Najgorsze i najlepsze oleje do gotowania
Kupując olej często kierujemy się jego ceną i ewentualnym składem. Rzadziej zastanawiamy się, czy ten konkretny produkt nadaje się do gotowania. To błąd. Niektóre oleje bowiem źle znoszą wysokie temperatury i mogą nam poważnie zaszkodzić.
1. Najgorsze oleje do gotowania
Oleje reklamowane jako produkty będące równowagą kwasów omega-6 i omega-3 tylko pozornie są dobre dla naszego zdrowia. Oczywiście, ich obecność w diecie jest niezbędna do prawidłowej pracy naszego organizmu. Jednak nadmiar, szczególnie kwasów omega-6, jest szkodliwy. Może prowadzić m.in. do pojawiania się stanów zapalnych.
Innym produktem, który nie jest najlepszym wyborem, jest olej rafinowany. Dlaczego? Jest on poddany szczególnej obróbce termicznej. W kontakcie z wysoką temperaturą np. podczas gotowania lub smażenia, wydobywają się z niego toksyczne substancje.
Do smażenia nie nadają się oleje wielonienasycone, czyli chociażby olej słonecznikowy, kukurydziany, lniany, sojowy, olej z pestek dyni itd. Nie są one odporne na działanie wysokich temperatur i stają się toksyczną bombą.
Ponadto problemem mogą być też rośliny modyfikowane genetycznie, z których przygotowany jest olej. Często unikamy takich produktów w diecie. Dlaczego więc sięgamy po olej z genetycznie modyfikowanych nasion? W krajach zachodnich na liście GMO znajdziemy zarówno rzepak, jak i słonecznik oraz soję, a więc rośliny z których robi się najpopularniejsze oleje.
2. Najlepsze oleje do gotowania
Na szczęście w ofercie sklepów są oleje, które możemy bezpiecznie kupować. Jednym z nich jest olej kokosowy. Świetnie sprawdzi się zarówno w kosmetyce np. jako maseczka na skórę i włosy, a także podczas smażenia czy gotowania.
Wybierając olej do gotowania dobrym wyborem będzie też olej z awokado oraz olej z orzechów makademia. Są one odporne na wysokie temperatury. Warto też jeść je na zimno np. jako składnik sałatki.
Zdrowym wyborem jest również oliwa z oliwek. Jest bogata w wiele składników odżywczych m.in. przeciwutleniacze. Pamiętajmy jednak, że oliwa z oliwek źle znosi poddawanie jej wysokim temperaturom. Lepiej więc spożywać ją na zimno.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl