Trwa ładowanie...

Urząd sfinansuje zatrudnienie niani

 Ewa Rycerz
07.03.2017 14:49
Małopolską Nianią może zostać także osoba po 50. roku życia.
Małopolską Nianią może zostać także osoba po 50. roku życia. (123RF)

1500 zł miesięcznie dostaną wybrane rodziny z małopolski na wynajęcie niani. To w ramach pilotażowego programu "Małopolska Niania", jaki w województwie małopolskim ruszy już w kwietniu.

Program skierowany jest do pracujących rodziców najmłodszych dzieci. Przez pełne 10 miesięcy będą oni otrzymywać 1500 zł na zatrudnienie niani, niezależnie od liczby dzieci w rodzinie. Objęte nim zostaną gminy, w których dostęp do żłobków jest mocno utrudniony.

1. Małopolska Niania – pierwszy taki program w kraju

- To całkiem ciekawy pomysł. Z dostępem do żłobka jest u nas dość trudno, dlatego rodzice najczęściej szukają właśnie niań – mówi Marzena z Oświęcimia.

Przeczytaj także:

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowy sen niemowlaka?"

Oświęcim jest jedną z gmin wytypowanych do wzięcia udziału w programie. Oprócz niego na liście znalazło się także 29 innych gmin z województwa małopolskiego. Ile rodzin skorzysta z tej formy wsparcia? Tego na razie nie wiadomo. Obecnie trwa nabór do programu.

Wiadomo natomiast, że w wyścigu o pieniądze na zatrudnienie niani większe szanse na zdobycie funduszy mają rodziny wielodzietne, z dzieckiem niepełnosprawnym oraz rodzice samotnie wychowujący potomstwo. Możliwe, że dodatkowe punkty będą przyznawane także za to, że na nianię zostanie wybrana osoba bezrobotna po 50. roku życia. - Pod uwagę może być brane również kryterium dochodowe – informuje Biuro Prasowe Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.

Jak przygotować dziecko do przedszkolnego debiutu?
Jak przygotować dziecko do przedszkolnego debiutu? [7 zdjęć]

Wybieranie przedszkola. Szukając najlepszego przedszkola dla swojej pociechy, ustal, co jest dla ciebie

zobacz galerię

Wojciech Kozak, wicemarszałek województwa małopolskiego dodaje: - projekt pozwoli rodzicom bez większego stresu wrócić do pracy, co więcej, zakładamy, że wpłynie także na aktywizację osób bezrobotnych.

Rodzice, którzy zostaną wybrani do programu, sami będą mogli zdecydować o tym, kogo chcą wybrać na opiekuna swojego dziecka. Nie musi to być jednak obca osoba. - Nianią może zostać także członek rodziny starającej się o wsparcie, z tym zastrzeżeniem, że musi to być osoba bezrobotna, która nie przekroczyła 60 roku życia – w przypadku kobiet i 65 - w przypadku mężczyzn – informuje Biuro Prasowe MUW.

Warunkiem koniecznym otrzymania wsparcia jest jednak aktywność zawodowa rodziców. Urzędnicy szacują, że w ramach pilotażu pracę otrzyma 50 niań. Liczba ta może się zwiększyć jeśli opiekunowie zostaną zatrudnieni w niepełnym w wymiarze czasu pracy.

Na pilotaż programu "Małopolska Niania" województwo małopolskie przeznaczy 500 tys. zł, natomiast 250 tys. zł dołożą gminy.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze