Trwa ładowanie...

Arktyka – czym się wyróżnia ten wyjątkowy region? Lokalizacja, zwierzęta, temperatura

Avatar placeholder
11.02.2021 17:01
Arktyka – czym się wyróżnia ten wyjątkowy region? Lokalizacja, zwierzęta, temperatura
Arktyka – czym się wyróżnia ten wyjątkowy region? Lokalizacja, zwierzęta, temperatura (GettyImages)

Arktyka to rozległy obszar obejmujący daleką północ. Zamieszkują go zwierzęta przystosowane do specyficznych warunków klimatycznych, a przede wszystkim do życia w niskich temperaturach. Jakie zwierzęta zamieszkują Arktykę? Jaka jest średnia temperatura w najcieplejszym i najzimniejszym miesiącu w roku?

spis treści

1. Arktyka - gdzie leży?

Arktyka to rozległy obszar obejmujący daleką północ. W kwestii ścisłego określenia granic Arktyki panuje kilka podziałów, różniących się od siebie kryteriami - czy rozważamy definicję klimatyczną, ekologiczną bądź też geograficzną.

Niezależnie jednak od podziału, Arktyka to teren, który obejmuje Ocean Arktyczny oraz zlokalizowane na nim wyspy - z włączeniem Grenlandii i Islandii. Do Arktyki włącza się także znajdujące się najdalej na północy fragmenty kontynentów, należące do Rosji, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Szwecji, Norwegii oraz Finlandii.

2. Arktyka - temperatury

Zobacz film: "Jak możesz pomóc maluchowi odnaleźć się w nowym środowisku?"

Charakterystyczny dla Arktyki klimat cechuje przede wszystkim niska temperatura oraz mała ilość opadów.

Najzimniejszym miesiącem w roku jest styczeń; w tym czasie temperatura utrzymuje się w przedziale –50°C (wnętrze Grenlandii) do –20, –30°C (południowa granica lądowa) i do –3° na południowej granicy Morza Grenlandzkiego.

Najwyższa temperatura zazwyczaj jest odnotowywana w lipcu, najcieplejszym miesiącu. Wówczas średnia temperatura waha się od 0°C (Grenlandia) do 10°C (południowe granice). W okolicach bieguna północnego odnotowano najniższą temp. –52°C, a najwyższa wynosiła 6°C.

Zima obfituje w silne podmuchy wiatrów, doprowadzające do zamieci śnieżnych. Przez niemal cały rok na Arktyce utrzymuje się lód i głębokie pokrywy lodowe. Warto dodać, że według obserwacji i badań prowadzonych przez naukowców, temperatury na Arktyce rosną z roku na rok, co w konsekwencji prowadzi do topnienia się tego regionu, a co za tym idzie - do jego dewastacji.

''Nie śpią, bo odrabiają pracę domową''. Zaczął się kolejny rok szkolny
''Nie śpią, bo odrabiają pracę domową''. Zaczął się kolejny rok szkolny

Pół dnia w szkole, potem zajęcia dodatkowe, a wieczorem praca domowa. Rodzice zarywają nocki, by nieco

przeczytaj artykuł

3. Arktyka - zwierzęta

Klimat Arktyki jest surowy, latem są susze, a zimą bardzo duże mrozy, dlatego tylko niektóre gatunki zwierząt są w stanie tam przeżyć. Wśród zwierząt żyjących w tej części świata wymienia się niedźwiedzia polarnego, niedźwiedzia brunatnego, lisa polarnego, wilka arktycznego, morsa, rysia, orkę, wieloryba grenlandzkiego, fokę grenlandzką, sowę śnieżną, maskonura zwyczajnego, woła piżmowego i uszatka niedźwiedziowatego.

4. Arktyka i Antarktyda

Arktyka często mylona jest z Antarktydą, która jest lądem położonym najdalej na południe kuli ziemskiej. W jego głębi mieści się biegun południowy.

W przeciwieństwie do Arktyki Antarktyda jest kontynentem. Mamy o nim najmniej informacji ze wszystkich pozostałych kontynentów naszej planety.

Trudno zbadać teren, którego powierzchnię aż w 98% zajmuje gruba pokrywa śnieżno-lodowa. Grubość tej pokrywy jest naprawdę imponująca - ma 5 kilometrów, dlatego tworzy zwarty lądolód. W takich warunkach bardzo trudno żyć jednak Antarktyda jest jedynym zamieszkałym kontynentem, chociaż nie ma dużej ilości mieszkańców.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze