Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Pierwsza pomoc przy ukąszeniach owadów

Avatar placeholder
10.05.2021 16:50
Pierwsza pomoc przy ukąszeniach owadów
Pierwsza pomoc przy ukąszeniach owadów

Lato kochają wszyscy – dorośli i dzieci. To czas odpoczynku, ładnej pogody i beztroskiej zabawy. Niestety, to właśnie wtedy również pojawiają się komary, których ukąszenia potrafią spowodować znaczny dyskomfort, a tym samym uprzykrzyć letni wypoczynek. Jak zapobiec nieprzyjemnym dolegliwościom?

Komary nie są jedynymi owadami, które atakują nas latem. Ludzką krwią żywią się również meszki i kleszcze. Użądlić mogą również osy i pszczoły. Po ukąszeniu na skórze pojawia się stan zapalny, który objawia się rumieniem i obrzękiem. Mogą im towarzyszyć: swędzenie, ból, pieczenie. W niektórych przypadkach ukąszenie owada może spowodować reakcję alergiczną o różnym stopniu nasilenia.

Owady, zwłaszcza komary, atakują niemal wszystkich, ale dyskomfort z tym związany najbardziej odczuwają małe dzieci. Najmłodszym trudno jest zrozumieć, że rozdrapywanie swędzącego bąbla spowoduje jeszcze większy ból, czasami rozległy stan zapalny oraz zakażenie. W ich przypadku również nie można używać wszystkich dostępnych środków na owady. Większość z nich stosować mogą już dorośli i dzieci w wieku szkolnym. Jak zatem pomóc maluchom i przedszkolakom?

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"
spis treści

1. Ochrona przed owadami

Nie zawsze można zapobiec ukąszeniom owadów, ale warto podjąć działania, by skutecznie się przed nimi bronić. Najczęściej ludzi atakują komary. Warto więc pamiętać, że najwięcej jest ich w nadmorskich lasach, w parkach, nad jeziorami czy rzekami, a więc miejscach wilgotnych i ciepłych. Szczególnie aktywne są wczesnym rankiem i po zmierzchu. Spacerując w tym czasie, dobrze jest więc stosować odpowiednie środki ochrony.

Maluchy i przedszkolaki można zabezpieczyć przed użądleniem specjalnym preparatem, o ile producent dopuszcza jego stosowanie u dzieci. Warto też ubierać nasze pociechy w bluzki i spodenki w stonowanych kolorach. Tkaniny wzorzyste przyciągają owady. Jeśli zaś wybieramy się na spacer do lasu, pamiętajmy, że najlepiej jest założyć długie spodnie oraz bluzkę z długimi rękawami – wtedy zmniejszymy ryzyko ukąszenia przez owady.

2. Co robić, gdy dziecko ukąsi komar?

Komarzyce potrafią z dużej odległości wyczuć swoją ofiarę. Potrzebują ludzkiej krwi, by złożyć jaja. Siadają więc na odkrytej powierzchni skóry człowieka i wprowadzają do ranki wydzielinę, która zapobiega krzepnięciu krwi. To ona właśnie odpowiada za odczucie pieczenia i świąd. W miejscu ukłucia pojawić się mogą czerwone bąble, które rozdrapane jeszcze bardziej puchną. Zdarza się, że zaczyna sączyć się z nich ropna wydzielina, a u osób nadwrażliwych, zwłaszcza u dzieci, może wystąpić stan podgorączkowy.

Pierwsza pomoc po ukąszeniu owada polega przede wszystkim na zabezpieczeniu miejsca ukłucia w taki sposób, by dziecko nie cierpiało z powodu świądu i pieczenia, a tym samym nie rozdrapywało rany.

W pierwszej kolejności najlepiej jest sięgnąć po specjalne plastry. Można je stosować u dzieci powyżej 3. roku życia. Tworzą barierę, która zabezpiecza przed drapaniem i ocieraniem zranionego miejsca. To minimalizuje ryzyko powstania podrażnień. Kupując plastry na ukąszenia, dobrze jest wybrać te, które w swoim składzie zawierają naturalne składniki aktywne, np. nagietek lub żółtodrzew. Działają one kojąco i odświeżająco, tym samym łagodząc ból i dyskomfort.

Warto również wypróbować domowe sposoby na komary. Można sięgnąć po plaster cytryny lub ziemniaka, natkę pietruszki, olejek eukaliptusowy lub ocet. Wybranym specyfikiem należy posmarować miejsce ukąszenia. Wcześniej warto je schłodzić, obmywając zimną wodą.

Na rynku dostępne są również specjalne żele chłodzące przeznaczone dla najmłodszych, którymi można posmarować swędzące miejsce.

Ukąszenia owadów latem są bardzo powszechne. Niektórzy skarżą się na nie częściej niż inni. Niestety, trudno całkowicie wyeliminować ten problem. Warto więc znać sposoby łagodzenia przykrych dolegliwości. Wiedza ta przyda się w czasie urlopu i letnich spacerów. Te chwile powinny być przecież pełne beztroski i radości.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze