Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Paweł Baljon

Potówki u niemowląt - wygląd, środki lecznicze

Avatar placeholder
14.10.2022 10:36
Potówki u niemowląt - wygląd, środki lecznicze
Potówki u niemowląt - wygląd, środki lecznicze

Potówki u niemowląt pojawiają się wskutek nadmiernego przegrzania. Potówki na skórze dzieci mają postać niewielkich różowych krostek lub pęcherzyków. Potówki u dzieci pojawiają się zazwyczaj na fałdach skóry, na karku, szyi, pod pachami, na twarzy, rękach i nogach. Dobre sposoby na potówki to dokładne osuszanie skóry dziecka, stosowanie zasypek (ziemniaczanej, kukurydzianej, specjalnej zasypki na potówki), wietrzenie skóry i stosowanie kąpieli w krochmalu. Jeśli potówki na skórze dziecka utrzymują się przez dłuższy czas, należy skontaktować się z lekarzem.

spis treści

1. Wygląd potówek u dzieci

Potówki (łac. miliaria) to zmiany skórne, a dokładniej mówiąc, schorzenie gruczołów łojowych, które powstają z połączenia dużej wilgotności i wysokiej temperatury w otoczeniu. Można wyróżnić dwa rodzaje potówek:

potówki zwykle - wykwity pęcherzykowate bez cech zapalenia;
potówki czerwone - grudki o charakterze zapalnym.

Zobacz film: "Jak przewijać niemowlę?"

Potówki pojawiające się na skórze dziecka mają zazwyczaj wielkość główki od szpilki i pojawiają się wskutek nadmiernego przegrzania dziecka przy zbyt wysokiej temperaturze otoczenia lub zbyt ciepłym ubieraniu niemowlęcia.

Wówczas dziecko poci się, a pot ze skóry dziecka nie ma jak „odparować”. Potówki u niemowląt pojawiają się na fałdach skóry, na szyi, pod pachami, na karku, ale także na twarzy, rękach czy nogach. Pierwszym objawem wystąpienia potówek są maleńkie różowate krostki na skórze dziecka.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

2. Potówki u niemowląt - środki lecznicze

Potówki to problem, który dotyczy szczególnie niemowląt, ponieważ nie mają jeszcze w pełni wykształconego mechanizmu pocenia i niewiele się poruszają. Jeśli zaobserwujemy, że nasze dziecko ma potówki, musimy szczególnie zadbać o jego delikatną skórę.

Przede wszystkim zaraz po zmoczeniu należy dokładnie osuszyć skórę i przypudrować ją zasypką dla niemowląt. Alternatywą może zasypka ziemniaczana kukurydziana lub specjalna zasypka na potówki zakupiona w aptece. Nie wolno też układać dziecka na żadnych sztucznych bądź plastikowych podkładkach do przewijania, a jedynie na bawełnianych prześcieradłach lub ręcznikach.

Osuszając skórę dziecka, należy także pamiętać, by nie trzeć jej, a jedynie delikatnie dotykać ręcznikiem mokrego ciała. Nie należy używać żadnych kremów ani olejków do kąpieli, gdyż powodują one zatykanie porów, a przez to utrudniają gojenie się potówek. Jeśli skóra dziecka jest przesuszona można stosować dostępne w aptekach emolienty.

Potówki u niemowląt to problem, którego nie powinniśmy lekceważyć
Potówki u niemowląt to problem, którego nie powinniśmy lekceważyć (123RF)

Dobry sposób na potówki u niemowląt to także rozebranie dziecka i pozostawienie go bez ubranka lub jego części, by umożliwić „przewietrzenie” skóry. Może nie wszystkie z nas pamiętają, ale nasze mamy stosowały na potówki kąpiel w krochmalu. Współcześnie specjaliści nie kwestionują tego sposobu leczenia, twierdząc, że może on pomóc na tę dolegliwość.

Wystarczy odrobinę mąki ziemniaczanej rozpuścić w wodzie i zagotować, a następnie dodać go do wody, w której będzie kąpane dziecko. Kąpiel w krochmalu łagodzi swędzenie i ma właściwości leczące. Jeśli potówki na skórze dziecka utrzymują się przez dłuższy czas, należy skontaktować się z lekarzem.

Często może im towarzyszyć wysypka spowodowana uczuleniem na promieniowanie nadfioletowe. Pojawia się po upływie 24-48 godzin od kontaktu ze światłem. Ma postać czerwonych, swędzących plam.

Potówki u niemowląt pojawiają się jako efekt przegrzania i mają postać niewielkich różowatych krostek. Dobre sposoby na potówki to wietrzenie skóry, stosowanie zasypek i kąpiel w krochmalu.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Potówki u noworodka - jak wyglądają, leczenie, zapobieganie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.