Geraniol – naturalny sposób na komary

Komary potrafią skutecznie uprzykrzyć letni wypoczynek. Są szczególnie uciążliwe dla dzieci. Ukłucie komara może wywołać odczyn alergiczny, który swędzi i piecze.

Nic zatem dziwnego, że rodzice szukają środków kosmetycznych, które odstraszą insekty. Niestety, wiele z tego rodzaju preparatów nie jest wolna od szkodliwych substancji chemicznych. I dlatego też tak dużą popularnością w ostatnim czasie cieszą się ekologiczne i organiczne kosmetyki tego rodzaju. Wiele z nich zawiera geraniol.

To organiczny związek chemiczny. Należy do grupy nienasyconych alkoholi terpenowych. Znaleźć go można w olejkach eterycznych (pelargoniowym, cytrynowym, różanym).

Charakteryzuje się świeżym zapachem, przywodzącym na myśl pelargonię (geranium). Jest naturalnym przeciwutleniaczem. Rośliny go posiadające mają naturalną zdolność odstraszania owadów.

Komary to zdecydowanie ciemna strona lata. Wśród wielu sposobów na pozbycie się tych latających krwiopijców tylko kilka jest naprawdę niezawodnych. Zobaczcie jak skutecznie się ich pozbyć ⬇

Geraniol jako substancja alergizująca

Geraniol jest uważany za stosunkowo słaby alergen, często jednak w kosmetyce używany jest w wysokich stężeniach. Trudno go wykryć w testach laboratoryjnych.

U 10 proc. osób nadwrażliwych na kosmetyki stwierdza się uczulenie na geraniol. Jest to substancja tak powszechnie stosowana, że czasem trudno jest jej unikać. Jest także obecna w produktach kosmetycznych dla dzieci. To Składnik często wykorzystywany w produkcji kosmetyków ekologicznych i organicznych.

Wiele badań naukowych na temat geraniolu i jego właściwości alergizujących przeprowadzono w Danii, tam bowiem substancja ta jest powszechnie wykorzystywana w przemyśle kosmetycznym (dodaje się ją do szamponów, dezodorantów, płynów do kąpieli, kremów).

Naturalne środki odstraszające komary

Geraniol jest jednym z najstarszych środków odstraszających komary, kleszcze, pchły, mrówki i karaluchy. Jest w pełni naturalny, a produkty wyprodukowane na jego bazie wolne są od pestycydów i innego rodzaju środków chemicznych.

Jak działa geraniol? Nie zabija on owadów, a jedynie je odstrasza, zniechęcając do osiadania na naszej skórze. Opary tego środka unoszą się w powietrzu i tworzą swego rodzaju barierę ochronną. Warto mieć w ogrodzie rośliny zawierające geraniol, takie jak róże czy pelargonie.

Co przyciąga do człowieka komary?

Komary częściej osiadają na skórze, jeśli jest ona spocona. Przyciąga ich obecny w pocie kwas mlekowy. Jest on dla insektów wyczuwalny również po zjedzeniu przez człowieka produktów słonych lub bogatych w potas (np. pomidorów).

Insekty przyciąga również słodki zapach perfum lub kosmetyków.

Domowe sposoby na odstraszenie komarów

Nic nie irytuje nas tak bardzo, jak dokuczające porą letnią komary i inne owady. W aptekach i supermarketach dostępnych jest kilka rodzajów środków działających...

Jak chronić dzieci przed komarami?

Jeśli nie chcemy stosować żadnych środków odstraszających komary, ochronę przed nimi stanowić może odpowiednie ubranie. W ciągu dnia warto wybierać odzież w kolorach jasnych, gdyż komary przyciągają ciemne barwy. Unikać należy ubrań w kolorze pomarańczowym, żółtym i różowym, bo te z kolei przyciągają muszki i pszczoły.

Na wieczorny spacer najlepiej zaś ubrać dziecku długie spodnie i cienką bluzę.

W przypadku noworodków i niemowląt najlepszą ochroną przed komarami będzie zakładana na wózek moskitiera.

Swędzący problem

Gdy komarowi uda się osiąść na naszej skórze, wpuszcza on do organizmu człowieka substancję, która zapobiega krzepnięciu w krwi. To wywołuje odczyn alergiczny. W miejscu ukłucia przez komarzycę powstaje swędzący bąbel. Dokucza on zwłaszcza dzieciom, gdyż warstwa rogowa ich skóry jest cieńsza i bardziej wrażliwa na działanie alergenów.

Miejsce ukłucia można posmarować kremem lub żelem, który zawiera substancje przeciwzapalne i przeciwuczuleniowe. Pomogą też kompresy wykonane z roztworu sody oczyszczonej.

Jeśli rumień utrzymuje się dłużej niż dobę, mocno swędzi, dziecko jest niespokojne i ma gorączkę, należy skontaktować się z lekarzem.

 Agnieszka Gotówka

O autorze

Agnieszka Gotówka

Zdobywczyni I nagrody w konkursie Dziennikarz Medyczny 2016 Roku. Z dziennikarstwem medycznym związana od 2010 r. Członek Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia oraz Dziennikarskiego Klubu Promocji Zdrowia. Z wykształcenia filolog polski i specjalista ds. komunikacji społecznej, od 2014 roku doktorantka Instytutu Slawistyki PAN.

Agnieszka Gotówka, 1 tydzień temu

Wspólne spędzanie czasu

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Wspólne spędzanie czasu
Wspólne spędzanie czasu

Jak grać w "Wonderbook: Księga Czarów"?

Jak grać w "Wonderbook: Księga Czarów"? Odtwórz wideo

Na samym początku przygody z Księgą Czarów gracz znajduje się w bibliotece Hogwartu. Tam poznaje profesora, który pomoże mu stać się czarodziejem. Księga Czarów składa się z pięciu rozdziałów, a każdy z nich koncentruje się na kolejnych cechach dobrego...

Wspólne spędzanie czasu

My Little Pony

My Little Pony

Świat w grze My Little Pony jest kolorowy i radosny.

Wspólne spędzanie czasu

Symulator farmy - galeria

Symulator farmy - galeria

Jak urządzić swoją farmę? Gra Symulator Farmy pokazuje, w jaki sposób wygląda codzienne życie w gospodarstwie wiejskim. Areał w Symulatorze farmy Zbiór zboża odbywa się każdego roku, mniej więcej o tej samej porze. Snopek w Symulatorze farmy Tworzenie...

Wspólne spędzanie czasu

Wonderbook

Wonderbook

, deszczowe popołudnie spędzane w domu. Za pomocą różdżki wykreślamy wybrany kształt i rzucamy czar. W grze Księga Czarów możemy kreować swój świat i władać

Wspólne spędzanie czasu

Gears of War

Gears of War

Bohaterowie, którzy dużą ilość czasu spędzają w wirtualnej siłowni, a swoją masę wykorzystują w walce.

Wspólne spędzanie czasu

Czytanie książek dzieciom

Czytanie książek dzieciom

Zamiłowanie do książek można zaszczepiać przykładami. Dziecko chętniej sięga po książki widząc czytających rodziców.

Wspólne spędzanie czasu

Elektroniczne gadżety dla dzieci - galeria

Elektroniczne gadżety dla dzieci - galeria

Smartfon Dzieci nie rozstają się ze swoimi telefonami komórkowymi. Tablet Tablety nie mają tajemnic przed maluchami! Telewizor Lubią też oglądać telewizję - nie zawsze programy przeznaczone dla nich. Gry wideo Grają w gry już od najmłodszych lat. Komputer...

Wspólne spędzanie czasu

Facebook a dziecko

Facebook a dziecko

Dzieci coraz częściej spędzają czas przed komputerem. Jak uchronić je przed zagrożeniami czyhającymi w Internecie?

Wspólne spędzanie czasu

Tablet dla dziecka

Tablet dla dziecka

Dzieci często lepiej znają obsługę tabletów niż ich rodzice.