Trwa ładowanie...

Pierwsza pomoc

Avatar placeholder
23.04.2015 11:10
Pierwsza pomoc
Pierwsza pomoc

Z racji tego, że jestem po kursie pediatrycznej pierwszej pomocy, postanowiłam podzielić się z Wami swoją wiedzą i stworzyć mini niezbędnik pierwszej pomocy wakacyjnej. Pamiętajmy, że nie zastąpi to kilkugodzinnego profesjonalnego kursu, a jedynie ma na celu przybliżenie pewnych zachowań w sytuacjach, o które latem nie trudno.

 

spis treści

1. Pierwsza pomoc przy złamaniach i oparzeniach

Gdy dojdzie do urazu i złamania, unieruchom kończynę i wezwij karetkę. Jeśli złamanie jest złamaniem otwartym, ranę opatrz jak w przypadku skaleczenia.

Jeśli poparzeniu uległo mniej niż 10 procent ciała, staraj się chłodzić przez co najmniej 30 minut miejsce poparzenia. Pamiętaj, by nie używać pianek, kremów, a tylko wodę. Jeśli dziecko ma poparzone więcej niż 10 procent ciała, chłodzić należy miejsce po oparzeniu jedynie minutę, później zaś okryć dziecko czystym kocem, gdyż poparzone szybko traci ciepło. Najlepiej połóż na ranę po oparzeniu zmoczoną w soli fizjologicznej, gazę lub żelowy opatrunek i wezwij pogotowie.

2. Pierwsza pomoc we wstrząsie i przy krwotoku z nosa

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Źródłem wstrząsu może być jad owada, jedzenie, krwotok. Pamiętać należy, że nieudzielenie pomocy wiążę się ze śmiercią dziecka. Należy zwiększyć ciśnienie krwi poprzez ułożenie dziecka głową w dół lub poprzez podniesienie kończyn do góry. Najlepiej podtrzymać dziecko za biodra głową w dół. Jeśli dziecko traci oddech, jest nieprzytomne, pamiętaj o sztucznym oddychaniu omówionym w punkcie 1. Jeśli dziecko jest przytomne, przykryj je kocem i nie pozwól zasnąć. Objawami wstrząsu może być bladość, osłabienie, płytki, szybki oddech.

Krwotoki z nosa mogą być oznaką pękniętego naczynka w nosie, ale i następstwem uderzenia, nadmiernego wysiłku fizycznego, osłabienia. Zawsze schemat postępowania jest taki sam. Pochyl głowę dziecka i przyłóż chusteczkę, by krew mogła w nią wsiąkać. Połóż na kark i na czoło zimny okład. Jeśli krwawienia nie można zatamować, wezwij pogotowie.

3. Pierwsza pomoc przy ukąszeniach i użądleniach

W razie ukąszenia lub użądlenia spryskaj ciało malca preparatem odstraszającym owady. Gdy dziecko zostanie ugryzione, zrób zimny okład. Podobnie w przypadku, gdy dziecko użądli osa. W przypadku pszczół, należy pęsetą usunąć żądło. Gdyby zdarzyło się tak, że dziecko połknie osę, pszczołę i zostanie ugryzione w gardło, zrób zimny okład na szyję i podaj lody lub kostki lodu z lodówki do ssania, by zabezpieczyć się przed opuchlizną i natychmiast wezwij pogotowie.

W przypadku kleszcza usuń go najlepiej pęsetą lub specjalnym lasso, które można nabyć w aptece. Nie smaruj go żadnymi substancjami, gdyż w obronie wypluje toksyny, które ma w układzie pokarmowym i jeśli jest zakażony, cała trucizna dostanie się do krwioobiegu dziecka. Gdy po kilku dniach od ugryzienia pojawi się rumień, lub gdy rumień będzie bladł od środka udaj się do lekarza, gdyż istnieje duże prawdopodobieństwo zakażenia boreliozą.

4. Pierwsza pomoc przy podtopieniu i udarze słonecznym

Jeśli dziecko nie daje oznak życia, poproś kogoś by wezwał pogotowie, a ty podejmij niezwłocznie działania resuscytacyjne zawarte w punkcie pierwszym. Nie staraj się wylewać wody z dróg oddechowych. Zaczekaj na przyjazd pomocy medycznej.

Udar słoneczny. Jego objawem jest ogólne osłabienie, przyspieszony puls i oddech, blada skóra, bóle głowy, lepki pot, nudności lub wymioty, wysoka gorączka. Wezwij lekarza i postaraj się znaleźć dziecku zacienione, ciche miejsce. Podawaj mu też napoje, bo być może się odwodniło.

5. Pierwsza pomoc przy zadławieniach i zachłyśnięciach

Jeśli dojdzie do zadławienia lub zachłyśnięcia, ułóż dziecko głowa w dół (mniejsze połóż na ręku, większe przełóż przez kolano) i kilkakrotnie uderz je między łopatki. Jeśli to nie pomaga, mniejsze dziecko uderzaj w cyklach 5 razy uderzenie miedzy łopatki, 5 ucisków klatki, większe uchwyć od tyłu, zaciśnij pięść, oprzyj tuż nad pępkiem i starajmy się przycisnąć energicznym ruchem. Działanie to ma na celu zwiększenie ciśnienia w drogach oddechowych, co często umożliwia odkrztuszenie ciała obcego. Jeśli to nie pomaga, a dziecko nie oddycha i traci przytomność, może je uratować tylko i wyłącznie sztuczne oddychanie.

W tym celu ułóż dziecko na plecy, odchyl głowę do tyłu, obejmij ustami usta i nos dziecka (niemowlę) lub tylko usta, zaś palcami zatkaj nos (dziecko powyżej 1 roku życia) i wdmuchaj dziecku powietrze 5 razy, tak by przy wdechu delikatnie unosiła się klatka piersiowa, następnie uciśnij klatkę piersiową malca na wysokości sutków.

Uciskaj tak 30 razy, następnie wdmuchaj powietrze 2 razy i kolejne 30 uciskaj klatkę. Niech ktoś z otoczenia lub ty sama wezwij pogotowie, pamiętając zarazem, by nie przestawać resuscytować aż do przyjazdu karetki (30 uciśnięć klatki na 2 wdechy). Pamiętaj, że to działanie ma na celu podtrzymanie dziecka przy życiu i dzięki temu nie dochodzi do śmierci niedotlenionego mózgu malca.

6. Pierwsza pomoc przy zranieniach

Jeśli rana nie jest duża i głęboka, wystarczy przemycie i nalepienie plastra. W przypadku rany głębokiej unieś kończynę do góry i staraj się zatamować krwawienie. Przykładaj czystą gazę i zawijaj bandażem do momentu, gdy przestanie ona przesiąkać. Uciśnij ranę czymś twardym (może to być klucz, telefon, cokolwiek masz pod ręką) i zabandażuj. Wezwij karetkę, być może ranę trzeba będzie szyć lub towarzyszy temu złamanie otwarte.

Takie rany wymagają zawsze konsultacji chirurgicznej. W przypadku urazu głowy zabezpiecz ranę przed zanieczyszczeniem, pamiętając, by nie blokować odpływu krwi i wezwij pogotowie. W przypadku rany brzucha, dziecko powinno leżeć płasko i mieć zdjęte nogi. Przykryjmy je kocem i czekajmy na przyjazd karetki.

7. Udzielanie pierwszej pomocy

  • Najważniejsze jest Twoje bezpieczeństwo, więc oceń, czy nic Ci nie grozi (nie wbiegaj na ulicę bez sprawdzenia czy nie nadjeżdża auto, nie podbiegaj do dziecka porażonego prądem, gdy jego źródło nie jest odcięte)
  • Zachowaj spokój i opanuj emocje
  • Spróbuj uspokoić dziecko, rozmawiaj z nim o tym jak się czuje i co się stało, spróbuj odwrócić jego uwagę
  • Nie podawaj dziecku nic do jedzenia, picia. Nie dawkuj leków
  • Nie zwlekaj z wezwaniem pogotowia

8. Co powinno znajdować się w apteczce

  • Środki opatrunkowe – gazy, kompresy, bandaże, opatrunki hydrożelowe, plastry, koc termiczny, chusty trójkątne, leki – przeciwgorączkowe, przeciwbólowe, maści na stłuczenia, kremy na poparzenia, kremy i olejki do opalania z wysokim faktorem, kremy, spray przeciw insektom
  • Akcesoria - nóż do cięcia pasów, jednorazowego kołnierza ortopedycznego, woreczki foliowe, nożyczki, maseczki do prowadzenia oddechów ratowniczych, kilka par rękawiczek lateksowych, nóż do cięcia pasów, jednorazowego kołnierza ortopedycznego, koc termoizolacyjny.

9. Numery alarmowe

  • 112 – Europejski numer alarmowy
  • 999 – pogotowie ratunkowe
  • 997 – policja
  • 998 – straż pożarna
  • 986 – straż miejska
  • 991 – pogotowie energetyczne
  • 992 – pogotowie gazowe
  • 601-100-100 lub 985 lok. – WOPR
  • 601-100-300 lub 985 lok. – GOPR, TOPR

10. Informacje, których udzielacie dyspozytorowi pogotowia

  • Miejsce (adres)
  • Ilość poszkodowanych
  • Stan dziecka (przytomne, nieprzytomne, oddycha, nie oddycha)
  • Imię i nazwisko
  • Wiek poszkodowanego
  • Opis zdarzenia, jeśli zostaniemy o to poproszeni.

Pamiętajcie, że powyższy artykuł jest tylko pomocą dydaktyczną i nie zastąpi szkolenia z pierwszej pomocy. Jeśli nie brałeś udziału w takim szkoleniu, weź pod uwagę fakt, że powyższa wiedza nie zastąpi praktycznego szkolenia z pierwszej pomocy.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze