Kwas linolowy (LA) – funkcje i źródła w diecie
Kwas linolowy (z łac. linum – len, oleum – olej; LA) to organiczny związek chemiczny z grupy nienasyconych kwasów tłuszczowych typu omega-6. Podpowiadamy, jakie ma znaczenie dla naszego zdrowia oraz w jakich produktach jest go najwiecej.
1. Kwas linolowy – właściwości
Kwas linolowy, podobnie jak kwas α-linolenowy (ALA), należy do grupy niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). Nie jest syntetyzowany w w organizmie człowieka i musi być dostarczany wraz z dietą.
Specyficzną grupą izomerów trans kwasu linolowego jest sprzężony kwas linolowy. Jego dobrym źródłem jest mleko, mięso wołowe, wieprzowe i z kurczaka oraz jajka kurze. Na skalę przemysłową pozyskuje się go poprzez rafinację oleju słonecznikowego.
Badania kliniczne i eksperymentalne dowodzą, że sprzężony kwas linolowy (CLA) wykazuje działanie przeciwnowotworowe, przeciwcukrzycowe, przeciwzapalne i przeciwmiażdżycowe. Ma też duże znaczenie w redukcji masy ciała.
Zanim podpowiemy, gdzie jest kwas linolowy, warto wiedzieć, że spełnia on w naszym organizmie wiele istotnych funkcji. Pośrednio umożliwia prawidłowy przebieg wielu procesów fizjologicznych. Jest przekształcany do kwasu γ-linolenowego (GLA), który chroni organizm przed przepuszczaniem z zewnątrz bakterii, grzybów, toksyn i alergenów. Ten z kolei jest niezbędny do powstania kwasu arachidonowego (AA), będącego budulcem dla fosfolipidów oraz prekursorem hormonów tkankowych.
2. Kwas linolowy. Gdzie występuje?
Linolowy kwas występuje w wielu produktach. To najczęściej spożywany spośród wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (WNKT). Znajdziemy go m.in. w olejach, orzechach i nasionach (słonecznika, maku niebieskim, pestkach dyni), a także w produktach przetworzonych (co najczęściej wynika z dodatku oleju sojowego).
Kwas linolowy – w czym występuje? Jego źródłem jest olej krokoszowy, z wiesiołka, konopny, z pestek winogron, orzechów włoskich, a także olej słonecznikowy i sojowy.
3. Kwas linolowy – niedobór
Wiedząc, co to jest kwas linolowy, mogłoby się wydawać, że jest to składnik pożądany w naszej diecie. I faktycznie, jednak z pewnym zastrzeżeniem: jego dawka w diecie dzieci oraz dorosłych powinien stanowić 4 proc. dziennej energii. Musimy bowiem pamiętać, że jest to kwas omega-6, który musi być spożywany w odpowiednim stosunku do podaży kwasów omega-3 (4–5 : 1).
Niestety, większość z nas spożywa zbyt wysoką ilość kwasów tłuszczowych omega-6 i tłuszczów zawierających kwasy tłuszczowe nasycone. To rodzi ryzyko rozwoju wielu chorób cywilizacyjnych, m.in. sercowo-naczyniowych.
Niedobór kwasu linolowego zdarza się bardzo rzadko. Można go podejrzewać, jeśli nasza skóra jest sucha, łuszcząca i pęka. Dłuższy jest też czas gojenia się ran.