Szerszenie zaatakowały pielgrzymów w Tropiu. Wśród poszkodowanych czteroletnie dziecko
W sanktuarium w Tropiu doszło do niebezpiecznego wypadku. Ośmiu uczestników pielgrzymki zostało pożądlonych przez szerszenie. Okazało się, że w jednej z drewnianych stacji drogi krzyżowej znajdowało się gniazdo tych niebezpiecznych owadów. Czteroletnie dziecko oraz dwie osoby dorosłe zostały przewiezione do szpitala.
1. Szerszenie zaatakowały pielgrzymów
Jak przekazała w komunikacie Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu, do wypadku doszło w sanktuarium w Tropiu, gdzie grupa pielgrzymów przebywała drogę krzyżową rozmieszczoną w lesie. W jednej z drewnianych stacji znajdowało się gniazdo szerszeni.
Użądlonych zostało osiem osób, ale tylko trzy trafiły do szpitala na badania. To 62-letnia kobieta, 70-letni mężczyzna i czteroletnie dziecko.
Pozostali poszkodowani, którzy nie uskarżali się na żadne dolegliwości, nie wymagali specjalistycznej pomocy medycznej.
Strażacy zabezpieczyli miejsce wypadku oraz usunęli stwarzające zagrożenie gniazdo szerszeni. Elementy rozebranej stacji przekazano proboszczowi sanktuarium.
2. Jak postępować w przypadku użądleń?
Reakcja organizmu na ukąszenie owada może być wynikiem toksycznego działania samego jadu albo alergii. Najczęściej, w miejscu ukąszenia powstaje jedynie bąbel, ale zdarza się również, że nagle pojawia się duży odczyn skórny, a nawet reakcja alergiczna w postaci zagrażającego życiu wstrząsu anafilaktycznego.
Ze względu na to, ukąszenia nie tylko są nieprzyjemne, ale także mogą być niebezpieczne.
W przypadku użądlenia przez pszczoły czy osy w pierwszej kolejności należy usunąć żądło, a na miejsce użądlenia położyć okład z lodu lub spłukiwać je zimną wodą, co zmniejszy ból i obrzęk.
Można także posmarować je maścią przeciwhistaminową oraz podać doustny lek o tym samym działaniu w celu zmniejszenia odczynu alergicznego.
Jeżeli dojdzie do gwałtownej reakcji alergicznej w postaci obrzęku krtani lub wstrząsu anafilaktycznego należy jak najszybciej wezwać pomoc medyczną.
Stan taki wymaga zastosowania specjalistycznego leczenia w postaci podania adrenaliny, kortykosteroidów, leków przeciwhistaminowych, rozszerzających oskrzela (beta-mimetyki, teofilina), a także przetaczania płynów. Chory wymaga natychmiastowej hospitalizacji.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl