Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Krostki u niemowląt

Avatar placeholder
07.07.2016 08:18
Krostki u niemowląt
Krostki u niemowląt

Krostki u niemowląt to bardzo różne zmiany skórne – od niegroźnych potówek po bolesne i nieprzyjemne odparzenia czy zmiany alergiczne. Wysypka u niemowlęcia może się także pojawić w wyniku infekcji niektórymi chorobami. Najczęściej jednak podrażnienie skóry niemowlaka wynika po prostu z jej wrażliwości na środki piorące i myjące, zbyt wysoką i zbyt niską temperaturę.

spis treści

1. Wysypki u niemowląt

W przypadku, jeśli wysypce nie towarzyszą inne objawy, wystarczy obserwować malucha przez dzień lub dwa. Trzeba zwrócić uwagę, czy pojawianie się lub zaczerwienianie zmian na skórze niemowlaka nie wiąże się z jakimś czynnikiem alergizującym. Wysypki alergiczne u niemowląt przechodzą po usunięciu alergenu z otoczenia dziecka lub diety matki (w przypadku karmienia piersią).

1.1. Trądzik niemowlęcy

Trądzik niemowlęcy to bezbolesne, pojedyncze krostki i zaskórniki. Krostki nie zlewają się ze sobą, ale mogą pojawiać się i znikać. Trądzik noworodkowy pojawia się w pierwszych miesiącach życia dziecka i jest wywołany nadmiarem hormonów, które zostały przekazane maluchowi jeszcze w łonie matki. Trądzik nie wymaga leczenia, przechodzi sam.

1.2. Potówki

Zobacz film: "Pomysły na rodzinną aktywność fizyczną"

Potówki to krostki, jak sama nazwa wskazuje, pojawiające się w przypadku, kiedy dziecko jest przegrzane i się poci. Młodym rodzicom często wydaje się, że im wyższa temperatura w pokoju niemowlaka, tym lepiej. Tymczasem nie należy utrzymywać jej powyżej 22 st. C. Potówki mają postać różowawych lub żółtawych krostek. Ich leczenie polega głównie na odpowiednim ubieraniu dziecka do temperatury otoczenia.

1.3. Prosaki

Prosaki u niemowlęcia pojawiają się wskutek zaczopowania porów skóry. Mają postać niewielkich grudek w kolorze białym lub żółtawym, pojawiających się na twarzy dziecka. Nie wymagają one leczenia, przechodzą same, kiedy gruczoły łojowe dziecka zaczynają funkcjonować prawidłowo.

1.4. Odparzenia i pieluszkowe zapalenie skóry

Podrażnienia skóry wynikające z ciągłego kontaktu z pieluszką są bardzo częste u niemowląt. Aby im zapobiegać, trzeba często zmieniać pieluchy, dokładnie myć i wycierać pupę maluszka i pamiętać o pozostawianiu dziecka raz na jakiś czas bez pieluchy (np. po kąpieli). Odparzenia to bolesne zaczerwienione obszary skóry. Można je łagodzić za pomocą specjalnych maści na odparzenia. Długotrwałe podrażnianie może doprowadzić do pieluszkowego zapalenia skóry, które może przybrać bardziej bolesne formy.

2. Krostki u niemowląt jako objawy chorób zakaźnych

Wysypka może być także objawem kilku chorób zakaźnych wieku dziecięcego. Jeśli krostkom towarzyszą inne objawy, takie jak gorączka czy osłabienie, nie można zwlekać z wizytą u lekarza.

2.1. Ospa wietrzna

Ospa wietrzna to choroba wirusowa, która występuje bardzo często u dzieci. Wykwity skórne ospy to swędzące grudki zamieniające się w strupy. Jest to choroba bardzo zaraźliwa, a u niemowląt bardziej niebezpieczna niż u starszych dzieci ze względu na większe ryzyko powikłań.

2.2. Różyczka

Różyczka to choroba wirusowa, wywołująca niebolesną wysypkę w postaci różowych, luźno rozmieszczonych plamek. Krostki pojawiają się za uszami, po czym rozprzestrzeniają się na tułów. Towarzyszy im gorączka, zwykle niezbyt wysoka.

2.3. Odra

Odra to także wirusowa choroba wywołująca wysypkę. Niestety, oprócz tego pojawiają się objawy takie jak wysoka gorączka, nieżyt błony śluzowej nosa, ból gardła, suchy, męczący kaszel. Po pojawieniu się tych objawów można zaobserwować wysypkę. Krostki są duże, zlewające się. Najpierw obejmują twarz, potem całe ciało. Jest to poważna choroba, która może (szczególnie u niemowląt) prowadzić do groźnych powikłań.

2.4. Szkarlatyna

Szkarlatyna to choroba bakteryjna, której objawy pojawiają się nagle. Są to: wysypka, gorączka, bóle brzucha, ból gardła, powiększenie węzłów chłonnych i wymioty. Wysypka ma postać drobnych, czerwonych plamek, zlewających się na tułowiu i w zgięciach łokci i kolan.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze