Katarzyna Kępka urodziła pierwsze dziecko
Prezenterka i aktorka Katarzyna Kępka urodziła swoje pierwsze dziecko. Swoją córeczkę nazwała Jagna. Gwiazda prowadziła programy muzyczne w stacji „Viva”, była też gospodynią „Got to Dance. Tylko taniec”.
1. Wiadomość ukazała się na Instagramie
Kępka zajmuje się też propagowaniem zdrowego trybu życia. Nagrywa specjalne filmiki treningowe. Da samego porodu nie rezygnowała z ćwiczeń oraz zdrowego odżywiania się. Fani obawiali się, czy aktywność fizyczna nie zaszkodzi dziecku.
Wiadomość o dziecku jej i Szymona Gasia pojawiła się na Instagramie. Na koncie pojawiło się zdjęcie małych stópek z podpisem "Mała Dziewczynka Jagna".
Kępka intenstynie ćwiczyła w czasie ciąży. Nie ma problemąw zdrowotnych, każda kobieta oczekująca dziecka może ćwiczyć. Wcale nie musi jedynie leżeć i unikać wysiłku fizycznego.
Zobacz także
2. Wysiłek fizyczny nie zagraża ciąży
Co dobrego może dać uprawianie ćwiczeń w czasie ciąży? Przyszłe mamy chronią się przed takimi chorobami, jak cukrzyca ciążowa, zatrucie ciążowe czy nadwaga.
Przy uprawianiu sportu trzeba jednak na siebie uważać. Nie można się zbytnio forsować ani przeciążać. Z niektórych rodzajów aktywności trzeba zrezygnować lub je ograniczyć.
Przede wszystkim kobiety w ciąży powinny zrezygnować z siłowni, ćwiczeń wymagających podnoszenia ciężarów, sportów ekstremalnych, nartach o skokach na bungee. Warto też uważać przy bieganiu, kolarstwie czy jeździe konnej.
Jakie zatem sporty można uprawiać bez obawy? Na pewno nordic walking, taniec towarzyski, gimnastykę, pilates, lekkie ćwiczenia aerobowe czy pływanie.
Aktywność fizyczna ma, wbrew pozorom, wielkie znaczenie. Dobrze wpływa na układ krążenia, który szybciej pozbywa się toksyn. Dodatkowo ćwiczenia wzmacniają kręgosłup, który jest dodatkowo obciążony rosnącym brzuchem. Ponadto ćwiczenia poprawiają samopoczucie, ponieważ wysiłek stymuluje wytwarzanie endorfin, hormonu szczęścia. Ćwiczenia są też dobrą okazją, by wyjść z domu i spotkać się z innymi ludźmi.
W końcu – dzięki aktywności fizycznej przyszłe mamy będą mogły zachować ładną sylwetkę i szybciej wrócą do siebie po porodzie.
3. Kto nie może ćwiczyć?
Nie każda kobieta powinna jednak ćwiczyć w ciąży. Całkowicie powinny zrezygnować panie, u których występuje któryś z czynników:
- Infekcje dróg moczowych;
- Ciąża bliźniacza;
- Poronienia;
- Ciąża wysokiego ryzyka;
- Częste nudności;
- Choroby serca i płuc;
- Ryzyko przedwczesnego porodu.