Kultura

Kultura jest ważną częścią życia każdego dziecka. Wytwory artystyczne lub filmowe, które poznaje dziecko wpływają na kształtowanie postaw i uczą właściwych zachowań. Edukacja przez sztukę bardzo często sprawia, że dziecko utożsamia się z bohaterem literackim czyniącym dobro i pomagającym innym. Dlatego też warto myśleć o edukacji teatralnej już od pierwszych miesięcy życia dziecka, bo wpływa to na jego wszechstronny rozwój. Ważne jest wspólne oglądanie filmów, czytanie książek czy rodzinne wycieczki do muzeów.

Polecane wideo:

Wychowanie przez sztukę

Rodzice często nie zdają sobie sprawy z tego, jak ważne w życiu dziecka są kultura i sztuka oraz jak ogromny wpływ wywierają one na ich rozwój. Edukacja przez sztukę wzbogaca mechanizmy poznawcze, jest źródłem wiedzy dziecka o otaczającym go świecie, a jednocześnie wpływa na kształtowanie postaw. Odbieranie dzieł sztuki i dóbr kultury oddziałuje na wiele zmysłów. Oglądanie obrazów, filmów czy spektakli teatralnych rozwija w dziecku poczucie estetyki i gustu artystycznego. Dzięki czytaniu książek dziecko wzbogaca swoje słownictwo, rozwija wyobraźnię i poprawia ortografię. Słuchanie muzyki uwrażliwia dziecko na piękno sztuki. Obcując z wytworami kultury, szczególnie z książką, filmem i teatrem, dziecko poznaje historie i doświadczenia innych ludzi, które później może przenosić do własnego życia. Uwrażliwia się na krzywdę innych osób, a samo stara się naśladować najszlachetniejszych bohaterów literackich czy filmowych. Dzieła artystyczne bardzo silne oddziałują na emocje dziecka, które niejednokrotnie utożsamia się z postaciami literackimi i filmowymi.

Kontakt dziecka z kulturą i sztuką należy rozpocząć jak najwcześniej. Już od najmłodszych lat można im czytać książki, pokazywać kolorowe obrazki czy włączać muzykę. Dzięki temu stymulowane są różne zmysły dziecka, co w późniejszym etapie rozwoju przekłada się na inwencję twórczą dziecka i jego pomysłowość. Sztuka dla dziecijest szczególnie ważna ze względu na rozwój emocjonalny. Dzięki obcowaniu z wytworami kultury łatwiej jest mu wyrażać swoje uczucia i nastroje a także swoje zdanie na dany temat. Zainteresowanie kulturą w życiu dziecka przekłada się zazwyczaj na chęć tworzenia własnych „wytworów artystycznych”. Dlatego też, jeśli rodzice zaobserwują, że ich dziecko ma zainteresowania artystyczne, mogą zapisać go na jakieś zajęcia dodatkowe, dzięki którym będzie mogło się spełniać i realizować swoje pasje. Jak bowiem twierdzi wielu specjalistów, kultura jest głównym determinantem indywidualnego rozwoju człowieka.

Kultura dla dzieci

Skoro wiemy, jak ważny jest wpływ kultury na rozwój dziecka, warto zastanowić się, jak w edukacji kulturalnej swojej pociechy mogą uczestniczyć rodzice? Już od pierwszych miesięcy życia dziecka mogą mu czytać baśnie, opowiadać bajki i śpiewać kołysanki. Z czasem, gdy dziecko dorasta, rodzice mogą wspólnie ze swoją pociechą oglądać wybrane przez nich filmy dla dzieci, które są dostosowane do ich możliwości percepcji. Niezwykle ważne też jest czytanie książek, a później rozmowa o nich. Inteligentna dyskusja o lekturze ma niejednokrotnie większą siłę oddziaływania niż jakakolwiek inna „pogadanka wychowawcza”. W niedzielne popołudnie rodzice mogą zabrać dziecko do muzeum, gdzie może zdobyć wiele informacji z historii, których nie znalazłoby w żadnej książce. Wybierając cel wakacji, warto pomyśleć o miejscu, w którym nasza pociecha mogłaby nie tylko poleżeć na plaży i pograć w piłkę, ale także zobaczyć jakieś zabytki, obiekty historyczne, muzea czy galerie. Taka edukacja kulturalna jest cenniejsza, bo dziecko zdobywa nowe informacje w przyjaznej atmosferze i ciekawych okolicznościach zewnętrznych.

Ewelina Stanios, ponad rok temu

Wspólne spędzanie czasu

Komentarze

dyskusje na forum

Artykuły Kultura
Kultura

Książka "Bystrzaki"

Książka "Bystrzaki"

Szukasz inspiracji do zabaw ze swoim dzieckiem? Chciałabyś mu zaproponować coś ciekawego i jednocześnie rozwijającego kreatywność? Poszukaj podpowiedzi w książce „Bystrzaki" C.J. Simister.

Kultura

Zabawa w ciąży

Zabawa w ciąży

Jeśli tylko ciąża przebiega prawidłowo i dobrze się czujesz, nie ma przeciwwskazań, aby ten dzień spędzić z przyjaciółmi czy na balu sylwestrowym.

Kultura

Nauka ekologii z Ulicą Sezamkową

Nauka ekologii z Ulicą Sezamkową

"Kochaj Ziemię" to jeden z odcinków specjalnych Ulicy Sezamkowej. Dzieci mogą wiele dowiedzieć się na temat ekologii z odcinka "Zielono mi". Kanał MiniMini+ cieszy się ogromną popularnością wśród dzieci.

Kultura

Myszka Norka

Myszka Norka

Kino Myszki Norki zaprasza dzieci na bezpłatne pokazy filmów dla najmłodszych.

Kultura

Drzewko szczęścia

Drzewko szczęścia

Wydawnictwo Drzewko Szczęścia przedstawia zbór najpiękniejszych bajek.

Kultura

Seria Błękitny Laptop

Seria Błękitny Laptop

Seria Błękitny Laptop dostarcza rodzicom materiału do rozmowy z dzieckiem o zagrożeniach związanych z korzystaniem z Internetu.

Kultura

Kurczaki Luzaki

Kurczaki Luzaki

Książki z serii "Kurczaki Luzaki" obfitują w ciekawe historie. Wiele dzieci lubi elementy science-fiction, stąd duże zainteresowanie książką pt.: "Kosmiczne jajo". Dzieci mogą identyfikować się z postaciami z serii o Kurczakach Luzakach. Kolejna książka...