Sucha skóra u noworodka
Sucha skóra u noworodka to dość częste zjawisko. Maluszek w okresie płodowym przebywa w środowisku wodnym, natomiast po przyjściu na świat jego wrażliwa skóra jest narażona na wysuszenie.
Lipidowy płaszcz ochronny na skórze w pierwszych miesiącach życia jest cienki – zwłaszcza u wcześniaków. Gruczoły łojowe i potowe są jeszcze nie w pełni dojrzałe. Zanim skóra noworodka unormuje swoje nawilżająco-natłuszczające mechanizmy, trzeba je wspomagać kremami ochronnymi lub oliwką.
1. Przyczyny suchej skóry u noworodka
Skóra noworodka jest dość cienka i posiada inny niż skóra dorosłego odczyn pH. Suchość skóry u maluszka jest związana najczęściej z niedojrzałością gruczołów łojowych i potowych. Wysuszeniu skóry u noworodka sprzyjają czynniki zewnętrzne, np. promieniowanie słoneczne, wiatr, mróz, klimatyzacja, centralne ogrzewanie.
Na wilgotność skóry mogą również źle wpływać długie kąpiele w ciepłej wodzie z zastosowaniem zasadowych mydeł i płynów z detergentami. Podczas codziennej pielęgnacji należy używać specjalnych kosmetyków przeznaczonych dla niemowląt.
Czasami sucha skóra u noworodków bywa objawem choroby, np. atopowego zapalenia skóry czy łuszczycy. Skóra jest podrażniona, zaczerwieniona, bardzo sucha i ma tendencję do łuszczenia się. Przy atopii policzki maluszka mogą być czerwone i jakby polakierowane.
Niekiedy sucha skóra noworodka oznacza chorobę układową, np. cukrzycę czy nadczynność tarczycy. Do postawienia diagnozy przyczyn problemów skórnych u dziecka często potrzebne są dodatkowe badania.
2. Postępowanie w przypadku suchej skóry u noworodka
Na rynku dostępne są specjalne kosmetyki nawilżające dodawane do kąpieli: szampony, emulsje, żele, kremy. Jeśli noworodek ma silnie wysuszoną skórę, warto myć go w emolientach i smarować ciałko preparatami nawilżającymi, które są wolne od substancji zapachowych i barwników. Bardzo dobra jest zwykła oliwka kosmetyczna dla niemowląt.
Przy niskiej temperaturze warto dodatkowo chronić skórę maluszka tłustym kremem. Jeśli skóra noworodka łuszczy się, kąp dziecko w niezbyt gorącej wodzie (do 36ºC) z dodatkiem emulsji zawierających ciekłą parafinę, olejek sojowy lub arachidowy. Niektóre kosmetyki do kąpieli mają w swoim składzie polidokanol, który łagodzi świąd. Kąpiel noworodka powinna trwać tylko kilka minut.
Po kąpieli delikatnie osusz ciało dziecka miękkim ręcznikiem. Nie trzyj skóry, bo możesz spowodować podrażnienia. Nasmaruj noworodka preparatem nawilżającym. Nie przesadzaj jednak z jego ilością, by nie zaczopować ujść gruczołów łojowych.
U dzieci ze skórą atopową dodatkowo stosuje się miejscowo działające środki – przepisane specjalnie przez dermatologa. Noworodki o skórze suchej i skłonnej do podrażnień powinny być pielęgnowane specjalnymi dermokosmetykami, które – oprócz działania nawilżającego i natłuszczającego – mają również właściwości lecznicze.
Najlepiej kupować kosmetyki dostępne w aptekach, opatrzone znakiem Instytutu Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka. Pamiętaj, by chronić skórę malucha przed podrażnieniem – pierz ubranka w proszkach dla niemowląt lub w płatkach mydlanych i dobrze je spłukuj.
By minimalizować ryzyko podrażnień skóry u noworodka, nawilżaj powietrze w pokoju dziecka, przykręć nieco kurki w grzejnikach, unikaj długotrwałego przebywania z maluszkiem w klimatyzowanych pomieszczeniach i nie narażaj noworodka na mróz ani długotrwałą ekspozycję na słońce.