Suchy kaszel u niemowląt
Kaszel suchy odróżnia się od innych rodzajów kaszlu brakiem śluzu czy plwocin. Nie znaczy to jednak, że jest mniej bolesny i dokuczliwy. Metoda leczenia dolegliwości u niemowlaka zależy od źródła kaszlu. Jeżeli schorzenie powstało wskutek infekcji bakteryjnej, najczęściej podaje się maluchowi antybiotyk. Natomiast domowe sposoby leczenia kaszlu obejmują terapię parową, nacieranie klatki piersiowej czy używanie nawilżaczy powietrza. Należy pamiętać, że leczenie malucha lekami, nawet tymi bez recepty, musi być zatwierdzone przez lekarza.
1. Przyczyny suchego kaszlu u niemowląt
Istnieje wiele przyczyn pojawienia się kaszlu u maluchówi nie wszystkie związane są z rozwinięciem poważniejszych problemów zdrowotnych u niemowlęcia. Jednak warto pamiętać, że kaszel suchy może być symptomem takich chorób jak:
- Przeziębienie. Ta infekcja wirusowa, dotykająca układu oddechowego malucha powoduje podrażnienie lub łaskotanie w gardle prowadzące do powstania kaszlu. W miarę rozwoju choroby dolegliwość może przekształcić się w kaszel mokry. Po kilku dniach, gdy przeziębienie powoli mija i ustaje wydzielanie flegmy, następuje nawrót kaszlu suchego.
- Grypa. Wirus grypy wywołuje objawy podobne do symptomów przeziębienia, jednak samopoczucie dziecka i jego wygląd wskazują na poważniejsze schorzenie. Podobnie jak w przypadku przeziębienia, grypa zaczyna się kaszlem suchym, jednak w miarę rozwoju choroby i produkcji flegmy pojawia się kaszel mokry.
- Substancje drażniące. Niemowlę może być szczególnie wrażliwe na czynniki drażniące obecne w jego otoczeniu, takie jak dym papierosowy, zbyt gorące lub suche powietrze, silne zapachy przesycone chemikaliami. Ten typ czynników może prowadzić do suchości i drapania w gardle. Jeżeli u dziecka pojawi się suchy kaszel, najlepiej trzymać je z dala od substancji drażniących.
- Refluks przełyku. Schorzenie występuje, gdy kwasy żołądkowe i jego zawartość cofają się do przełyku dziecka, powodując palące uczucie oraz częste ulewanie lub wymioty. Kwasy mogą podrażniać gardło i prowadzić do powstania suchego kaszlu u malucha bez wystąpienia dodatkowych dolegliwości chorobowych.
- Krztusiec. Jest to wysoce zakaźna choroba bakteryjna układu oddechowego. Powoduje ona napady ostrego kaszlu i rzężenie przy wdychaniu powietrza. Kaszel jest suchy, niemalże duszący i powoduje łzawienie oczu, sinienie skóry i wysuwanie języka.
Jak widać, kaszel może być objawem różnych chorób wirusowych i bakteryjnych, dlatego niezwykle ważne jest obserwowanie towarzyszących mu symptomów. Uporczywy, nieustający kaszel powinien być poddany ocenie lekarskiej.
2. Leczenie kaszlu suchego u niemowląt
Niestety leki bez recepty pomagające w leczeniu kaszlu nie powinny być używane u niemowlaków. Z drugiej strony, istnieje wiele domowych sposobów na złagodzenie suchego kaszlu u malucha. Pamiętaj jednak, aby odwiedzić lekarza, jeżeli dolegliwość nie ustępuje po kilku dniach lub po okresie poprawy następuje ponowne pogorszenie stanu dziecka. Jeżeli decydujesz się na domowe leczenie malucha, wykorzystaj poniższe wskazówki.
- Otwieraj okno, aby wpuścić świeże powietrze do pokoiku dziecięcego. Jeżeli w pomieszczeniu nie ma okna, zaopatrz się w wiatrak.
- Unikaj palenia papierosów w domu lub na zewnątrz w pobliżu drzwi i okien. Ogranicz użycie perfum, dezodorantów i innych substancji drażniących mogących wywoływać kaszel u dziecka.
- Utrzymuj przyjemny chłód w pokoju niemowlaka i ubieraj dziecko w przewiewne tkaniny. Wskutek suchego kaszlu dziecku robi się gorąco i zaczyna się pocić. Ciężkie ubrania sprawią, że będzie czuło się niekomfortowo i zwiększy się utrata płynów.
- Ustaw nawilżacz powietrza w pokoju malucha. Pamiętaj jednak o regularnym czyszczeniu urządzenia, w którym mogą rozwijać się bakterie i pleśń.
- Zwiększ częstotliwość karmienia. Mleko matki i mleko modyfikowane z butelki łagodzą podrażnienie gardła i pomagają utrzymać odpowiednie nawodnienie organizmu.
- Stosuj solankowy spray do nosa w celu nawilżenia dróg oddechowych malca. Dzięki specjalnemu aparatowi można również odessać flegmę zalegającą w gardle dziecka.
- Złagodź ból ibuprofenem lub acetaminofenem. Dawka powinna być dostosowana do wzrostu i wagi dziecka. Pierwszy z leków stosuje się u dzieci powyżej 6 miesięcy, podczas gdy drugiego można używać bez ograniczeń wiekowych.
Pamiętaj, że podczas choroby najważniejszy jest odpoczynek dziecka. Warto zasłonić okno w pokoju malucha i trzymając lub kołysząc niemowlaka, uspokajać go głosem lub delikatną muzyką. Dzieci cierpiące z powodu suchego kaszlu są grymaśne i mają problemy z zaśnięciem. Jeżeli objawy nie ustępują, należy udać się z maluchem do lekarza.
Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Sposoby na kaszel u niemowlaka.