Jak ubierać niemowlę? - odpowiednie warunki, ubieranie latem, ubieranie zimą
Ubieranie noworodka często napawa strachem młodych rodziców. Boją się, że przy zakładaniu którejkolwiek części garderoby uszkodzą drobne ciało dziecka. Ważne więc, kiedy ubranka szybko i łatwo nakładają się i ściągają. Unikajmy ubranek, które trzeba prać ręcznie i prasować, na takie działania mama nie ma czasu. Wybierajmy ubranka z naturalnych włókien.
Należy uważać na wystające szwy i uwierające metki. Teraz pozostaje tylko kwestia odpowiedzi na pytanie, jak ubierać noworodka, by nie było mu ani za gorąco, ani za zimno. Rodzaj ubranek trzeba oczywiście dostosować do temperatury oraz warunków panujących na zewnątrz.
1. Jak ubrać niemowlę? - odpowiednie warunki
Zanim ubierzemy noworodka musimy ocenić temperaturę powietrza oraz warunki panujące za oknem, jeśli wybieramy się z dzieckiem na spacer. Najbardziej praktyczne są ubranka jednoczęściowe. Mają one zatrzaski z przodu i w kroku, co umożliwia łatwą wymianę pieluszek. Układ kostny dziecka jest bardzo delikatny, zatem ważne jest, by jednoczęściowe ubranko nie było za ciasne w nogach i stopach, uniemożliwiając prawidłowy wzrost noworodka.
Bluzki wkładane przez głowę powinny mieć szerokie wycięcie lub dodatkowe zapięcia na ramieniu. Niemowlęta bardzo nie lubią, gdy coś im się wkłada przez głowę i ramiona, szczególnie tuż po urodzeniu, kiedy mama nie ma jeszcze odpowiedniej wprawy. Idealną sprawą jest kupno tzw. body, które oprócz zatrzasków w kroku, ułatwiających przewijanie, dodatkowo zaopatrzone są w zatrzaski na ramieniu.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- Czy można stosować kulki na mole do ubranek dla dzieci? - odpowiada lek. Katarzyna Szymczak
- Co powoduje czerwone plamy i swędzenie skóry dziecka? - odpowiada lek. Aleksandra Witkowska
- Dlaczego dziecko nie rośnie? - odpowiada Aleksandra Barchnicka
Mama powinna dobierać luźniejsze rozmiary, żeby dziecko miało z czego wyrosnąć. Kiedy dziecko idzie spać, można założyć koszulkę nocną. Jeśli nie ma tasiemki ściągającej na dole, trzeba założyć skarpetki, by nie zmarzły dziecku stópki. Najbardziej praktyczne okazują się w tej roli pajacyki lub śpioszki. Nic się dziecku nie ściąga, nie podwija i mamy gwarancję, że maluch nie zmarznie w nocy.
2. Jak ubrać niemowlę? - ubieranie latem
Latem ubieramy maluszka w cienkie, przewiewne ubranka. Jeśli jest bardzo gorąco, lepiej wyjść z dzieckiem na spacer dopiero po południu. Kiedy w domu robi się upalnie, można ubierać je tylko w pieluszkę. Na dworze w ciągu dnia maluch może przebywać wyłącznie w cieniu, posmarowany odpowiednim dla wieku kremem dla dzieci z bardzo wysokim filtrem chroniącym przed działaniem promieni słonecznych. W gorące dni zakrycie niemowlaka budą gondoli spowoduje, że po pewnym czasie maluch będzie miał zbyt gorące powietrze.
Przy silnym nasłonecznieniu można założyć specjalną parasolkę, aby promienie słoneczne bezpośrednio nie padały na dziecko. Doskonałym elementem letniej garderoby zdaje się tu być modny i praktyczny rampers, czyli letni pajacyk. Jest bardzo wygodny w obsłudze dzięki dobrze rozmieszczonym zapięciom. Łatwo go zdjąć i założyć, co przyspiesza przebieranie niecierpliwego malucha. Doskonale przytrzymuje pieluszkę.
Jeśli podczas spaceru dziecko płaczeto bardzo często oznacza, że jest mu albo za zimno albo za gorąco. Dziecko leżące lub śpiące spokojnie w wózku to dobry objaw.
3. Jak ubrać niemowlę? - ubieranie zimą
Ubieranie niemowlęcia, zwłaszcza jesienią i zimą, nie należy do przyjemności. Jak to zrobić, żeby nie zmarzło, ale jednocześnie żeby się nie przegrzało? Niemowlęta tracą bardzo dużo ciepła przez główkę, której wymiary proporcjonalnie do reszty ciała są bardzo duże. Ważne więc, by nie zapominać o tej części garderoby, szczególnie jesienią i zimą. Czapka powinna być bawełniana, by zapewniała ciepło dziecku u jednocześnie nie pozwalała przegrzać jego główki.
Podstawowym elementem garderoby dziecka zimowa porą, jest kombinezon. I teraz pozostaje pytanie: kombinezon jednoczęściowy czy dwuczęściowy? Jeśli chcemy mieć możliwość zdjęcia kurteczki w trakcie, np. zakupów, trzeba zaopatrzyć się w kombinezon dwuczęściowy, by móc dowolnie zakładać lub zdejmować górną lub dolną jego część. Najczęściej jednak rodzicie wybierają dla noworodków kombinezony w wersji jednoczęściowej.
Ważny jest również zakup rękawiczek, jeśli kombinezon nie posiada w komplecie, koniecznie z jednym palcem. Przydadzą się również rozpinane sweterki lub bluzy polarkowe. Po odpowiednim ubraniu niemowlaka, wkładamy je dodatkowo w ocieplany śpiwór i sprawdzamy, czy kark nie jest spocony lub zimny. Na spacerze mama idzie i pcha wózek, więc jest jej cieplej. Dziecko leży bez ruchu i szybciej marznie.