Trwa ładowanie...

Ubranka dla niemowlaka

Avatar placeholder
07.04.2023 14:33
Ubranka dla niemowlaka
Ubranka dla niemowlaka

Ubranka, które zakładasz noworodkowi, powinny być wykonane w 100% z bawełny i nie za luźne, by maleństwo nie obcierało sobie nimi delikatnej skóry. Dopiero później można zacząć ubierać go w ubranka dla niemowlaków z domieszką sztucznych materiałów. Ponadto ubranka dziecięce muszą być zapinane w odpowiedni sposób, który będzie umożliwiał szybkie przewijanie i zmienianie ubrania. Jeśli chodzi natomiast o pranie ubranek noworodka i niemowlaka, to musi być ono wykonywane za pomocą specjalnych środków piorących dla najmłodszych.

spis treści

1. Ubranka dla noworodka

Noworodek to maluszek do ukończenia pierwszego miesiąca życia. Średnio mierzy 56 cm i waży ok. 3200 g. Nie oznacza to jednak, że przed porodem powinnaś się zaopatrzyć jedynie w ubranka w tym rozmiarze. Noworodek rośnie bardzo szybko i już po kilku tygodniach ciuszki tej wielkości będą na niego za małe.

Pamiętaj, że maluszek w tym okresie przesypia większość czasu, więc potrzebne mu będzie zaledwie kilka ubranek. Możesz zakupić ubranka dziecięce przeznaczone dla maluchów do trzeciego miesiąca życia(0-3 miesiące). Są one przygotowane dla dzieci, które mierzą ok. 62 cm, więc starczą na dłużej twojemu maleństwu.

Zobacz film: "Poznaj fakty o rozwoju dwulatka"

Warto jednak pamiętać, żeby ciuszki nie były zbyt duże, bo może to powodować powstawanie zagnieceń, które będą uciskały i uwierały maleństwo. Ubranka dla noworodka powinny być wykonane z miękkiej bawełny, bo nie obciera ona cieniutkiej skóry noworodka.

2. Odzież niemowlęca

Kupując ubranka dla niemowlaka, musisz pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze, należy unikać takich ubranek, które są zapinane z tyłu, a wybierać te, które mają zatrzaski lub rzepy z boku albo w kroku, bo takie ułatwiają przewijanie dziecka. Nie kupuj też ciuszków, które wkłada się przez głowę. Większość dzieci bardzo nie lubi tej czynności.

Jeśli już wybrałaś ubranko z guzikami, pamiętaj, by były one mocno przyszyte, inaczej dziecko może je odgryźć i połknąć. Po drugie, powinnaś wybierać ubranka z czystej bawełny w początkowym okresie życia, a później z niewielką domieszką sztucznych tkanin (ok. 20%), które powodują, że ubranka nie rozciągają się w praniu.

Zdecydowanie unikaj ubranek z weluru, gdyż nie przepuszczają one powietrza. Ze sztucznych tkanin mogą być ewentualnie wykonane te ubranka niemowlęce, które nie mają bezpośredniego kontaktu ze skórą, np. sweterki. Po trzecie, wybierając modele ubranek, pamiętaj, by były to śpioszki, pajacyki lub ogrodniczki. Jeśli maluch już raczkuje, to jego ubranka

3. Pranie ubranek dziecięcych

Niezwykle ważny jest sposób, w jaki pierzesz ubranka dziecięce. Wbrew powszechnej opinii nie powinno się używać płynu do płukania. Jeśli ciuszki niemowlaka są sztywne i drapią dziecko, powinnaś je wyprasować. Im mniej detergentów i środków chemicznych w otoczeniu dziecka, tym lepiej dla jego zdrowia i skóry.

Ubranek dziecka nie wolno też prać razem z ubraniami dorosłych, ponieważ ciuszki maluszka wymagają prania w specjalnym proszku dla dzieci i powinny być płukane większą ilość razy niż ubrania dorosłych. Jeśli pierzesz ubranka dziecka ręcznie, to pamiętaj o tym, żeby dokładnie rozpuścić środek piorący. Należy także prać wszystkie nowo kupione ciuszki i pościel. Nawet jeśli są czyste, to trzeba usunąć z nich apreturę - środek, który używa się do powlekania tkanin. Po praniu wszystkie ubranka trzeba prasować, bo dzięki temu są one bardziej miękkie i pozbawione bakterii.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze