Geraniol – naturalny sposób na komary
Komary potrafią skutecznie uprzykrzyć letni wypoczynek. Są szczególnie uciążliwe dla dzieci. Ukłucie komara może wywołać odczyn alergiczny, który swędzi i piecze.
Nic zatem dziwnego, że rodzice szukają środków kosmetycznych, które odstraszą insekty. Niestety, wiele z tego rodzaju preparatów nie jest wolna od szkodliwych substancji chemicznych. I dlatego też tak dużą popularnością w ostatnim czasie cieszą się ekologiczne i organiczne kosmetyki tego rodzaju. Wiele z nich zawiera geraniol.
To organiczny związek chemiczny. Należy do grupy nienasyconych alkoholi terpenowych. Znaleźć go można w olejkach eterycznych (pelargoniowym, cytrynowym, różanym).
Charakteryzuje się świeżym zapachem, przywodzącym na myśl pelargonię (geranium). Jest naturalnym przeciwutleniaczem. Rośliny go posiadające mają naturalną zdolność odstraszania owadów.
1. Geraniol jako substancja alergizująca
Geraniol jest uważany za stosunkowo słaby alergen, często jednak w kosmetyce używany jest w wysokich stężeniach. Trudno go wykryć w testach laboratoryjnych.
Sprawdź również:
"Przegrałam jako matka. Moja córka się onanizuje". Rodzice boją się, że dzieci są zboczone
U 10 proc. osób nadwrażliwych na kosmetyki stwierdza się uczulenie na geraniol. Jest to substancja tak powszechnie stosowana, że czasem trudno jest jej unikać. Jest także obecna w produktach kosmetycznych dla dzieci. To Składnik często wykorzystywany w produkcji kosmetyków ekologicznych i organicznych.
Wiele badań naukowych na temat geraniolu i jego właściwości alergizujących przeprowadzono w Danii, tam bowiem substancja ta jest powszechnie wykorzystywana w przemyśle kosmetycznym (dodaje się ją do szamponów, dezodorantów, płynów do kąpieli, kremów).
2. Naturalne środki odstraszające komary
Geraniol jest jednym z najstarszych środków odstraszających komary, kleszcze, pchły, mrówki i karaluchy. Jest w pełni naturalny, a produkty wyprodukowane na jego bazie wolne są od pestycydów i innego rodzaju środków chemicznych.
Przeczytaj także:
Jeden dzień w roku, w którym rodzi się najwięcej dzieci w Polsce
Jak działa geraniol? Nie zabija on owadów, a jedynie je odstrasza, zniechęcając do osiadania na naszej skórze. Opary tego środka unoszą się w powietrzu i tworzą swego rodzaju barierę ochronną. Warto mieć w ogrodzie rośliny zawierające geraniol, takie jak róże czy pelargonie.
3. Co przyciąga do człowieka komary?
Komary częściej osiadają na skórze, jeśli jest ona spocona. Przyciąga ich obecny w pocie kwas mlekowy. Jest on dla insektów wyczuwalny również po zjedzeniu przez człowieka produktów słonych lub bogatych w potas (np. pomidorów).
Insekty przyciąga również słodki zapach perfum lub kosmetyków.
4. Jak chronić dzieci przed komarami?
Jeśli nie chcemy stosować żadnych środków odstraszających komary, ochronę przed nimi stanowić może odpowiednie ubranie. W ciągu dnia warto wybierać odzież w kolorach jasnych, gdyż komary przyciągają ciemne barwy. Unikać należy ubrań w kolorze pomarańczowym, żółtym i różowym, bo te z kolei przyciągają muszki i pszczoły.
Na wieczorny spacer najlepiej zaś ubrać dziecku długie spodnie i cienką bluzę.
W przypadku noworodków i niemowląt najlepszą ochroną przed komarami będzie zakładana na wózek moskitiera.
5. Swędzący problem
Gdy komarowi uda się osiąść na naszej skórze, wpuszcza on do organizmu człowieka substancję, która zapobiega krzepnięciu w krwi. To wywołuje odczyn alergiczny. W miejscu ukłucia przez komarzycę powstaje swędzący bąbel. Dokucza on zwłaszcza dzieciom, gdyż warstwa rogowa ich skóry jest cieńsza i bardziej wrażliwa na działanie alergenów.
Miejsce ukłucia można posmarować kremem lub żelem, który zawiera substancje przeciwzapalne i przeciwuczuleniowe. Pomogą też kompresy wykonane z roztworu sody oczyszczonej.
Jeśli rumień utrzymuje się dłużej niż dobę, mocno swędzi, dziecko jest niespokojne i ma gorączkę, należy skontaktować się z lekarzem.