Trwa ładowanie...

Spacer z noworodkiem

Avatar placeholder
09.10.2020 16:20
Spacer z noworodkiem
Spacer z noworodkiem (Zdjęcie autorstwa Lars Plougmann / CC BY-SA 2.0)

Spacer z noworodkiem należy zaplanować ze względu na porę roku, w jakiej dziecko przyszło na świat i oczywiście biorąc pod uwagę kondycję zdrowotną maluszka. Na pierwszy spacer najwcześniej wyjdziemy z noworodkiem urodzonym w porze wiosenno-letniej, bo już około 2 tygodnia życia. Jeżeli nasz dzidziuś przyszedł na świat jesienią lub zimą, to najlepiej zabrać go na spacer dopiero po ukończeniu 3 tygodnia życia.

spis treści

1. Spacer z dzieckiem

Na początek warto oswoić oseska z temperaturą panującą na dworze i spróbować przyzwyczajać go do powiewu wiatru czy blasku słońca. W tym celu można wyjść z maleństwem na chwilę na balkon lub stanąć z nim przy otwartym oknie. Warto zadbać o to, aby w tym czasie dziecku nie było zbyt chłodno i aby na główce miało czapeczkę.

Spacery zimową porą powinny być krótsze niż latem i należy je stopniowo wydłużać. Ujemna temperatura powietrza nie jest przeszkodą do wychodzenia z dzieckiem na spacer. Pamiętać jednak należy o szczególnym zabezpieczeniu maluszka od wiatru i mrozu. Zrezygnujcie ze spaceru, gdy temperatura spadnie do -10 stopni albo dzień jest bardzo wietrzny. Przy silnym wietrze już przy -5 stopniach lepiej zostać w domu. Przy temperaturze powyżej zera można wychodzić na spacer nawet kilka razy dziennie. Pierwszy spacer powinien trwać ok. 15-20 minut. Kolejne spacery mogą już być dłuższe.

2. O czym należy pamiętać?

Zimą najlepszą porą do spacerów są godziny południowe, bo wtedy jest najcieplej i najbardziej słonecznie. Jeśli maluch ma już w miarę regularny rytm dnia, wybierz czas, kiedy najdłużej i najspokojniej śpi. Gdyby obudził się głodny w środku spaceru, a ty byłabyś daleko od domu, poszukaj przyjaznego miejsca, gdzie w spokoju możesz maluszka nakarmić. Warto pamiętać, że na spacer można iść ze zdrowym dzieckiem. Jeśli maluch ma gorączkę lub męczy go kaszel, trzeba zostać z nim w domu. Ale gdy ma tylko katar, nie rezygnujcie z wyjścia na dwór. Chłodne powietrze obkurcza śluzówki nosa i dziecku łatwiej będzie oddychać. Przy wodnistym, cieknącym katarze warto tylko ułożyć malucha na boku. Przed zimowym spacerem nie zapomnij posmarować buzi dziecka specjalnym kremem na mroźne dni.

Zobacz film: "Przewijanie dzieci w miejscach publicznych"

Zimą maluszki najlepiej jest wozić w wózkach, na które możesz dodatkowo zainstalować osłonkę od śniegu i wiatru. Pamiętaj, aby ubierając dziecko, nie przesadzić z ilością odzieży. Dziecko trzeba ubrać na tzw. cebulkę, aby w sytuacji, kiedy się spoci, zdjąć mu jedną warstwę ubrań. Sprawdzaj podczas spaceru kark dziecka - jeśli jest chłodny, to znaczy, że ubrałaś je stosownie do temperatury.

Latem podczas spaceru trzeba zwrócić uwagę na to, aby nie narażać delikatnej skóry dziecka na zbyt intensywne działanie promieni słonecznych. Aby być dobrze przygotowanym do spaceru z dzieckiem, zabierz to, czego maluch może potrzebować, czyli: pieluszki, chusteczki nawilżające, zapas jedzenia (jeśli karmisz butelką), kocyk. Być może dziecku będzie potrzebny pilny, bliski kontakt z tobą, wtedy zawiniesz je w kocyk i usiądziesz w ustronnym miejscu, pozwalając, aby maluch wtulił się w ciebie. Nie zapomnij też wody mineralnej dla siebie. Twój komfort podczas spaceru jest równie ważny, jak wygoda twojego dziecka.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze