowania osób dorosłych. Jaki? Rowerek biegowy!

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

1. Zalety rowerków biegowych

Rowery bez pedałów mają wiele zalet. To pierwszy krok do tego, by nauczyć malucha kluczowej umiejętności – utrzymywania równowagi, niezbędnej do prowadzenia tradycyjnego dwukołowca. Gdy maluszek już to opanuje, będzie mógł ćwiczyć skręcanie i kontrolę nad jednośladem. Taki trening można zacząć już od ok. 2. roku życia. Najpierw powoli, ale z czasem coraz szybciej i w różnych kierunkach.

– Jazda na rowerze uczy dzieci oceniać zmieniającą się sytuację i aktywnie reagować na wszelkie zmiany – samodzielnie wybierają kierunek jazdy, muszą skutecznie omijać przeszkody i wreszcie – decydują, kiedy należy hamować, a kiedy przyspieszyć – wyjaśnia Tomasz Rutkowski z firmy Kinderkraft.

– Przemieszczanie się na pojeździe sprzyja również poprawie oceny odległości i prędkości, pozwala też dziecku łatwiej opanować rozróżnianie prawej i lewej strony – dodaje ekspert.

2. Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Choć może wydawać się to skomplikowane, dopasowanie rowerka biegowego jest dość proste. Wystarczy trzymać się kilku podstawowych zasad.

Najważniejszą kwestią jest sprawdzenie, do jakiego wzrostu i wagi przeznaczony jest wybrany produkt. Najlepszy będzie rowerek posiadający opcję regulacji siodełka, gdyż będzie on rósł razem z pociechą i posłuży mu dłużej. Należy pamiętać, że odpowiednia wysokość siodełka jest wtedy, kiedy dziecko może przy wyprostowanych nogach swobodnie postawić stopy na podłożu.

Przed zakupem warto też zwrócić uwagę na względy bezpieczeństwa i przyjrzeć się, czy wszelkie śruby w rowerku zostały odpowiednio zabezpieczone, tak jak na przykład w rowerku Kinderkraft 2Way Next. Jest on dostępny w dwóch wersjach kolorystycznych (intensywna zieleń i modna mięta), wpisujących się w najnowsze trendy i podkreślających jego dynamiczny charakter.

Kinderkraft 2Way Next
Kinderkraft 2Way Next

Kolejnym krokiem będzie wybór opon. Możemy zdecydować się na piankowe lub gumowe. Te pierwsze nie stwarzają ryzyka przebicia, są lekkie i bezpieczne, dlatego doskonale sprawdzą się, gdy maluch rozpoczyna przygodę z rowerkami biegowymi. Przyjrzyjmy się także bieżnikowi (opony nie powinny być gładkie), który zapewnia bezpieczeństwo i ułatwia jazdę. Jeśli na rowerowe eskapady z dzieckiem będziemy wybierać różne trasy, to wybierzmy takie opony, które można pompować i dostosować ich twardość do rodzaju nawierzchni. Tego typu koła ma Kinderkraft Novi – rowerek z hamulcem i dzwonkiem, który w sprzedaży pojawi się w połowie maja.

Kinderkraft Runner Adventure
Kinderkraft Runner Adventure

Rowerki dostępne na rynku wykonane są z różnych materiałów, najbardziej popularne to: stal i drewno. Przykładem pierwszego produktu są wspomniane 2Way Next i Novi, natomiast drugiego: Kinderkraft Runner Adventure oraz Kinderkraft Runner Nature. Oba wykonane są z drewna brzozowego. Pierwszy z nich jest fantazyjnie ozdobiony turkusowo-rudym wzorem, drugi ma geometryczne wzory wpisujące się w modną kolorystykę szarości. We wszystkich rowerkach zastosowano rączki wykonane z antypoślizgowego materiału, dodatkowo ograniczono też zakres ruchu kierownicą (w przypadku niepowodzenia i przy nagłej utracie równowagi ułatwi to dziecku wyjście z tarapatów).

Kinderkraft Runner Nature
Kinderkraft Runner Nature

Rowerki Kinderkraft zostały wyposażone w uchwyt w ramie, mają również pas do przenoszenia, który ułatwia rodzicowi transport rowerka, np. kiedy maluch się zmęczy. Z łatwością zmieszczą się też do bagażnika samochodowego, gdy będziemy chcieli wyjechać z dzieckiem na dłuższą wycieczkę.

Wybierając rowerek dla pociechy, warto również zwrócić uwagę na dodatkowe elementy wyposażenia, które sprawią, że przygoda z rowerkiem biegowym będzie jeszcze bardziej atrakcyjna... Hamulec, prawdziwy dzwonek czy torba na skarby to elementy, które nie tylko dodadzą atrakcyjności pojazdowi, ale również zapewnią więcej frajdy z jazdy.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze