Trwa ładowanie...

Arktyka – czym się wyróżnia ten wyjątkowy region? Lokalizacja, zwierzęta, temperatura

Arktyka to rozległy obszar obejmujący daleką północ. Zamieszkują go zwierzęta przystosowane do specyficznych warunków klimatycznych, a przede wszystkim do życia w niskich temperaturach. Jakie zwierzęta zamieszkują Arktykę? Jaka jest średnia temperatura w najcieplejszym i najzimniejszym miesiącu w roku?

Zobacz film: "Dlaczego dziewczynki mają lepsze oceny w szkole?"

spis treści

1. Arktyka - gdzie leży?

Arktyka to rozległy obszar obejmujący daleką północ. W kwestii ścisłego określenia granic Arktyki panuje kilka podziałów, różniących się od siebie kryteriami - czy rozważamy definicję klimatyczną, ekologiczną bądź też geograficzną.

Niezależnie jednak od podziału, Arktyka to teren, który obejmuje Ocean Arktyczny oraz zlokalizowane na nim wyspy - z włączeniem Grenlandii i Islandii. Do Arktyki włącza się także znajdujące się najdalej na północy fragmenty kontynentów, należące do Rosji, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Szwecji, Norwegii oraz Finlandii.

10 odkryć naukowych 2015 roku, o których rodzic powinien wiedzieć
10 odkryć naukowych 2015 roku, o których rodzic powinien wiedzieć [11 zdjęć]

Wychowanie to sprawa osobista. Ty znasz swoje dziecko najlepiej i robisz to, co jest dla niego dobre....

zobacz galerię

2. Arktyka - temperatury

Charakterystyczny dla Arktyki klimat cechuje przede wszystkim niska temperatura oraz mała ilość opadów.

Najzimniejszym miesiącem w roku jest styczeń; w tym czasie temperatura utrzymuje się w przedziale –50°C (wnętrze Grenlandii) do –20, –30°C (południowa granica lądowa) i do –3° na południowej granicy Morza Grenlandzkiego.

Najwyższa temperatura zazwyczaj jest odnotowywana w lipcu, najcieplejszym miesiącu. Wówczas średnia temperatura waha się od 0°C (Grenlandia) do 10°C (południowe granice). W okolicach bieguna północnego odnotowano najniższą temp. –52°C, a najwyższa wynosiła 6°C.

Zima obfituje w silne podmuchy wiatrów, doprowadzające do zamieci śnieżnych. Przez niemal cały rok na Arktyce utrzymuje się lód i głębokie pokrywy lodowe. Warto dodać, że według obserwacji i badań prowadzonych przez naukowców, temperatury na Arktyce rosną z roku na rok, co w konsekwencji prowadzi do topnienia się tego regionu, a co za tym idzie - do jego dewastacji.

''Nie śpią, bo odrabiają pracę domową''. Zaczął się kolejny rok szkolny
''Nie śpią, bo odrabiają pracę domową''. Zaczął się kolejny rok szkolny

Pół dnia w szkole, potem zajęcia dodatkowe, a wieczorem praca domowa. Rodzice zarywają nocki, by nieco...

przeczytaj artykuł

3. Arktyka - zwierzęta

Klimat Arktyki jest surowy, latem są susze, a zimą bardzo duże mrozy, dlatego tylko niektóre gatunki zwierząt są w stanie tam przeżyć. Wśród zwierząt żyjących w tej części świata wymienia się niedźwiedzia polarnego, niedźwiedzia brunatnego, lisa polarnego, wilka arktycznego, morsa, rysia, orkę, wieloryba grenlandzkiego, fokę grenlandzką, sowę śnieżną, maskonura zwyczajnego, woła piżmowego i uszatka niedźwiedziowatego.

4. Arktyka i Antarktyda

Arktyka często mylona jest z Antarktydą, która jest lądem położonym najdalej na południe kuli ziemskiej. W jego głębi mieści się biegun południowy.

W przeciwieństwie do Arktyki Antarktyda jest kontynentem. Mamy o nim najmniej informacji ze wszystkich pozostałych kontynentów naszej planety.

Trudno zbadać teren, którego powierzchnię aż w 98% zajmuje gruba pokrywa śnieżno-lodowa. Grubość tej pokrywy jest naprawdę imponująca - ma 5 kilometrów, dlatego tworzy zwarty lądolód. W takich warunkach bardzo trudno żyć jednak Antarktyda jest jedynym zamieszkałym kontynentem, chociaż nie ma dużej ilości mieszkańców.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.