Trwa ładowanie...

Potówki u noworodka - jak wyglądają, leczenie, zapobieganie

Avatar placeholder
14.10.2022 10:36
Potówki u noworodka - jak wyglądają, leczenie, zapobieganie
Potówki u noworodka - jak wyglądają, leczenie, zapobieganie

Potówki u noworodka nie powinny być powodem do niepokoju dla rodziców. Ich pojawienie się może wynikać z przegrzania i spocenia się dziecka, dodatkowym czynnikiem zwiększającym ryzyko pojawienia się potówek jest jeszcze nie do końca prawidłowe funkcjonowanie gruczołów potowych u dziecka. Potówki mogą pojawić się u osób w każdym wieku, jednak najczęściej spotykane są u niemowląt.

spis treści

1. Potówki u noworodka - jak wyglądają?

Potówki u noworodka to zwykle niewielkie, czerwone krostki, otoczone zaczerwienieniem. W bardziej zaawansowanej formie przyjmują postać pęcherzyków. Mogą swędzieć, ale częściej wywołują uczucie lekkiego kłucia lub pieczenia.

Obszarami, gdzie występują najczęściej, są twarz, kark, pachy czy okolice pupy. Na powstawanie potówek u noworodka narażone są miejsca, gdzie skóra ociera się o skórę lub o pieluszkę.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowy sen niemowlaka?"

Potówki pojawiają się wskutek zatkania gruczołów potowych, co się zdarza przy zwiększonym poceniu się, a także jeśli gruczoły potowe nie działają jak należy lub są zatkane przez np. nadmiar oliwki. Wytwarzany w skórze pot nie jest prawidłowo wydalany poza skórę i tam pozostaje. Stąd grudki i krostki oraz zaczerwienienie.

Czy potówki u noworodka są groźne? Mimo iż jest to uciążliwa dolegliwość, nie są one powodem do niepokoju. Powinno się jednak je leczyć aby zminimalizować ich intensywność. Gdy to zaniedbamy może dojść do ich zakażenia bakteriami bytującymi na skórze.

2. Potówki u noworodka - leczenie

Do leczenia potówek u noworodka stosuje się sterydowe, antybakteryjne mydła, zasypki. Potówki u niemowlaka czy noworodka w większości przypadków przechodzą same po kilku dniach.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Na skórę z potówkami nie należy stosować zbyt dużo oliwki dla niemowląt, gdyż może ona dodatkowo zatkać gruczoły potowe.

Nawilżanie trzeba więc zacząć od kąpieli z wykorzystaniem bardzo delikatnych i nawilżających kosmetyków. Pomóc może dodanie do kąpieli mąki ziemniaczanej lub nadmanganianu potasu.

Ważne jest, aby dokładnie i delikatnie osuszać skórę dziecka miękkim i chłonnym ręcznikiem, delikatnie ją poklepując. Później można nałożyć na skórę zasypkę.

Potówkom u noworodka możemy zapobiegać unikając przegrzania się dziecka
Potówkom u noworodka możemy zapobiegać unikając przegrzania się dziecka (123RF)

3. Potówki u noworodka - zapobieganie

Najważniejszą metodą zapobiegania potówkom u noworodka jest unikanie przegrzewania dziecka. Należy je ubierać odpowiednio do temperatury. Ogólna zasada jest taka, że dziecko ma mieć na sobie o jedną warstwę ubrań więcej niż opiekun, jeśli wychodzą na spacer. W domu wystarczy, jeśli będzie miało tyle samo warstw ubrań.

Maluch powinien nosić tylko bawełniane, przewiewne ubranka, pościel także powinna być wykonana z bawełny i być lekka. Aby sprawdzić, czy temperatura dla dziecka jest odpowiednia, należy przyłożyć dłoń do karku dziecka. Jeśli jest ciepły, wszystko jest w porządku, nawet jeśli rączki i nóżki są chłodne. Dopiero jeśli kark jest chłodny, trzeba lepiej ubrać dziecko.

Jak dbać o skórę niemowląt?
Jak dbać o skórę niemowląt? [9 zdjęć]

Zmarszczki, zaczerwienienia, sucha skóra – niemowlęta nie mają skóry idealnej, ale nie oznacza to, że

zobacz galerię

Kąpiele powinny być regularne, zarówno w zimie, jak i w lecie. W przypadku upałów jest to szczególnie ważne, ale w zimie, jeśli dziecko przebywa w mocno ogrzewanym pomieszczeniu, jest to równie istotne.

Należy pamiętać, że w pokoiku dziecka temperatura nie powinna przekraczać 22 st. C. Wietrzenie skóry dziecka, na przykład po każdej kąpieli, jest korzystne, gdyż ogranicza kontakt delikatnej skóry dziecka z pieluszką i ubrankiem.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.