Myślenie abstrakcyjne - na czym polega?
Myślenie abstrakcyjne kojarzy się z kreatywnością. I słusznie, bo to jej niezbędny element, wiążący się ze zdolnością pojęciowego ujmowania rzeczywistości. Czy myślenia abstrakcyjnego można się nauczyć? jak ją trenować z dzieckiem? Podpowiadamy.
1. Myślenie abstrakcyjne cechą człowieka
Tylko człowiek jest zdolny tworzyć wyobrażenia i pojęcia abstrakcyjne. Nie potrafi tego żadne zwierzę (choć nie można odmówić im inteligencji).
Myślenie abstrakcyjne kształtuje się wraz z wiekiem. Najczęściej pojawia się ok. 3. roku życia. Z czasem dziecko zaczyna wychodzić poza standardowy sposób myślenia. Dzieje się to najczęściej w czasie zabawy. Potrafi uczynić ze zwykłego patyka wielofunkcyjną zabawkę, która zajmie jego czas na wiele godzin. Wychodzi poza schematy.
Przeczytaj również:
Rozwijanie się myślenia abstrakcyjnego to proces, który w pełni kształtuje się dopiero ok. 12. roku życia. Nastolatek zaczyna już rozumieć pojęcia takie jak czas. Potrafi też określić zależności ekonomiczne i zjawiska przestrzenne.
W rozwijaniu myślenia abstrakcyjnego pomaga też dzieciom układanie klocków oraz wszelkiego rodzaju zabawy, które wymagają kreatywnych pomysłów.
To właśnie dlatego, że zdolność myślenia abstrakcyjnego rozwija się w późniejszym wieku, nie mówimy przedszkolakowi, że odbierzemy go z placówki o godzinie 15.00. Zamiast wskazywania konkretnej godziny, określamy wydarzenie: "Po obiedzie przyjdzie po Ciebie babcia". Taki komunikat jest dla dziecka zrozumiały.
Myślenie abstrakcyjne można trenować. Taka nauka jest dodatkowo świetną zabawą dla całej rodziny. Pierwszym ćwiczeniem jest tu gra cieni, które najlepiej wykonywać wieczorem. Za pomocą dłoni wykonujecie różne figury i na zmianę odgadujecie, co widzicie. Podobnie możecie się bawić w plenerze, przy czym tu zadaniem będzie domyślanie się, w jaki kształt układają się chmury. Czy tworzą autko? A może przypominają pieska? Możliwości jest całe mnóstwo.
Ze starszym dzieckiem możemy dyskutować na temat "co by było gdyby". Ta zabawa rewelacyjnie sprawdzi się w czasie podróży i długiego spaceru.
Przeczytaj również:
2. Co daje nam abstrakcyjne myślenie?
Dzięki zdolności myślenia abstrakcyjnego możemy zwizualizować sobie przedmiot, nie widząc go. Jesteśmy też otwarci na nowe możliwości i poznawanie świata. Łatwiej jest też nam w pracy, zwłaszcza w branży artystycznej, medialnej czy reklamowej.
Problemy z myśleniem abstrakcyjnym sprawiają, że nie potrafimy wyobrazić sobie sytuacji hipotetycznych. Trudno nam też rozwiązać niektóre problemy, bo nie widzimy żadnych rozwiązań. Nie rozumiemy też żartów i nie wyłapujemy ironii. Pojawiają się też kłopoty z empatią (uczuciami innych osób).