Trwa ładowanie...

Nieszczepionym dzieciom trudniej będzie dostać się przedszkola

 Ewa Rycerz
14.03.2017 17:46
Krakowski radny chce, by przedszkola punktowały zaszczepione dzieci.
Krakowski radny chce, by przedszkola punktowały zaszczepione dzieci. (123RF)

Choć rekrutacja do przedszkoli w Krakowie jeszcze nie ruszyła, już wzbudza kontrowersje. Wszystko za sprawą radnego Łukasza Wantucha, który chce, by jednym z kryteriów oceny, czy dziecko zostanie przyjęte do przedszkola, było zaświadczenie o przebytych szczepieniach.

1. Nowe zasady rekrutacji do przedszkoli

Radni miejscy w Krakowie właśnie pracują nad nową uchwałą dotyczącą rekrutacji do przedszkoli. Przypomnijmy, że zasady przyjęć dzieci do placówek zmieniły się, ponieważ w życie weszła ustawa Prawo oświatowe i ustawa Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe. Z związku z tym, samorządy z ogłoszeniem początku rekrutacji mają czas aż do 15 kwietnia.

Przeczytaj także:

Co więcej, od tego roku każdy samorząd ma ustawowy obowiązek zapewnienia miejsca w przedszkolu każdemu chętnemu dziecku pomiędzy 3. a 6. rokiem życia. Nie jest to jednak równoznaczne z tym, że każdy kilkulatek zostanie przyjęty do tej placówki, do której zgłosili go rodzice. Właśnie dlatego przedszkolom potrzebne są kryteria dodatkowe, które radni Krakowa właśnie opracowują.

2. Miejsce w przedszkolu za szczepienie

Zobacz film: "Czego unikać w ciąży?"

Jak podaje serwis news.kraków.pl, Łukasz Wanduch, radny z klubu Przyjazny Kraków, proponuje, by na listę wymogów wpisać posiadanie przez dziecko zaświadczenia o tym, że jest ono zaszczepione. Co więcej, według lokalnego polityka, powinien być to jeden z najważniejszych warunków. Dziecko, które posiadałoby zaświadczenie o szczepieniach otrzymałoby aż 7 dodatkowych punktów. To więcej niż za wybór przedszkola na podstawie miejsca zamieszkania, za co jest 6 punktów.

Radny twierdzi, że niezaszczepione dzieci narażają inne osoby na kontakt z patogenami. Mowa tutaj także o kilkulatkach, które nie mogły być zaszczepione ze względów zdrowotnych.

To już kolejny raz, gdy radny z Krakowa chce wprowadzenia kryterium szczepionkowego do rekrutacji do przeszkoli. Podobne rozwiązanie proponowali także rajcy w Częstochowie. Tam, mimo przyjęcia uchwały, dokument uchylił wojewoda, a sąd utrzymał w mocy jego stanowisko.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze