Użądlenia i ukąszenia - jak sobie z nimi radzić?

Wiosna i lato to czas, kiedy w szczególności jesteśmy narażeni na użądlenia i ukąszenia różnych owadów, takich jak pszczoły, osy, komary czy kleszcze. Możemy się z nimi spotkać w zasadzie wszędzie – w lesie, na łące, w ogrodzie, na placu zabaw, w sklepie, a nawet we własnym domu, gdzie przylatują zwabione zapachami i kolorami.

Szczególnie łatwo ukąszeniom owadów ulegają dzieci, które często nie zauważają przelatującego owada, nie potrafią dobrze się od niego opędzić i czasem niechcący sprowokują go do ukąszenia.

Polecane wideo:

Reakcja organizmu na ukąszenie owada może być wynikiem toksycznego działania samego jadu albo alergii. Najczęściej, w miejscu ukąszenia powstaje jedynie bąbel, ale zdarza się również, że nagle pojawia się duży odczyn skórny, a nawet reakcja alergiczna w postaci zagrażającego życiu wstrząsu anafilaktycznego.

Ze względu na to, ukąszenia nie tylko są nieprzyjemne, ale także mogą być niebezpieczne. To dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób pomóc sobie lub innym po ukąszeniu przez owada.

Odczyny po użądleniach i ukąszeniach

Najczęściej po użądleniu lub ukąszeniu przez owada dochodzi jedynie do reakcji miejscowej w postaci bolesnego bąbla otoczonego rumieniem. Czasami może towarzyszyć mu miejscowy obrzęk lub pokrzywka. Zdarza się, że zamiast bolesności pojawia się świąd. U niektórych osób odczyn na ukąszenie może dotyczyć całej skóry. Wtedy przybiera postać uogólnionej pokrzywki, obrzęku naczynioruchowego i często z towarzyszy mu obrzęk stawów.

Tak gwałtowna reakcja wynika z nadwrażliwości (alergii) na jad owada. Podobnie jest w przypadku alergicznego obrzęku krtani oraz wstrząsu anafilaktycznego, czyli ostrej i zagrażającej życiu reakcji uczuleniowej, przebiegającej z dreszczami, bladością lub sinicą, spadkiem ciśnienia i przyspieszeniem tętna, obrzękiem błon śluzowych, drgawkami, a nawet utratą przytomności.

Jeśli w odpowiednim czasie nie zostanie podjęte właściwe leczenie, wstrząs anafilaktyczny może doprowadzić do zgonu. Zazwyczaj przyczyną są ukąszenia owadów błonkoskrzydłych.

Leczenie użądleń i ukąszeń owadów

W przypadku użądlenia przez pszczoły czy osy w pierwszej kolejności należy usunąć żądło, a na miejsce użądlenia położyć okład z lodu lub spłukiwać je zimną wodą, co zmniejszy ból i obrzęk.

Można także posmarować je maścią przeciwhistaminową oraz podać doustny lek o tym samym działaniu w celu zmniejszenia odczynu alergicznego.

Jeżeli dojdzie do gwałtownej reakcji alergicznej w postaci obrzęku krtani lub wstrząsu anafilaktycznego należy jak najszybciej wezwać pomoc medyczną.

Stan taki wymaga zastosowania specjalistycznego leczenia w postaci podania adrenaliny, kortykosteroidów, leków przeciwhistaminowych, rozszerzających oskrzela (beta-mimetyki, teofilina) a także przetaczania płynów. Chory wymaga natychmiastowej hospitalizacji.

Ze względu na możliwość wystąpienia tak poważnych reakcji ważne są działania profilaktyczne mające zapobiec ukąszeniom.

Mogą one polegać na przykład na nienoszeniu barwnej odzieży, niechodzeniu boso, bez nakrycia głowy, niejedzeniu słodyczy i lodów na świeżym powietrzu i unikaniu silnych zapachów wabiących owady.

Warto także wykonać skórne testy alergiczne lub oznaczyć poziom swoistych przeciwciał IgE, aby przekonać się czy jesteśmy uczuleni na jady owadów.

Jeśli okaże się że tak, warto skonsultować się z alergologiem i zastanowić nad podjęciem odczulania przeciwko jadom owadów.

Ponadto osoby uczulone powinny nosić ze sobą zestaw pierwszej pomocy w postaci pęsety, strzykawki, opaski uciskowej, środka odkażającego, ampułkostrzykawki z adrenaliną, hydrokortyzonu, leku przeciwhistaminowego i leku rozszerzającego oskrzela.

Komentarze

dyskusje na forum

ubranka

~paola123 • ostatni post 2 tygodnie temu

2

Pieluchy

Babcia2306 • ostatni post 4 tygodnie temu

2
Artykuły Użądlenia i ukąszenia - jak sobie z nimi radzić?
Użądlenia i ukąszenia - jak sobie z nimi radzić?

Domowe sposoby na odstraszenie komarów

Domowe sposoby na odstraszenie komarów

Naturalne sposoby na odstraszenie komarów Nic nie irytuje nas tak bardzo, jak dokuczające porą letnią komary i inne owady. W aptekach i supermarketach dostępnych jest kilka rodzajów środków działających odstraszająco. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę...

Użądlenia i ukąszenia - jak sobie z nimi radzić?

Uwaga na owady!

Uwaga na owady!

Wiosna i lato to czas, kiedy w szczególności jesteśmy narażeni na użądlenia i ukąszenia różnych owadów, jak pszczoły, osy, komary czy kleszcze.

Niemowlę

5 typów ukąszeń, których nie wolno ignorować u dzieci

5 typów ukąszeń, których nie wolno ignorować u dzieci

Ukąszenia owadów u dzieci Temat ukąszeń owadów u najmłodszych powraca co roku w lecie. O ile najczęściej są one łagodnymi zmianami, o tyle niektóre (...) z nich mogą przysporzyć wielu problemów. Sprawdź, jak rozpoznać...

Zdrowie dzieci

Jak rozpoznawać owady i ich ukąszenia?

Jak rozpoznawać owady i ich ukąszenia?

na pupilu. Osy i pszczoły i ich ukąszenia Jeśli ukąsi cię osa lub pszczoła i nie masz na nie alergii, usuń żądło, zdezynfekuj miejsce użądlenia i przykładaj (...) poddać się leczeniu. Pchły i ich...

Przedszkolak

Sprawdzone domowe sposoby na ukąszenia owadów

Sprawdzone domowe sposoby na ukąszenia owadów

Soda oczyszczona Wymieszaj sodę oczyszczoną z wodą tak, by uzyskać lepką konsystencję ciasta, a następnie wetrzyj delikatnie w miejsce ukąszenia (...) środków. Natrzyj alkoholem Nacieranie miejsca po ukąszeniu komara...

Baza ośrodków opiekuńczo-adopcyjnych

Adopcja małego dziecka

Adopcja małego dziecka

Jak adoptować dziecko? Co nas czeka? Jak radzić sobie z problemami wychowawczymi, które sprawia adoptowany maluch? Te pytania zadają sobie pary, które chcą przysposobić nie swoje dziecko.

Problemy w wychowaniu dziecka

Jak radzić sobie z irytującymi nawykami dziecka?

Jak radzić sobie z irytującymi nawykami dziecka? Odtwórz wideo

Twoje dziecko dłubie w nosie, maluje po ścianach, a może ma inny denerwujący cię nawyk? Dowiedz się, jak je okiełznać i skierować jego energię w inną stronę. Przytaczamy sprawdzone sposoby na to, w jaki sposób możesz przekonać dziecko do zmiany nawyku...

Bóle i skurcze w dole brzucha po porodzie

Bóle porodowe - jak sobie z nimi radzić?

Bóle porodowe - jak sobie z nimi radzić? Odtwórz wideo

Bóle brzucha w czasie ciąży towarzyszą każdej kobiecie i są całkowicie normalnym zjawiskiem, więc nie ma powodu do niepokoju. Taki objaw jest wynikiem powiększającej się macicy, dlatego przyszła matka może je odczuwać jako „ciągnięcie" w okolicy pachwin....

Trudne pytania dzieci

Pytania dzieci

Pytania dzieci

Jak radzić sobie z dzieckiem, które weszło w okres nieustannych pytań (ok. 5 roku życia) i zasypuje Cię tysiącem pytań dziennie? Cztery rady, co powinnaś najpierw zrozumieć i o czym pamiętać, żeby nie zwariować.