Trwa ładowanie...

Maliny w diecie dziecka: korzyści zdrowotne, skutki uboczne

 Ewa Rosiecka
21.01.2024 14:37
Dzieci uwielbiają maliny m.in. ze względu na ich smak, kolor i konsystencję
Dzieci uwielbiają maliny m.in. ze względu na ich smak, kolor i konsystencję (Adobe Stock)

Maliny to nie tylko soczyste owoce o wyjątkowym smaku, ale także cenne źródło wielu składników odżywczych. Są soczyste, aromatyczne, a do tego mają piękny kolor i kształt, dlatego dzieci bardzo chętnie po nie sięgają. Włączenie ich do diety dziecka może przynieść szereg korzyści zdrowotnych, można je podawać dzieciom już od 7 miesiąca życia. Jakie korzyści daje jedzenie malin? Jakie witaminy i minerały znajdują się w tym owocu? Czy maliny mogą uczulać?

spis treści

1. Jakie są korzyści zdrowotne spożywania malin?

Maliny to smaczny, miękki owoc, który bez problemu może być pierwszym owocem dla niemowlęcia. Łatwo rozpadają się w ustach ze względu na ich konsystencję, a do tego zawierają mnóstwo witamin i minerałów.

Owoce te są bogate w antyoksydanty, takie jak witamina C i flawonoidy, które pomagają zwalczać wolne rodniki w organizmie, chroniąc komórki przed uszkodzeniem.

Dzięki obecności witaminy C maliny wspomagają system odpornościowy dziecka, pomagając mu w zwalczaniu infekcji i chorób.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Maliny są również bogatym źródłem błonnika, który wspomaga trawienie, utrzymuje prawidłowe funkcjonowanie jelit i zapobiega problemom z zaparciami.

2. Czy maliny są bogatym źródłem witamin i minerałów?

Jak wyżej wspomnieliśmy, maliny są skarbnicą witamin i minerałów, niezbędnych do prawidłowego wzrostu i rozwoju dziecka. Zawierają m.in.:

3. Jakie są potencjalne efekty uboczne spożycia malin?

Maliny są ogólnie bezpieczne dla większości dzieci, ale niektóre maluchy mogą być uczulone na te owoce, dlatego też, jeśli wprowadzamy je do diety dziecka, powinniśmy to robić ostrożnie i zaczynać od niewielkich ilości.

W przypadku wystąpienia reakcji alergicznych powinniśmy wstrzymać się na jakiś czas z podawaniem malin. W razie wystąpienia silnej reakcji alergicznej powinniśmy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Co ograniczać w diecie dziecka?
Co ograniczać w diecie dziecka?

Planując zdrowe żywienie dziecka musimy szczególną uwagę zwracać na cukier, kofeinę, sól, pestycydy,

przeczytaj artykuł

4. Czy maliny są niskokalorycznym owocem?

Maliny są niskokalorycznym owocem, co sprawia, że są doskonałym dodatkiem do zdrowej diety dziecka. Dostarczają one smaku i słodyczy bez nadmiernego obciążenia kalorycznego.

5. Maliny w diecie dzieci

Dodanie malin do diety dziecka może być łatwym i smacznym sposobem na dostarczenie mu niezbędnych składników odżywczych. Mogą być spożywane świeże, dodawane do jogurtu, musu czy przygotowywanych koktajli.

Oto kilka pomysłów na włączenie malin do diety dziecka:

5.1. Puree z malin dla niemowląt

Potrzebujemy:

  • kilka malin;
  • blender.

Świeże lub rozmrożone maliny wrzucamy do blendera i miksujemy je. Jeśli napotkamy problemy, powinniśmy dodać nieco wody lub mleka z piersi.

Puree podajemy dziecku na tacce, powalając mu używać palców i dłoni do samodzielnego podnoszenia i karmienia. Jeśli dziecko sobie nie radzi, możemy mu pomoc i podawać puree łyżeczką.

5.2. Deserek malinowy z jogurtem naturalnym

Potrzebujemy:

  • 0,5 szklanki malin;
  • szklanka jogurtu naturalnego;
  • miód (po 12. miesiącu życia);
  • zmiksowane płatki ryżowe/owsiane.

Miód i płatki mieszamy z jogurtem, po czym dodajemy rozdrobnione maliny i mieszamy je.

5.3. Kisiel malinowy

Potrzebujemy:

  • garść malin;
  • około 200 ml wody;
  • łyżkę mąki ziemniaczanej.

Maliny myjemy i rozgniatamy widelcem. Gotujemy połowę przygotowanej wody, a następnie wsypujemy mąkę, zalewamy pozostałą wodą i mieszamy. Do gotującej się wody dodajemy przecier z malin, mieszamy i wlewamy powoli dobrze rozmieszaną mąkę ziemniaczaną. Mieszamy dotąd, aż kisiel zgęstnieje.

Smacznego!

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze