Trwa ładowanie...

Antarktyda. Jakie zwierzęta i rośliny żyją na najzimniejszym kontynencie świata?

Antarktyda jest kontynentem najdalej wysuniętym na południe, na którym żyje ograniczona ilość roślin i zwierząt. Na lekcjach geografii i biologii możemy dowiedzieć się, jakie gatunki możemy tam spotkać. Jakie zwierzęta i rośliny żyją na Antarktydzie? Oto nasza ściągawka!

Zobacz film: "Wysokie oceny za wszelką cenę"

spis treści

1. Antarktyda - co to za kontynent?

Antarktyda to kontynent wysunięty najdalej na południe. Jest jednym z najbardziej tajemniczych miejsc na całej kuli ziemskiej, to jedyny kontynent, który nie jest eksploatowany gospodarczo i zamieszkany na stałe. To zupełnie zrozumiałe, ponieważ Antarktyda w 98% pokryta jest warstwą lodową, a warunki tam panujące są naprawdę trudne.

Na Antarktydzie notowane są najniższe temperatury oraz najsilniejsze wiatry, dlatego może się wydawać, że miejsce to nie sprzyja życiu. Warto wiedzieć jednak, że żyje tam mnóstwo gatunków, które przystosowały się do panujących tam warunków atmosferycznych.

2. Antarktyda - rośliny

Jakie rośliny bytują na Antarktydzie? Z uwagi na klimat tego kontynentu nie jest możliwa bujna wegetacja. Wzrost roślin jest utrudniony przez niskie temperatury oraz braki światła słonecznego i niedobory wilgoci, przez co flora jest mało zróżnicowana i możemy ją zaobserwować jedynie na ograniczonych obszarach.

Składa się przede wszystkim z mszaków - występuje tam około 100 gatunków mchów oraz 25 gatunków wątrobowców, lecz są jedynie dwa gatunki rodzimych gatunków roślin naczyniowych:

 • śmiałek antarktyczny;
 • kolobant antarktyczny.

Trzecim gatunkiem rosnącym na tym kontynencie jest wiechlina roczna. Na obszarach morskich można zaobserwować fitoplankton oraz makrofity.

Arktyka – czym się wyróżnia ten wyjątkowy region? Lokalizacja, zwierzęta, temperatura
Arktyka – czym się wyróżnia ten wyjątkowy region? Lokalizacja, zwierzęta, temperatura

Arktyka to rozległy obszar obejmujący daleką północ. Zamieszkują go zwierzęta przystosowane do specyficznych

przeczytaj artykuł

3. Antarktyda - zwierzęta

Nieco inaczej wygląda kwestia zwierząt żyjących na Antarktydzie. Żyje tam m.in.:

 • Pingwin cesarski;
 • Lampart morski;
 • Orka oceaniczna;
 • Płetwal błękitny;
 • Foka Rossa.

Charakterystyczne jest dla Antarktydy to, że na biegunie tym nie żyją żadne rodzime kręgowce lądowe. Wszystkie bytujące tam ssaki (pomijając gatunki typowo wodne) reprezentują nadrodzinę płetwonogich, co oznacza, że są dostosowane do życia w środowisku zarówno wodnym, jak i lądowym.

Mówiąc najogólniej, zwierzęta żyjące na Antarktydzie wychodzą na ląd głównie w celach reprodukcyjnych, aby się zregenerować lub aby przejść okres pierzenia i linienia.

Życie zwierząt Antarktydy koncentruje się jednak głównie wokół środowiska morskiego i to właśnie wyróżnia te kontynent na tle przeciwległego bieguna Ziemi - Arktyki, gdzie żyje liczna grupa ssaków, na Antarktydzie zaś jedynie 6 ssaków płetwonogich i 10 ssaków wodnych.

Fauna lądowa to przede wszystkim bezkręgowce, które reprezentowane są przez kilka gatunków muchówek z rodziny ochotkowatych oraz:

 • skoczogonki;
 • wszy;
 • nicienie;
 • wrotki;
 • pierwotniaki;
 • niesporczaki;
 • roztocze.
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.