Trwa ładowanie...

Testy na kartę rowerową. W jakim wieku można podejść do egzaminu na kartę rowerową?

Karta rowerowa to niezbędny dokument dla dziecka, które lubi aktywnie spędzać czas. Nazywana jest "małym prawem jazdy", co jest zrozumiałe - w końcu, aby ją zdobyć należy wykazać się znajomością znaków drogowych i umiejętnością prowadzenia pojazdu. Jak wyglądają testy na kartę rowerową? Jakie umiejętności powinien opanować przyszły cyklista? Sprawdź!

Zobacz film: "Dlaczego dziewczynki mają lepsze oceny w szkole?"

spis treści

1. Co to jest karta rowerowa?

Karta rowerowa to dokument, dzięki któremu dziecko na rowerze w wieku 10 -18 lat może legalnie poruszać się nim na drodze.

Jakie dane na niej znajdziemy?

 • imię i nazwisko posiadacza;
 • datę urodzenia;
 • adres zamieszkania;
 • specjalną pieczątkę;
 • podpis dyrektora szkoły/innego podmiotu, który wydał dokument.

2. Czy karta rowerowa jest obowiązkowa?

Karta rowerowa to dokument dodatkowy. Zdanie testu nie jest obowiązkowe, o ile dziecko nie ma w planach samodzielnych wypadów rowerowych. Test na kartę rowerową to dobry moment, aby sprawdzić, ile nasza pociecha wie na temat przepisów ruchu drogowego.

Ponadto, jeśli nieletni bez karty rowerowej uda się w samodzielną trasę, może narazić rodziców na konsekwencje prawne. Podczas kontroli policjanci zwykle najpierw upominają, jednak jeśli sytuacja się powtarza, rodzice mogą otrzymać mandat, a w skrajnych przypadkach sprawa może trafić nawet do sądu rodzinnego.

Prawo jazdy dla młodych - Czy to dobry pomysł?
Prawo jazdy dla młodych - Czy to dobry pomysł?

20 lat, a może 21? Kiedy jest dobry czas, by zrobić prawo jazdy? Około 18 proc. wszystkich wypadków powodują...

przeczytaj artykuł

3. Od jakiego wieku można starać się o kartę rowerową?

Karta rowerowa może zostać wydana dziecku, które ukończyło 10 lat, karta motorowerowa zaś jest wydawana od 13. roku życia. Nie jest potrzebna osobom posiadającym prawo jazdy kategorii T lub A1.

4. Ile kosztuje uzyskanie karty rowerowej?

Egzamin na kartę rowerową oraz wydanie dokumentu jest zupełnie bezpłatne, aby ją zdobyć, wystarczą chęci, trochę wolnego czasu i odrobina determinacji.

Kto wydaje kartę rowerową? Może być to dyrektor szkoły lub też wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego. Niezbędna jest także zgoda rodziców.

5. Co trzeba zrobić, aby otrzymać kartę rowerową?

Do uzyskania dokumentu niezbędne jest:

 • uczestnictwo w zajęciach z teorii;
 • opanowanie jazdy na rowerze;
 • zaliczenie egzaminu pisemnego;
 • zaliczenie praktyki.

Test na kartę rowerową (BRD - Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego) składa się z 25 pytań zamkniętych. Zagadnienia w nim poruszane to m.in.:

 • pierwsza pomoc;
 • sygnalizacja świetlna;
 • ogólne przepisy ruchu drogowego;
 • pierwszeństwo przejazdu;
 • zachowanie wobec pieszego;
 • obowiązkowe wyposażenie roweru.

Zdający powinien rozróżniać podstawowe znaki drogowe, znać zasady ruchu, manewry na drodze, zasady przejazdu przez skrzyżowanie oraz mieć świadomość, co powinna zrobić osoba uczestnicząca lub będąca świadkiem wypadku.

Praktyka polega zwykle na pojedynczym przejeździe rowerem. Trasa przejazdu jest wyznaczona zazwyczaj za pomocą opon i linii narysowanych kredą.

Przed rozpoczęciem egzaminu zdający sprawdza stan techniczny roweru, aby przejazd był bezpieczny, po czym ma za zadanie pojechać na wprost, slalomem, zahamować, ustąpić pierwszeństwa, przejechać przez rondo czy wykonać ósemkę.

Krótko mówiąc, znajomość tych zagadnień zwiększa bezpieczeństwo na drodze naszego dziecka, więc z pewnością warto zachęcić je do zaliczenia testów na kartę rowerową.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.