Kaszel – objaw towarzyszący niemal każdej infekcji

Artykuł sponsorowany

Martwi cię kaszel u dziecka? Zwykle towarzyszą mu też problemy z gardłem i oddychaniem, uczucie rozbicia i złe samopoczucie. To typowe sygnały świadczące o infekcji. Uciążliwy kaszel utrudnia funkcjonowanie w ciągu dnia i nie pozwala w pełni wypocząć nocą. Jak sobie z nim radzić? Jak przynieść dziecku ulgę?

1. Rozpoznaj wroga

Nie należy lekceważyć kaszlu u dzieci, ponieważ może świadczyć on o wielu różnych chorobach. Warto wnikliwie obserwować dziecko i sprawdzić, z jakim rodzajem kaszlu mamy do czynienia. Dzięki temu podejmiemy odpowiednie działania, skutecznie złagodzimy dolegliwości i szybciej pozbędziemy się nieprzyjemnego objawu.

Najczęściej spotyka się podział na kaszel suchy oraz mokry. W przypadku kaszlu suchego często obserwuje się jego napady – przez chwilę dziecko intensywnie kaszle, ale nie pojawia się wydzielina. Suchy kaszel to często pierwszy sygnał, że rozwija się infekcja. Jeśli zauważysz, że dziecko ma też katar, gorączkę i podrażnione gardło, prawdopodobnie mamy do czynienia z przeziębieniem.

Jeśli kaszlowi towarzyszy odkrztuszanie gęstej wydzieliny, jest to kaszel mokry. Ten rodzaj pojawia się w drugiej fazie infekcji, gdy zwiększa się ilość produkowanej wydzieliny. Aby zminimalizować ryzyko zakrztuszenia, należy regularnie oczyszczać nos, dbać o nawodnienie dziecka i odpowiednią wilgotność w pomieszczeniach.

Czasami rodzice zauważają też nietypowy rodzaj kaszlu – szczekający. Oddech malucha staje się świszczący, a nagłe ataki kaszlu utrudniają sen i wywołują chrypkę. Kaszel szczekający to bardzo głośny kaszel suchy, który świadczy o tzw. podgłośniowym zapaleniu krtani.

2. O czym może świadczyć kaszel?

Kaszel towarzyszy prawie każdej infekcji. Zwykle pojawia się przy sezonowym przeziębieniu, wraz z innymi objawami, takimi jak katar, podwyższona temperatura ciała, problemy z gardłem, rozdrażnienie, złe samopoczucie. Warto jednak wiedzieć, że kaszel może być też objawem poważniejszych schorzeń.

Twoje dziecko kaszle i ma chrypkę? To mogą być objawy zapalenia krtani, które wymaga konsultacji z lekarzem i odpowiedniego leczenia. Jeśli kaszel trwa długo i zmienił się z suchego w mokry, a w dodatku dziecko gorączkuje, można podejrzewać, że to zapalenie oskrzeli.

Kaszel to również jeden z objawów towarzyszących zapaleniu płuc. Poza uciążliwym kaszlem może występować gorączka, bóle brzucha, nudności, ból w klatce piersiowej i duże osłabienie. Koniecznie należy udać się do pediatry, by jak najszybciej rozpocząć leczenie.

3. Skuteczna walka z kaszlem

Problemy z odkrztuszaniem, kaszel, katar i utrudnione oddychanie to objawy, które są bardzo dokuczliwe – szczególnie dla dzieci. Jak możesz wspomóc swojego malucha? Warto sięgnąć po preparaty zawierające składniki, pozytywnie działające na drogi oddechowe dziecka.

Dowiedz się więcej

Jednym z nich jest tymianek pospolity, który ułatwia odkrztuszanie poprzez zwiększenie wydzielania śluzu w obrębie górnych dróg oddechowych. Dodatkowo działa kojąco na gardło, krtań i struny głosowe. Olejek miętowy wspomoże zatkany nos i ułatwi oddychanie, gdyż przyczynia się do poprawy przepływu powietrza przez nos. Dziecko narzeka na gardło? Spróbuj środków z prawoślazem lekarskim, który łagodzi podrażnienia gardła, krtani i strun głosowych.

Pyramidonek Zatkany Nosek i Drogi Oddechowe Kids dietetyczny środek spożywczy specjalnego przeznaczenia medycznego to produkt, który zawiera wyciągi roślinne (z tymianku, prawoślazu, dziewanny, pelargonii), witaminę A, C, cynk oraz miód. Dzięki nim wesprzesz organizm dziecka w trakcie infekcji. Można podawać go dzieciom powyżej trzeciego roku życia, u których występują objawy takie jak: zatkany nos, katar, kaszel, trudności z odkrztuszaniem.

Pamiętaj również o nawilżaniu powietrza w pokoju maluszka. Kładź na kaloryferze wilgotne ręczniki lub zastosuj nawilżacz powietrza. Pilnuj też, by dziecko przyjmowało odpowiednie ilości płynów, które nawilżają śluzówkę i pozwalają złagodzić objawy infekcji.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.