Trwa ładowanie...

Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze?

 Ewa Rosiecka
07.04.2022 17:54
Naukę jazdy na rowerze warto rozpocząć nawet w wieku 2 - 3 lat
Naukę jazdy na rowerze warto rozpocząć nawet w wieku 2 - 3 lat (Adobe Stock)

Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze? Sposobów jest mnóstwo, ale umiejętność ta przydaje się na całe życie, dlatego warto zadbać, aby dziecko mile wspominało tę naukę. Nie u każdego malucha proces ten będzie przebiegał jednakowo, niektórym dzieciom przychodzi to łatwiej, inne muszą włożyć w to więcej wysiłku. Jakie są korzyści z jazdy rowerem? Jak podejść do nauki jazdy na rowerze, aby nie zniechęcić do tego pociechy? Kiedy warto zacząć naukę jazdy na rowerze?

spis treści

1. Co daje dzieciom jazda na rowerze?

Jazda na rowerze to aktywność, do której warto zachęcać maluchy, od najmłodszych lat. Jakie są korzyści z jazdy na rowerze? Przede wszystkim:

  • pomaga rozwijać koorydnację ruchową;
  • pomaga rozwijać poczucie równowagi;
  • rozwija nawyk aktywności ruchowej, zdrową konkurencję i ciekawość świata;
  • uczy orientacji w przestrzeni oraz bezpiecznego poruszania się po niej;
  • daje dziecku pewność siebie;
  • uczy cierpliwości;
  • rozwija mięśnie;
  • rozwija naukę upadania;
  • uczy współpracy poszczególnych części ciała;
  • sprawia mnóstwa radości i satysfakcji.

2. W jakim wieku rozpocząć naukę jazdy na rowerze?

Zobacz film: "Wybór odpowiedniego przedszkola"

Dawniej przyjęte było, że pierwszy rower najlepiej kupić dziecku z okazji Pierwszej Komunii. Dziś wiemy, że nie powinniśmy czekać z nauką jazdy na rowerze i warto wprowadzać dziecko w świat rowerowych doświadczeń nawet w wieku 2 - 3 lat.

Aktywność fizyczna dziecka
Aktywność fizyczna dziecka

Wiek przedszkolny to czas dużej aktywności fizycznej dzieci. Można zacząć rozwijać preferowane sporty.

zobacz galerię

3. Rowerek biegowy na początek

W początkowym etapie nauki jazdy na rowerze warto kupić dziecku niski rowerek biegowy. Na takim rowerku dziecko może stabilnie usiąść, stawiając obie nogi na podłodze, mając lekko zgięte nogi. Dziecko uczy się utrzymywania równowagi, nie ryzykując upadku przy większej prędkości.

Warto zacząć uczyć dziecko jeździć na miękkim podłożu: na dywanie lub na trawie, by nie zniechęcić malucha i w razie czego zapewnić mu miękkie lądowanie.

Rowerek biegowy jest łatwy w obsłudze, a im dłużej dziecko na nim jeździ, tym częściej podnosi nogi do góry, balansując całym ciałem.

4. Czy warto wprowadzać boczne kółka?

Dla większości rodziców jest to naturalny etap nauki jazdy na rowerze, jednak wbrew powszechnemu przekonaniu nie jest to konieczne. Szczególnie nie są potrzebne dodatkowe kółka, jeśli dziecko jeździło wcześniej na rowerku biegowym i potrafi już dobrze złapać równowagę. W takim wypadku montowanie bocznych kółek byłoby krokiem wstecz.

5. Jaki rower dla dziecka na początek?

Podczas wyboru roweru dla dziecka należy wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii:

  • rowerek powinien być jak najlżejszy, dobrany do wagi dziecka;
  • rowerek może być nieco za mały - zdecydowanie łatwiej będzie rozpocząć naukę, jeśli dziecko może postawić całe stopy siedząc na siodełku;
  • powinien mieć dodatkowe zabezpieczenia - wszelkiego rodzaju odbojniki na kierownicy, pokrycia ramy i gumowe rączki, które mogą ochronić dziecko przed ewentualnym obiciem się;
  • gadżety - wszystko, co sprawia, że rower stanie się ulubionym towarzyszem zabaw dziecka, może być pomocny do namówienia opornego dziecka na naukę jazdy na rowerze.

6. Jak zachęcić malucha do jazdy na rowerze?

Większość dzieci chce nauczyć się jazdy na rowerze i czerpie z tego radość. Są jednak maluchy, które się tego obawiają i nie mają z tego przyjemności. Co zrobić w takiej sytuacji? Nic na siłę! Jeśli maluch nie przejawia chęci do nauki jazdy rowerem, warto ją odłożyć na jakiś czas.

Rozwój dzieci przebiega w różny sposób, dlatego nie powinniśmy sugerować się, gdy dziecko sąsiadów w wieku naszej pociechy już to umie. Jeśli będziemy nadmiernie naciskać, efekt może być przeciwny do zamierzonego.

Jeśli mimo niechęci dziecka czujemy, że nadszedł właściwy moment na naukę jazdy na rowerze, powinniśmy zadbać, aby naukę połączyć z zabawą. Jeśli i tym razem okaże się, że nie przekonamy malucha do nauki tej umiejętności, warto za jakiś czas spróbować ponownie.

Jeśli jednak przekonamy dziecko, pamiętajmy, aby nie przesadzać z długością czasu przejażdżki, ponieważ zmęczenie spowoduje rozkojerzanie dziecka. Warto też chwalić dziecko ze wszystkich możliwych okazji.

Chwalenie zwiększa pewność siebie i poczucie własnej wartości. Nauka jazdy na rowerze powinna zawsze odbywać się w bezstresowej atmosferze, aby dziecku kojarzyła się przede wszystkim z przyjemnością.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze