Trwa ładowanie...

Jak znaleźć nianię?

Avatar placeholder
10.07.2019 13:36
Jak znaleźć nianię?
Jak znaleźć nianię? (123rf)

Wielu rodziców zadaje sobie pytanie: „Jak znaleźć nianię?”. Gdzie szukać odpowiedniej opiekunki, której bez obaw powierzymy opiekę nad naszym maleństwem? Jak wskazuje wiele mam, najlepsza opiekunka do dziecka to taka, którą polecą znajomi - jest sprawdzona i zaufana, co daje względne poczucie bezpieczeństwa. Alternatywą jest niania znaleziona przez internet, choć istnieje ryzyko, że informacje podawane przez taką osobę nie zawsze są prawdziwe. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z agencji opiekunek do dzieci, które rekrutują osoby z przygotowaniem pedagogicznym i wysokimi referencjami.

spis treści
Naucz dziecko dyscypliny - sprawdź jak
Naucz dziecko dyscypliny - sprawdź jak [9 zdjęć]

Dziecko nie czuje się bezpiecznie, gdy traci kontrolę nad pewnymi rzeczami. Dlatego nie stawiaj mu ultimatum,

zobacz galerię

1. Szukam niani

Dobra opiekunka to prawdziwy skarb. Nie zawsze jest tak, że opieką nad naszą pociechą może się zająć ktoś z rodziny, na przykład babcia, i wtedy konieczne staje się poszukiwanie niani, która przez kilka godzin dziennie będzie zastępowała maleństwu rodziców. To od niej w dużym stopniu zależy prawidłowy rozwój twojego dziecka. Zatem, jak znaleźć opiekunkę do dziecka? Gdzie szukać osoby, której bez obawy powierzymy opiekę nad naszym najcenniejszym „skarbem”?

Zobacz film: "Poznaj fakty o rozwoju dwulatka"

Przede wszystkim pomocy możemy szukać u znajomych, którzy wcześniej zatrudniali nianię. Dzięki nim będziesz wiedziała, czy danej osobie można zaufać, z czym sobie nie radzi w opiece nad dziećmi, jakie są jej słabe i mocne punkty, czy jest to osoba dyspozycyjna, którą można poprosić o dodatkowy dyżur przy dziecku w sobotni wieczór, kiedy będziesz chciała wyjść z mężem do kina czy na kolację, żeby oderwać się od codziennych obowiązków w domu. 

Dobrym, aczkolwiek nie do końca sprawdzonym, pomysłem na poszukiwanie niani jest internet. Z jednej strony istnieje obawa, że osoba, która podaje się za wykwalifikowaną opiekunkę, w rzeczywistości nie posiada odpowiednich kompetencji i zdolności. Z drugiej jednak strony istnieje wiele for internetowych, na których rodzice wymieniają się informacjami na temat opiekunek do dzieci, więc będziesz mogła przynajmniej częściowo sprawdzić prawdziwość informacji podawanych przez daną osobę. Wiadomości tych nie możesz już zweryfikować w przypadku niani, której ogłoszenie znajdziesz w lokalnej prasie czy na osiedlowej tablicy ogłoszeń.

2. Agencje opiekunek

W wielu wypadkach problem, jak znaleźć dobrą nianię, rozwiązuje się dzięki specjalnym agencjom rekrutującym wykwalifikowane opiekunki (często posiadające specjalne przygotowanie pedagogiczne lub pielęgniarskie) i „gosposie”, które w czasie nieobecności rodziców zajmą się nie tylko dzieckiem, ale również sprzątaniem domu i przygotowywaniem posiłków. Pomimo iż osoba rekomendowana przez taką instytucję jest zazwyczaj o kilkaset złotych droższa niż ta znaleziona samodzielnie, to istnieje większa gwarancja, że lepiej odnajdzie się ona w wyznaczonej dla niej roli.

W niektórych miastach znajdują się także specjalne uczelnie medyczne lub pielęgniarskie kształcące opiekunki do dzieci. Jeśli taka szkoła wyższa znajduje się w twojej okolicy, to możesz poszukać niani wśród absolwentek lub studentek takiego kierunku.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze