Trwa ładowanie...

Kwasy tłuszczowe omega-6. Właściwości i źródła występowania

 Ewa Rosiecka
09.11.2023 23:51
Kwasy tłuszczowe Omega-6 występują m.in. w oleju słonecznikowym
Kwasy tłuszczowe Omega-6 występują m.in. w oleju słonecznikowym (Adobe Stock)

Kwasy tłuszczowe omega-6 to wielonienasycone kwasy występujące w olejach roślinnych, nasionach i orzechach, które wraz z kwasami omega-3 są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowanie organizmu człowieka. Wskazane jest zatem ich spożywanie, jednak w ograniczonych ilościach, ponieważ nadmiar kwasów omega-6 może nie być zdrowy. Jaka jest rola kwasów tłuszczowych omega-6? Jakie są źródła kwasów omega-6 w żywności? Jaki powinien być stosunek kwasów omega-3 i omega-6 w diecie?

spis treści

1. Czym są kwasy tłuszczowe omega-6 i jakie są ich źródła w diecie?

Kwasy tłuszczowe dzielimy na nasycone (nie posiadają w swojej budowie wiązań podwójnych) oraz nienasycone, które mają jedno lub więcej wiązań podwójnych. We właściwym rozwoju organizmu człowieka i utrzymaniu zdrowia istotną rolę odgrywają wielonienasycone kwasy tłuszczowe - kwasy omega-3 i omega-6.

Organizm nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć kwasów omega-6, podobnie jak omega-3, dlatego są one istotnym składnikiem diety.

Do wielonienasyconych kwasów tłuszczowych możemy zaliczyć następujące kwasy omega-6:

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"
  • linolowy;
  • gamma-linolenowy;
  • kwas arachidonowy.

2. Jaka jest rola kwasów tłuszczowych omega-6 w organizmie?

Kwasy tłuszczowe omega-6 odgrywają istotną rolę w wielu procesach biologicznych, w tym w budowie błon komórkowych, produkcji hormonów i regulacji stanów zapalnych. Są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, zwłaszcza dla układu nerwowego.

Kwas arachidonowy występuje w dużych stężeniach w mózgu i niektóre badania sugerują, że może być istotny dla prawidłowego rozwoju mózgu płodów oraz niemowląt.

Ponadto, kwas ten, podobnie jak gamma-linolenowy może być przekształcony w prostaglandyny i substancje pokrewne, które mają wpływ na krzepnięcie krwi, napięcie mięśni gładkich oraz szereg innych czynności organizmu.

Kwas omega-6, podobnie jak omega-3 świetnie działa na kondycję włosów, dlatego pojawia się w wielu suplementach diety, wraz z witaminami i minerałami.

Kwas gamma-linolenowy działa korzystnie w leczeniu objawów przewlekłych schorzeń. Niektóre badania wskazują, że chorzy z AZS mogą odnieść realne korzyści wynikające z suplementacji kwasami omega-6, zwłaszcza gamma-linolenowym. U pacjentów tych zaobserwowano ustąpienie świądu i suchości skóry.

Kwas gamma-linolenowy może być pomocny także w leczeniu cukrzycy, nawet w zaawansowanej postaci. Wykazano również poprawę stanu zdrowia chorych cierpiących na neropatię cukrzycową. Wyniki niektórych badań sugerują, że potencjalne suplementowanie kwasem gamma-linolenowym może pomóc w leczeniu RZS oraz ADHD.

Kwas linolowy zaś uchodzi za mniej korzystny dla zdrowia niż gamma-linolenowy. Niektóre badania pokazują, że duże spożycie tego kwasu może zwiększać częstość występowania chorób przewlekłych (sercowo-naczyniowych, nowotworów i stanów zapalnych).

Kwas linolowy (LA) – funkcje i źródła w diecie
Kwas linolowy (LA) – funkcje i źródła w diecie

Kwas linolowy (z łac. linum – len, oleum – olej; LA) to organiczny związek chemiczny z grupy nienasyconych

przeczytaj artykuł

3. Czy istnieje odpowiednia równowaga między kwasami tłuszczowymi omega-6 a omega-3?

Właściwa równowaga między kwasami tłuszczowymi omega-6 a omega-3 jest istotna dla utrzymania zdrowia.

Odpowiedni stosunek podaży kwasów omega-6 do omega-3 wynosi 4:1, choć możemy spotkać się, że stosunek ten wynosi nawet 20:1, co może prowadzić do dysproporcji, potencjalnych problemów zdrowotnych i zwiększać ryzyko występowania chorób cywilizacyjnych.

4. Jakie są zalecane ilości kwasów tłuszczowych omega-6 w diecie?

Rada ds. Żywności i Żywienia Instytutu Medycyny USA zaleca spożywanie 11 gramów kwasów tłuszczowych omega-6, mężczyznom zaś 14 gramów.

Czy nadmierna ilość kwasów tłuszczowych omega-6 może być szkodliwa dla zdrowia? Nadmiar kwasów tłuszczowych omega-6, szczególnie w stosunku do omega-3, może prowadzić do stanów zapalnych, co z kolei zwiększa ryzyko wielu chorób, takich jak choroby serca, cukrzyca, nadwaga lub zaburzenia metaboliczne.

5. Jakie produkty spożywcze są szczególnie bogate w kwasy tłuszczowe omega-6?

Do dobrych źródeł kwasu linolowego możemy zaliczyć:

  • olej słonecznikowy;
  • olej z pestek winogrom;
  • olej sezamowy;
  • olej sojowy;
  • olej rzepakowy;
  • olej kukurydziany;
  • olej z kiełków pszenicy.

Kwas gamma-linolenowy występuje w:

  • oleju konopnym;
  • nasionach wiesiołka;
  • nasionach czarnej porzeczki;
  • nasionach ogórecznika lekarskiego.

6. Czy dieta bogata w kwasy tłuszczowe omega-6 może wpłynąć na stan zapalny organizmu?

Nadmiar kwasów tłuszczowych omega-6 może przyczynić się do przewagi stanów zapalnych w organizmie, co z kolei jest związane z wieloma chorobami. Dlatego ważne jest, aby dbać o równowagę między kwasami tłuszczowymi.

7. Jakie są zalecenia dotyczące stosowania suplementów kwasów tłuszczowych omega-6?

Przed rozpoczęciem suplementacji kwasów tłuszczowych omega-6 zaleca się konsultację z lekarzem lub specjalistą ds. żywienia. Suplementacja powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia.

8. Czy istnieją badania naukowe dotyczące wpływu kwasów tłuszczowych omega-6 na zdrowie serca i inne układy?

Badania naukowe sugerują, że umiarkowane spożycie kwasów tłuszczowych omega-6 może przyczynić się do poprawy zdrowia serca, ale istnieje także potrzeba równoważenia ich stosunku do omega-3. Badania nadal trwają, aby lepiej zrozumieć pełen zakres wpływu tych kwasów na zdrowie ludzkie.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze