Krwawienia z nosa u dzieci – przyczyny i postępowanie

Krwawienie z nosa dziecka zawsze budzi niepokój rodzica. Jest to jednak stosunkowo często występujący objaw u dzieci, rzadko sugerujący poważne choroby.

W zdecydowanej większości przypadków krwawienie z nosa pojawia się w przebiegu przeziębienia i grypy. Spowodować je może katar lub intensywny kaszel.

Polecane wideo:

Krwawienie z nosa wiązać należy również z plamką Kiesselbacha. To skupisko naczyń krwionośnych, które znajduje się w przednim odcinku przegrody nosa. Jeśli dojdzie do uszkodzenia błony śluzowej w ich pobliżu, np. w wyniku urazu, włożenia do nosa ciała obcego, wówczas dojść może do wycieku krwi z nosa.

Objaw ten może również pojawić się w przebiegu przeziębienia i zapalenia zatok. W chwili kataru błona śluzowa jest przekrwiona, wówczas łatwiej o przerwanie delikatnych naczynek. Mogą one pękać pod wpływem intensywnego wydmuchiwania nosa.

Krwawienie z nosa może również towarzyszyć kaszlowi. Gwałtowny wzrost ciśnienia krwi w naczyniach krwionośnych prowadzi do ich uszkodzenia.

Przyczyną krwawień z nosa mogą być ponadto:

  • zmiany hormonalne (zwłaszcza u nastolatków),
  • wada budowy przegrody nosa,
  • przerost migdałka,
  • polip nosa,
  • uraz mechaniczny (uderzenie),
  • nadmierny wysiłek fizyczny,
  • stosowanie środków, które zmniejszają krzepliwość krwi (np. salicylanów),
  • niedobór witamin, zwłaszcza witaminy C.

W okresie jesienno-zimowym krwawienie z nosa może być spowodowane wysuszeniem śluzówki. Błona śluzowa nosa nie jest wówczas odpowiednio nawilżona. Problem powinien zostać wyeliminowany z chwilą nawilżenia powietrza. Warto też utrzymywać odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach, która powinna oscylować wokół 20°C.

8 sprawdzonych sposobów na zatkany nos

Zatkany nos utrudnia ci życie? Wiele produktów w opisie na ulotce zapewnia, że pozwoli ci pozbyć się tego problemu, jednak mało z nich faktycznie jest...

Krwawienie z nosa u dziecka – postępowanie

Jeśli krew wydobywa z nosa powoli, w niewielkiej ilości, wówczas trzeba posadzić dziecko i pochylić mu głowę do przodu. Krew będzie swobodnie wypływać z nosa.

Przechylenie głowy do tyłu grozi zachłyśnięciem lub wymiotami.

Gdy krwawienie ustąpi, należy poprosić dziecko o delikatne wydmuchanie nosa. W ten sposób usunięte z niego zostaną skrzepy.

Nie wolno niczego wkładać do nosa dziecka ani stosować żadnych maści. Maluch powinien przez następnych kilka godzin unikać intensywnego wysiłku fizycznego.

Krwawienie z nosa – kiedy iść do lekarza?

Jednorazowe wystąpienie krwawienia z nosa nie powinno budzić niepokoju, jednak jeśli będzie się ono powtarzać, wówczas wizyta u lekarza jest konieczna (można od razu udać się do laryngologa). Specjalista zleci najpewniej wykonanie podstawowych badań (krzepliwość krwi) i zapyta rodzica o ostatnio podawane dziecku leki.

Stosunkowo rzadko konieczna jest interwencja chirurgiczna. Jest to niezbędne, gdy doszło do odwarstwienia błony śluzowej lub trzeba usunąć jej fragment. Gdy krwawienie jest obfite, trzeba wykonać tamponadę przednią lub tylną nosa.

Krwawienie z nosa nie zawsze związane jest z chorobami laryngologicznymi. Może mieć ono związek z dolegliwościami przebiegającymi z zaburzeniami krzepnięcia krwi, tj. niedobór płytek krwi, hemofilia. Bardzo rzadko objaw ten wskazuje na łagodne lub złośliwe nowotwory miejscowe w obrębie nosa i zatok przynosowych.

Do specjalisty należy się zgłosić również wówczas, gdy krwawienie z nosa jest wynikiem urazu. Mogło bowiem dojść do pęknięcia lub złamania kości w obrębie nosa.

W zdecydowanej większości przypadków krwawienie z nosa ma charakter jednorazowy i nie wymaga diagnostyki ani leczenia. Należy jednak wiedzieć, co mogło go spowodować, i co najważniejsze – jak udzielić pierwszej pomocy.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

ubranka

~paola123 • ostatni post 2 dni temu

4
Artykuły Maluch
Maluch

Zioła jakie należy stosować zimą

Zioła jakie należy stosować zimą

Lecznicze działanie ziół Czystek, kwiat lipy, a może rumianek? Jakie zioła zimą należy stosować? Które podać dziecku? Ich lecznicze działanie jest znane od wieków. Działają napotnie, przeciwzapalnie, przeciwbólowo. Pomogą w czasie przeziębienie, wspomogą...

Maluch

Produkty, w których znajdziesz tłuszcze trans

Produkty, w których znajdziesz tłuszcze trans

Szodliwe dla zdrowia, ale wszechobecne Oleje utwardzone, nazywane także tłuszczami trans, uznawane są za szkodliwe dla zdrowia. Eksperci zaznaczają, że sprzyjają one występowaniu cukrzycy typu 2) oraz chorobom serca. Mają też negatywny wpływ na płodność....

Maluch

5 produktów, które zabierają ci energię po śniadaniu

5 produktów, które zabierają ci energię po śniadaniu

Czego unikać, by mieć energię? Śniadanie powinno dostarczać energii na cały dzień. Brzmi jak slogan, ale to prawda. Tymczasem wielu z nas jada na śniadanie produkty, które działają wręcz przeciwnie Zabierają energię, siłę do działania, powodują zmęczenie....

Maluch

Poznaj 6 nawyków zdrowych rodzin

Poznaj 6 nawyków zdrowych rodzin

energię na kolejny dzień. Właśnie dlatego należy dbać o odpowiednią jego ilość zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych. Stwórz maluchom wieczorny

Maluch

6 dziwnych znaków, które świadczą o problemach z sercem

6 dziwnych znaków, które świadczą o problemach z sercem

Powszechne schorzenie Około miliona osób w Polsce choruje na niewydolność serca. 60 tysięcy co roku umiera. Dolegliwości sercowe są w Polsce powszechne - diagnozuje się je często. Niestety, większość pacjentów je lekceważy. A to błąd, ponieważ niewydolność...

Maluch

15 rzeczy, które zrozumieją tylko rodzice

15 rzeczy, które zrozumieją tylko rodzice

. Jest to wpisane w naturalny rozwój dziecka. To, że maluch chce wszystkiego dotknąć i posmakować, to nic innego jak metoda poznawcza świata. Brudzenie (...) się dziecko. To stan, o którym całymi dniami marzy większość rodziców. Najczęściej...

Maluch

Tort z pampersów - na jakie okazje, zrób go sam, kształty, cena

Tort z pampersów - na jakie okazje, zrób go sam, kształty, cena

Tort z pampersów Ostatnimi czasy ogromną popularnością cieszą się torty z pampersów. Świetnie sprawdzają się na takich imprezach jak: baby shower, chrzest czy pierwsze urodziny. Tort z pampersów możemy wykonać sami, ale także dostępne są w sklepach z...

Maluch

Skutki uboczne przyjmowania antybiotyków

Skutki uboczne przyjmowania antybiotyków

Skuteczne, ale niebezpieczne Antybiotyki są dla wielu osób ostatnią deską ratunku. Najczęściej sięgamy po nie, gdy skutków w leczeniu nie przynoszą ani domowe sposoby, ani popularne leki dostępne bez recepty. Leczenie antybiotykami, choć zazwyczaj skuteczne...