Trwa ładowanie...

Karmienie piersią a status społeczny dziecka

Od dawna wiadomo, że karmienie piersią ma dobroczynny wpływ na zdrowie dziecka. Najnowsze badania wskazują również, że mleko matki pomaga mu wspinać się po szczeblach drabiny społecznej.

Zobacz film: "Biały szum trzykrotnie skraca czas potrzebny niemowlęciu do zaśnięcia"

Co wspólnego może mieć karmienie piersią ze statusem społecznym? Zdaniem naukowców, którzy wyniki swoich badań opublikowali w "British Medical Journal", wzmaga ono rozwój poznawczy człowieka, co przekłada się na jego późniejsze osiągnięcia życiowe.

Aby udowodnić tę tezę eksperci przeprowadzili zakrojone na szeroką skalę badania, które objęły dwie grupy: 17 400 osób urodzonych w 1958 roku i 16 700 osób, które przyszły na świat w roku 1970. Gdy ich dzieci osiągnęły 5. rok życia określono ich status ekonomiczny oraz to, czy były karmione piersią. Po upływie kilku lat oceniono również ich zdolności poznawcze i poziom stresu.

Okazało się, że osoby, które karmiono naturalnie wspinały się po szczeblach kariery częściej aż o 24 proc. Co więcej ryzyko degradacji społecznej zmniejszało się w ich przypadku o 20 proc.

Dobroczynny wpływ matczynego mleka zwiększał się, jeśli karmienie trwało dłużej niż cztery tygodnie. Właśnie pomiędzy tymi osobami, a tymi, którym podawano pierś krócej niż przez miesiąc lub wcale, zauważono największą przepaść w statusie ekonomicznym. Ta zależność utrzymywała się nawet wówczas, gdy naukowcy wyeliminowali inne czynniki społeczne, ekonomiczne oraz związane z indywidualną edukacją każdego dziecka.

Wyniki badań potwierdzają, że karmienie piersią wpływa w znaczny sposób na kształtowanie się układu nerwowego i zdolności poznawczych człowieka.

Skład chemiczny mleka matki oraz bliski kontakt z nią, ma także związek z umiejętnością radzenia sobie ze stresem w późniejszym życiu. To właśnie połączenie składników odżywczych i więzi z matką ma nieocenione znaczenie dla rozwoju mózgu i gwarantuje dobrą przyszłość.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.