Trwa ładowanie...

Urząd sfinansuje zatrudnienie niani

 Ewa Rycerz
07.03.2017 14:49
Małopolską Nianią może zostać także osoba po 50. roku życia.
Małopolską Nianią może zostać także osoba po 50. roku życia. (123RF)

1500 zł miesięcznie dostaną wybrane rodziny z małopolski na wynajęcie niani. To w ramach pilotażowego programu "Małopolska Niania", jaki w województwie małopolskim ruszy już w kwietniu.

Program skierowany jest do pracujących rodziców najmłodszych dzieci. Przez pełne 10 miesięcy będą oni otrzymywać 1500 zł na zatrudnienie niani, niezależnie od liczby dzieci w rodzinie. Objęte nim zostaną gminy, w których dostęp do żłobków jest mocno utrudniony.

1. Małopolska Niania – pierwszy taki program w kraju

- To całkiem ciekawy pomysł. Z dostępem do żłobka jest u nas dość trudno, dlatego rodzice najczęściej szukają właśnie niań – mówi Marzena z Oświęcimia.

Przeczytaj także:

Zobacz film: "Jak przewijać niemowlę?"

Oświęcim jest jedną z gmin wytypowanych do wzięcia udziału w programie. Oprócz niego na liście znalazło się także 29 innych gmin z województwa małopolskiego. Ile rodzin skorzysta z tej formy wsparcia? Tego na razie nie wiadomo. Obecnie trwa nabór do programu.

Wiadomo natomiast, że w wyścigu o pieniądze na zatrudnienie niani większe szanse na zdobycie funduszy mają rodziny wielodzietne, z dzieckiem niepełnosprawnym oraz rodzice samotnie wychowujący potomstwo. Możliwe, że dodatkowe punkty będą przyznawane także za to, że na nianię zostanie wybrana osoba bezrobotna po 50. roku życia. - Pod uwagę może być brane również kryterium dochodowe – informuje Biuro Prasowe Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.

Jak przygotować dziecko do przedszkolnego debiutu?
Jak przygotować dziecko do przedszkolnego debiutu? [7 zdjęć]

Wybieranie przedszkola. Szukając najlepszego przedszkola dla swojej pociechy, ustal, co jest dla ciebie

zobacz galerię

Wojciech Kozak, wicemarszałek województwa małopolskiego dodaje: - projekt pozwoli rodzicom bez większego stresu wrócić do pracy, co więcej, zakładamy, że wpłynie także na aktywizację osób bezrobotnych.

Rodzice, którzy zostaną wybrani do programu, sami będą mogli zdecydować o tym, kogo chcą wybrać na opiekuna swojego dziecka. Nie musi to być jednak obca osoba. - Nianią może zostać także członek rodziny starającej się o wsparcie, z tym zastrzeżeniem, że musi to być osoba bezrobotna, która nie przekroczyła 60 roku życia – w przypadku kobiet i 65 - w przypadku mężczyzn – informuje Biuro Prasowe MUW.

Warunkiem koniecznym otrzymania wsparcia jest jednak aktywność zawodowa rodziców. Urzędnicy szacują, że w ramach pilotażu pracę otrzyma 50 niań. Liczba ta może się zwiększyć jeśli opiekunowie zostaną zatrudnieni w niepełnym w wymiarze czasu pracy.

Na pilotaż programu "Małopolska Niania" województwo małopolskie przeznaczy 500 tys. zł, natomiast 250 tys. zł dołożą gminy.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.