Sport dla dzieci i młodzieży
Sport dla dzieci i młodzieży wybrany zgodnie z preferencjami i w trosce o rozwój dziecka, na pewno korzystnie wpłynie na jego rozwój fizyczny, a także psychiczny. Ćwiczenia ruchowe dla dzieci pozwalają wykazać się im w grupie lub samodzielnie realizować swoje kolejne cele. Trzeba przyjrzeć się dobrze dziecku, przed wybraniem dla niego sportu.
1. Jaki sport dla dziecka na początek?
Nie wszystkie dzieci lubią się ruszać. Wiele z nich preferuje inne rodzaje aktywności – siedzenie przy komputerze czy telewizorze. Rozwój dziecka wymaga nie tylko ruchu, który pozytywnie wpływa na rozwój fizyczny dziecka, ale także kontaktu z rówieśnikami, który rozwija umiejętność współpracy i zdrowej rywalizacji.
Dobrze byłoby więc wybrać sport grupowy dla dziecka. Są to na przykład:
- siatkówka,
- koszykówka,
- piłka ręczna.
Uważajmy jednak decydując się na jeden z nich. Aby dobrze się czuć w danym sporcie, dziecko powinno mieć już jakąś kondycję oraz poprawną koordynację. Są to sporty odpowiednie dla dzieci otwartych na wyzwania i potrafiących współpracować w grupie. Nie są dobre na początek dla dzieci nieśmiałych. Uprawianie sportu grupowego jest oceniane nie tylko przez trenera, ale także przez rówieśników. Jeśli wyślemy dziecko nieaktywne fizycznie lub nieśmiałe na takie zajęcia, może to wywołać tylko niepotrzebny strach i niechęć w stosunku do wszelkiej aktywności fizycznej.
Jeśli nie chcemy wywoływać u dziecka dyskomfortu, rozpocznijmy przygodę z innym rodzajem sportu. Sport dla dzieci nieśmiałych to taki, który pozwala na indywidualne wytyczanie sobie celów i ich realizację, bez narażania na docinki kolegów. Można wybrać sporty, takie jak:
- wspinaczka po sztucznych ścianach wspinaczkowych,
- skakanie na trampolinie,
- wycieczki piesze.
Jeśli chcemy, by sport dla dziecka umożliwiał także poznawanie nowych kolegów i zawieranie przyjaźni, a także był motywacją do czynienia dalszych postępów, możemy wziąć pod uwagę inny rodzaj sportów. Są to sporty wykonywane w grupie, ale w ten sposób, że to, jak sobie radzi jedna osoba, nie wpływa na „wynik” grupy. Są to sporty indywidualne, takie jak:
- sporty walki,
- gimnastyka,
- taniec nowoczesny,
- kajakarstwo,
- pływanie dla dzieci.
2. Zalety aktywności fizycznej dzieci
Aktywność fizyczna dzieci jest bardzo ważna i korzystna dla ogólnego rozwoju, nie tylko fizycznego, ale także psychicznego i interpersonalnego. Nawyki zdrowego trybu życia nabrane w dzieciństwie, takie jak regularna aktywność fizyczna, pozostają także w późniejszym życiu. Tak częsta obecnie otyłość dzieci, prowadzi do wielu chorób jeszcze w dzieciństwie, a także w wieku dorosłym. Regularne ćwiczenia ruchowe dla dzieci pozwolą im uniknąć tego problemu teraz i w przyszłości.
Jeśli wybierzemy sporty grupowe, dziecko nauczy się współpracować w grupie, rozwiązywać konflikty, przebywać z rówieśnikami. Sporty indywidualne będą kładły nacisk na samodzielną motywację do ćwiczeń, wyznaczanie sobie celów i ich realizację. Każdy sport wymaga poza tym wytrwałości, co jest dobrą cechą, która przyda się dziecku w przyszłości. Osiąganie celów, wyznaczanych samodzielnie, czy przez trenera, podnosi samoocenę dziecka.