Alergia na jad meszek może prowadzić nawet do śmierci. Niebezpieczne dla niemowląt
Jest to jedna z najpopularniejszych alergii na jad owadów. Podczas ukąszenia, meszka wstrzykuje do organizmu ślinę zawierającą histaminę, białka i peptydy. To właśnie histamina może wywołać uczulenie – swędzenie i obrzęk. Niestety zdarza się, że na skutek ukąszenia przez meszkę dochodzi do wstrząsu anafilaktycznego, który może prowadzić do śmierci.
1. Objawy alergii na jad meszek
Alergia na jad meszek jest gwałtowną reakcją organizmu na obcą substancję, którą owad wprowadza po ukąszeniu. Najczęściej występuje wówczas miejscowa reakcja alergiczna, ale może dojść także do wstrząsu anafilaktycznego.
Osoby, które nie są uczulone na jad meszek, po ich ukąszeniu doświadczają jedynie zaczerwienienia, obrzęku, bólu i swędzenia, w miejscu ugryzienia.
Jeżeli jednak ktoś jest uczulony na związki zawarte w ślinie meszek, reakcja alergiczna jest natychmiastowa: pojawiają się nudności, wymioty, biegunka, ból brzucha i zawroty głowy.
2. Trująca ślina meszek
W ślinie meszek znajdują się białka (które mogą niszczyć ludzkie tkanki), peptydy – często wywołujące reakcję alergiczną oraz histamina, która po ukąszeniu meszki wywołuje stan zapalny.
Jeśli nie jesteś alergikiem, zadziała na ciebie tylko histamina, ale jeżeli ktoś jest uczulony na jad meszek, to działają na niego także białka i peptydy.
Na skutek wstrząsu anafilaktycznego dochodzi do natychmiastowej reakcji organizmu: ciśnienie spada, a na błonach śluzowych krtani pojawia się obrzęk, który może prowadzić do duszności, a nawet śmierci.
Największym zagrożeniem wynikającym z ukąszenia meszek jest groźna choroba – harara. Ale choroba ta może dotknąć przede wszystkim osoby upojone alkoholem oraz niemowlęta. Badacze podejrzewają, że w ślinie owadów znajduje się substancja, która sprzyja rozpuszczeniu erytrocytów o niszczeniu tkanek.
3. Co robić w przypadku ukąszenia?
Po ukąszeniu meszki warto reagować natychmiast. Ulgę przyniesie nam okład z sody oczyszczonej i octu, okład z cebuli, wapna, plaster ananasa przyłożony na ranę czy przemywanie miejsca ukąszenia ziołami.
W przypadku uczulenia na jad meszek, najczęściej stosuje się leki przeciwhistaminowe. Leczenie polega również na immunoterapii alergenowej.
Chociaż takie odczulanie trwa nawet kilka lat, po zakończeniu terapii ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej wynosi zaledwie 10 proc.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl