Trwa ładowanie...

Pościel dla niemowląt

Łóżeczko niemowlaka jest zwykle udekorowane poduszkami, maskotkami, smoczkami i innymi przedmiotami. Specjaliści alarmują jednak, że te przedmioty są nie tylko zbędne, ale wręcz groźne dla zdrowia i życia dziecka. Obecność maskotek i ozdobnych poduszek w łóżku dziecka może zwiększać ryzyko uduszenia niemowlęcia. Aby zwiększyć bezpieczeństwo dziecka, należy zadbać o to, by w łóżeczku znajdowały się tylko: odpowiednio duży materac, dopasowane do niego prześcieradło, poduszka i kołderka. Rezygnując z dodatkowych ozdób w postaci dekoracyjnych poduszek i maskotek, rodzice mogą zainwestować w wysokiej jakości pościel, której niestraszne będzie częste pranie.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Przystawianie dziecka do piersi"

1. Łóżeczko dla niemowlaka

Pościel dla dziecka
Pościel dla dziecka

Łóżeczko niemowlaka jest zwykle udekorowane poduszkami, maskotkami, smoczkami i innymi przedmiotami.

zobacz galerię

Mimo iż zaleca się rezygnację z wyposażania łóżek niemowląt w boczne poduchy, wielu rodziców nie chce z nich zrezygnować. Jeśli chcesz zaopatrzyć się w tego typu akcesoria, postaw na jakość. Starannie wykonane przedmioty są bezpieczniejsze dla dzieci. Poduszki umieszczane przy prętach łóżeczka mają zwykle tasiemki do zawiązywania. Wskazane jest, by sznurki miały około 17-20 centymetrów, by można było mocno je zawiązać. Dłuższe tasiemki wiążą się z ryzykiem uduszenia dziecka. Ponadto poduchy powinny mieć 12-16 wszytych zapięć na dole i na górze. Zapięcia znajdujące się tylko na górze nie są wystarczającym zabezpieczeniem. Po założeniu poduch w łóżeczku nie powinno być pomiędzy nimi żadnych odstępów. Zanim jednak zdecydujesz się na tego typu akcesoria, uświadom sobie, że są one zupełnie niepotrzebne. Poduszki do łóżeczekwyglądają ładnie, ale nie spełniają żadnej funkcji. Nie sprawiają nawet, że dziecku jest wygodniej. Jeżeli bardzo zależy ci na estetycznym wyglądzie łóżeczka, możesz zainwestować w boczne poduchy, ale wyjmuj je z łóżka, gdy kładziesz do niego dziecko.

2. Najlepsza pościel dla niemowlęcia

Specjaliści są zgodni, że pościel dla niemowlaka powinna być wykonana z naturalnych materiałów. Dużym udogodnieniem dla rodziców są prześcieradła na gumce. Dzięki wszytej dookoła gumce nie ściągają się i pozostają w miejscu. Najlepszy wybór to prześcieradła składające się w stu procentach z bawełny, które wytrzymują wielokrotne pranie. Po wyjęciu z pralki mogą być trochę pomarszczone, ale dla większości osób nie jest to problemem. Warto przygotować się na ewentualne skurczenie prześcieradła po kilku praniach. Można skorzystać także z prześcieradeł frotté, które także są dostępne z wszytą gumką. Niedawno pojawiły się również specjalne komplety pościeli dla niemowląt, które poprawiają bezpieczeństwo maluchów. Specjalne prześcieradła nakłada się na materac tak jak poszewkę na poduszkę. Z kolei inne prześcieradła mają unikalne elementy, które przytrzymują je blisko materaca.

Mimo iż pościel dla niemowlęcia może stanowić ozdobę pokoju dziecięcego, warto zastanowić się, czy „ochronne” poduszki, maskotki i inne akcesoria są rzeczywiście przydatne. Rodzice nierzadko skupiają się na stronie estetycznej łóżeczka dla maleństwa, podczas gdy znacznie ważniejsze jest bezpieczeństwo dziecka. W tym przypadku sprawdza się zasada: „mniej znaczy lepiej”.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.