Trwa ładowanie...

Jak przebiega zapalenie oskrzeli u dzieci? Objawy i leczenie

Avatar placeholder
14.10.2022 14:40
W czasie zapalenia oskrzeli zalecane są inhalacje, ułatwiające odksztuszanie wydzieliny
W czasie zapalenia oskrzeli zalecane są inhalacje, ułatwiające odksztuszanie wydzieliny (GettyImages)

Zapalenie oskrzeli u dzieci najczęściej występuje w formie ostrej (czyli trwającej około tygodnia i o ostrzejszym przebiegu w odróżnieniu od formy przewlekłej) i jest wywoływane przez infekcję górnych dróg oddechowych. Stan zapalny błony śluzowej oskrzeli najczęściej powodują adenowirusy, rhinowirusy, wirusy grypy i paragrypy, chociaż odpowiedzialne za to mogą być także bakterie.

spis treści

1. Zapalenie oskrzeli u dziecka - objawy

Stan zapalny oskrzeli wywołują bakterie lub wirusy, które pobudzają błonę śluzową oskrzeli do wzmożonej produkcji śluzu. Jego nadmiar powoduje u dziecka silny i wyczerpujący kaszel – początkowo suchy, a z czasem także i mokry, z odkrztuszaniem wydzieliny.

Na początku infekcji przez kilka dni może występować tylko katar i podrażnienie gardła.

Zapalenie oskrzeli u dziecka może doprowadzić do osłabienia (związanego z atakami kaszlu, ale też przebiegiem całej choroby) i braku apetytu. Dziecko najczęściej gorączkuje, choć zdarza się również zapalenie oskrzeli bez gorączki.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Jak rozpoznać zapalenie oskrzeli u niemowlaka bez gorączki? Brak wysokiej temperatury może znacząco utrudnić właściwą diagnozę, choć też jej nie uniemowżliwia. Wa takim przypadku należy zwrócić uwagę na inne objawy, które mogą świadczyć o tej chorobie.

Mogą wystąpić wymioty i bóle brzucha, jeśli dziecko nie odpluwa wykrztuszanej wydzieliny, tylko ją połyka. Choroba utrzymuje się około tygodnia, ale niestety kaszel może trwać dłużej (nawet kilka tygodni).

Zapalenie oskrzeli u niemowląt jest poważniejsze niż u starszych dzieci. Nawet niewielki obrzęk błony śluzowej oskrzeli może utrudnić dziecku oddychanie. U niemowląt choroba może się objawiać także przyspieszonym oddechem, tzw. sapką.

Zapalenie oskrzeli u dzieci może mieć poważne powikłania, dlatego nie powinniśmy go lekceważyć
Zapalenie oskrzeli u dzieci może mieć poważne powikłania, dlatego nie powinniśmy go lekceważyć (123RF)

2. Zapalenie oskrzeli u dziecka - leczenie

Niewyleczone zapalenie oskrzeli może doprowadzić do zapalenia płuc, które stanowi dla dziecka poważniejsze zagrożenie. Dlatego zawsze choroba ta wymaga wizyty u lekarza i odpowiedniego leczenia.

Jeśli dziecko jest w dobrym stanie i wyrosło już z wieku niemowlęcego, nie trzeba stosować antybiotyku „na wszelki wypadek”.

Jeśli infekcja jest wirusowa, wystarczą leki rozrzedzające i ułatwiające odkrztuszanie wydzieliny, czyli leki mukolityczne. Należy pamiętać, aby nie podawać ich wieczorem. Oprócz tego lekarz zaleci odpowiednie leki przeciwzapalne i przeciwgorączkowe.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Niemowlę z taką infekcją w wielu przypadkach powinno być hospitalizowane. Na pewno otrzyma na zapalenie oskrzeli antybiotyk, aby – jeśli jest ono wywołane przez bakterie – jak najszybciej zacząć zwalczać infekcję.

Tak jak w przypadku wszystkich infekcji dróg oddechowych, należy także zadbać, aby w pokoju dziecka nie było suchego powietrza. Malucha trzeba nawadniać – pokarmem z piersi, wodą czy rozcieńczanymi sokami owocowymi, w zależności od wieku i upodobań dziecka.

Aby usprawnić odkrztuszanie wydzieliny, można stosować inhalacje, oraz delikatnie oklepywać plecy dziecka. Jest to szczególnie ważne rano, ale najlepiej robić to kilka razy dziennie, po podaniu leku mukolitycznego.

Po wyleczeniu zapalenia oskrzeli należy uważać, aby dziecko unikało podrażnień dróg oddechowych, przebywając w zadymionych pomieszczeniach.

Trzeba również zwrócić uwagę na nagłe zmiany temperatury otoczenia oraz potencjalne źródła infekcji (np. zatłoczone centra handlowe). Dzięki temu można uniknąć nawrotu choroby lub jej powikłań, takich jak np. zapalenie płuc.

Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu: Zapalenie oskrzeli u niemowląt.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze