Trwa ładowanie...

Krwawienia z nosa u dzieci – przyczyny i postępowanie

Krwawienie z nosa dziecka zawsze budzi niepokój rodzica. Jest to jednak stosunkowo często występujący objaw u dzieci, rzadko sugerujący poważne choroby.

Zobacz film: "Pierwsza pomoc - krwawienie z nosa"

W zdecydowanej większości przypadków krwawienie z nosa pojawia się w przebiegu przeziębienia i grypy. Spowodować je może katar lub intensywny kaszel.

Krwawienie z nosa wiązać należy również z plamką Kiesselbacha. To skupisko naczyń krwionośnych, które znajduje się w przednim odcinku przegrody nosa. Jeśli dojdzie do uszkodzenia błony śluzowej w ich pobliżu, np. w wyniku urazu, włożenia do nosa ciała obcego, wówczas dojść może do wycieku krwi z nosa.

Katar może być przyczyną krwawienia z nosa.
Katar może być przyczyną krwawienia z nosa. (123RF)

Objaw ten może również pojawić się w przebiegu przeziębienia i zapalenia zatok. W chwili kataru błona śluzowa jest przekrwiona, wówczas łatwiej o przerwanie delikatnych naczynek. Mogą one pękać pod wpływem intensywnego wydmuchiwania nosa.

Krwawienie z nosa może również towarzyszyć kaszlowi. Gwałtowny wzrost ciśnienia krwi w naczyniach krwionośnych prowadzi do ich uszkodzenia.

Przyczyną krwawień z nosa mogą być ponadto:

  • zmiany hormonalne (zwłaszcza u nastolatków),
  • wada budowy przegrody nosa,
  • przerost migdałka,
  • polip nosa,
  • uraz mechaniczny (uderzenie),
  • nadmierny wysiłek fizyczny,
  • stosowanie środków, które zmniejszają krzepliwość krwi (np. salicylanów),
  • niedobór witamin, zwłaszcza witaminy C.

W okresie jesienno-zimowym krwawienie z nosa może być spowodowane wysuszeniem śluzówki. Błona śluzowa nosa nie jest wówczas odpowiednio nawilżona. Problem powinien zostać wyeliminowany z chwilą nawilżenia powietrza. Warto też utrzymywać odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach, która powinna oscylować wokół 20°C.

1. Krwawienie z nosa u dziecka – postępowanie

Jeśli krew wydobywa z nosa powoli, w niewielkiej ilości, wówczas trzeba posadzić dziecko i pochylić mu głowę do przodu. Krew będzie swobodnie wypływać z nosa.

Przechylenie głowy do tyłu grozi zachłyśnięciem lub wymiotami.

Gdy krwawienie ustąpi, należy poprosić dziecko o delikatne wydmuchanie nosa. W ten sposób usunięte z niego zostaną skrzepy.

Nie wolno niczego wkładać do nosa dziecka ani stosować żadnych maści. Maluch powinien przez następnych kilka godzin unikać intensywnego wysiłku fizycznego.

2. Krwawienie z nosa – kiedy iść do lekarza?

Jednorazowe wystąpienie krwawienia z nosa nie powinno budzić niepokoju, jednak jeśli będzie się ono powtarzać, wówczas wizyta u lekarza jest konieczna (można od razu udać się do laryngologa). Specjalista zleci najpewniej wykonanie podstawowych badań (krzepliwość krwi) i zapyta rodzica o ostatnio podawane dziecku leki.

Stosunkowo rzadko konieczna jest interwencja chirurgiczna. Jest to niezbędne, gdy doszło do odwarstwienia błony śluzowej lub trzeba usunąć jej fragment. Gdy krwawienie jest obfite, trzeba wykonać tamponadę przednią lub tylną nosa.

Krwawienie z nosa nie zawsze związane jest z chorobami laryngologicznymi. Może mieć ono związek z dolegliwościami przebiegającymi z zaburzeniami krzepnięcia krwi, tj. niedobór płytek krwi, hemofilia. Bardzo rzadko objaw ten wskazuje na łagodne lub złośliwe nowotwory miejscowe w obrębie nosa i zatok przynosowych.

Do specjalisty należy się zgłosić również wówczas, gdy krwawienie z nosa jest wynikiem urazu. Mogło bowiem dojść do pęknięcia lub złamania kości w obrębie nosa.

W zdecydowanej większości przypadków krwawienie z nosa ma charakter jednorazowy i nie wymaga diagnostyki ani leczenia. Należy jednak wiedzieć, co mogło go spowodować, i co najważniejsze – jak udzielić pierwszej pomocy.

To musisz wiedzieć

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.