Trwa ładowanie...

Picie alkoholu w czasie ciąży

Picie alkoholu w czasie ciąży
Picie alkoholu w czasie ciąży (Shutterstock)

Kobieta w ciąży powinna dbać o siebie w szczególny sposób. W końcu troszczy się już nie tylko o swoje zdrowie, ale także i o życie dziecka, które nosi pod sercem. Zdrowa, zbilansowana dieta, spokojne funkcjonowanie na co dzień, unikanie stresu, a przede wszystkim rezygnacja z używek – to podstawowe zasady dbania o siebie w czasie ciąży. Niestety wiele kobiet nie potrafi odmówić sobie alkoholu, nie zdając sobie sprawy, że nawet niewielka jego ilość, może zaszkodzić dziecku.

1. Co trzecia kobieta w ciąży pije alkohol

Każda kobieta w ciąży wie, że używki mogą szkodzić dziecku. Ale czy każda stosuje się do zaleceń i rzeczywiście unika papierosów i alkoholu? Jak podaje Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (badanie przeprowadzone przez PBS na zlecenie PARPA), co trzecia kobieta w wieku 18-40 lat piła alkohol w czasie ciąży. W dodatku wciąż pojawiają się kontrowersyjne rewelacje na ten temat. Ponoć alkohol zmniejsza stres kobiety ciężarnej, piwo wspomaga laktację, a wino stymuluje produkcję żelaza. Co gorsza pojawiają się pseudo badania naukowe, przeczące szkodliwości alkoholu w ciąży, zwłaszcza w niewielkich ilościach.

Więc czy rzeczywiście można pozwolić sobie na lampkę wina, czy małe piwo będąc w ciąży? Eksperci odpowiadają jasno: nie. Kobieta spodziewająca się dziecka powinna całkowicie zrezygnować z alkoholu, ponieważ wszystko co spożywa, wpływa na płód! Ponadto nie ma bezpiecznego progu picia alkoholu w ciąży – zatem urodziny, sylwester, wesele, to wszystko nie może być wymówką i pretekstem do sięgnięcia po kieliszek!

2. Czym grozi picie alkoholu w ciąży?

Zobacz film: "Czego należy unikać w ciąży?"

Pomyśl sobie w ten sposób: alkohol to toksyczna substancja dla twojego dziecka. Nawet niewielka ilość trunku wprowadzona do środowiska płodowego może wywołać uszkodzenia mózgu, wady wrodzone, zaburzenia takie jak autyzm lub ADHD. I choć dziecko może urodzić się zdrowe, wpływ alkoholu może stać się widoczny w okresie późniejszego dzieciństwa.

Jakie są skutki picia alkoholu w ciąży?

 • obniżenie odporności
 • niska waga urodzeniowa
 • opóźnienie w rozwoju
 • deformacja ciała i twarzy
 • niewielka głowa w stosunku do tułowia
 • trudności w zapamiętywaniu i przetwarzaniu informacji
 • problemy z uwagą
 • jąkanie, problemy z artykulacją
 • problemy z sercem, nerkami, wzrokiem i słuchem
 • zaburzenia w utrzymaniu równowagi
 • nadpobudliwość i impulsywność
 • FAS (Płodowy Zespół Alkoholowy)

To tylko niektóre ze skutków picia alkoholu. Oczywiście, kobiety mimo spożywania alkoholu, rodzą także zdrowe dzieci, ale każda ciąża jest inna i trudno przewidzieć jakie skutki będą miały nasze działania. Tylko czy warto ryzykować?

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.