Zakładanie prezerwatywy - technika, prezerwatywa dla mężczyzn i kobiet

Nie ulega wątpliwości, że stosowanie prezerwatyw jest wysoce skuteczną metodą antykoncepcji, a także sposobem na zmniejszenie ryzyka infekcji chorobami przenoszonymi drogą płciową (ryzyko jednak nadal istnieje!). Prezerwatywy mogą być stosowane także w czasie karmienia piersią, tak jak np. minipigułki, ale w odróżnieniu od nich nie wymagają wizyty u lekarza i recepty. Jak wygląda zakładanie prezerwatywy, aby jak najlepiej chroniła przed niechcianą ciążą i chorobami?

Zakładanie prezerwatywy męskiej

Aby zakładanie prezerwatywy męskiej się powiodło, penis musi być w stanie częściowej lub pełnej erekcji. Otwieranie opakowania powinno być ostrożne, aby nie przebić kondoma. Dziurawa prezerwatywa nie nadaje się do użytku. Prezerwatywa w opakowaniu jest zwinięta – nie należy jej rozwijać przed nałożeniem. Rozwija się ją dopiero podczas nakładania – to zapewnia prawidłowe nałożenie i ścisłe objęcie penisa. Przed nałożeniem trzeba odciągnąć napletek.

Polecane wideo:

Jaka jest etchnika zakładania prezerwatywy? Zrolowaną prezerwatywę należy przyłożyć do czubka penisa. Na końcu powinno pozostać około centymetra przestrzeni (jest to zwężony fragment kondoma), czyli miejsce na spermę. Zwinięte brzegi należy zsunąć do samego końca, uważając, aby między kondom a penis nie dostało się powietrze.

Jeśli prezerwatywa była przechowywana w nieodpowiednich warunkach – na słońcu lub w cieple – nie powinna być używana, gdyż bardzo prawdopodobne, że została zniszczona. Nie będzie działała jako ochrona przed niechcianą ciążą ani chorobami przenoszonymi drogą płciową. To samo dzieje się w przypadku prezerwatywy po jej dacie ważności. Należy zwrócić uwagę, czy prezerwatywa nie jest lepka lub sucha po wyjęciu z opakowania. Może to oznaczać, że nie nadaje się do użytku.

Zakładanie prezerwatywy dla kobiet

Prezerwatywy dla kobiet są używane dużo rzadziej, stąd też mniejsza wiedza o tym, jak z nich korzystać. Ten rodzaj prezerwatywy przypomina prezerwatywę męską, ze względu na swój podłużny kształt, ale jest dużo większa. Ma aż 17 cm długości. Jej średnica wynosi 7 cm przy ujściu i 6 cm na końcu. Na obu końcach znajdują się elastyczne obręcze, które ułatwiają włożenie prezerwatywy do pochwy i ułożenie jej na zewnątrz.

Przed zakładaniem kobiecej prezerwatywy, tak jak przed użyciem każdego innego środka antykoncepcyjnego, należy się najpierw upewnić, czy nie minęła już jej data przydatności do użycia. Trzeba zachować ostrożność przy wyjmowaniu prezerwatywy z opakowania, aby jej nie uszkodzić. Przedziurawiona lub pęknięta prezerwatywa nie spełni swojej funkcji – ani antykoncepcyjnej, ani chroniącej przed infekcjami i chorobami przenoszonymi drogą płciową.

jak wygląda zakładanie takiej prezerwatywy? Aby założyć prezerwatywę, kobieta może albo położyć się z ugiętymi nogami, albo na stojąco oprzeć jedną nogę na podwyższeniu. Należy zacisnąć palce na mniejszym pierścieniu, przy zamknięciu prezerwatywy, i wprowadzić go głęboko do pochwy. Kiedy prezerwatywa zostanie wprowadzona na odpowiednią głębokość, należy ją puścić i wyjąć palce z pochwy. Trzeba zwrócić uwagę, czy prezerwatywa nie jest w żadnym miejscu skręcona. Na zewnątrz pochwy powinien być widoczny pierścień zewnętrzny i jeszcze około 2-3 cm prezerwatywy.

Niezależnie od rodzaju prezerwatywy, należy pamiętać, że jeden kondom można wykorzystać tylko raz. Nie są one przeznaczone do ponownego użytku.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Beta hcg

Olkaa1234 • ostatni post 2 tygodnie temu

2
Artykuły Prezerwatywa
Prezerwatywa

Rodzaje prezerwatyw

Rodzaje prezerwatyw

Podstawowe rodzaje prezerwatyw to prezerwatywy dla kobiet i prezerwatywy dla mężczyzn. Zaletą wszystkich rodzajów prezerwatyw jest ich dość wysoka (...) skuteczność antykoncepcyjna....

Prezerwatywa

Prezerwatywy dla kobiet

Prezerwatywy dla kobiet to rzadziej wykorzystywany rodzaj prezerwatywniż prezerwatywy dla mężczyzn. Mają podobną skuteczność (około 95 proc (...) te rodzaje prezerwatyw chronią przed chorobami przenoszonymi...

Antykoncepcja

Prezerwatywa

Prezerwatywa

przeznaczona była wyłącznie dla kobiet. Z czasem stworzono środki dla mężczyzn, do których zalicza się właśnie prezerwatywa. Jej zadaniem (...) przy zakładaniu jest często błędem. Dlatego...

Ćwiczenie mięśni Kegla w ciąży

Ćwiczenie mięśni Kegla w czasie ciąży

Ćwiczenie mięśni Kegla w czasie ciąży

Mięśnie Kegla u kobiet to tak naprawdę mięśnie dna miednicy. Występują one zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet, ale są szczególne ważne dla kobiet.

Rodzina

Najpiękniejsze matki świata

Najpiękniejsze matki świata

wysokiej pozycji i statusu społecznego. W pozostałych rejonach świata kobiety coraz rzadziej decydują się na zakładanie rodzin wielodzietnych. Na zdjęciu (...) największe kontrowersje. Tam również pożądane jest, aby...

Wkładka domaciczna - zakładanie, działanie, przeciwwskazania, skutki uboczne, zalety

Metody antykoncepcji

antykoncepcyjnej. Obecnie jest dostępnych wiele metod antykoncepcyjnych: prezerwatywy, antykoncepcja hormonalna, antykoncepcja chemiczna. Dzięki temu każda (...) z nas może wybrać odpowiednią dla siebie. Metody mechaniczne antykoncepcji Prezerwatywa...

Posiew z pochwy

Wykryte paciorkowce w ciąży

Wykryte paciorkowce w ciąży

Paciorkowce w ciąży to zagrożenie przede wszystkim dla płodu. Infekcja paciorkowcami nie jest niebezpieczna dla matki. Streptococcus B to bakterie, które występują u wielu osób, zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet.

Seksualność ucznia

Antykoncepcja dla nastolatków

Antykoncepcja dla nastolatków

HPV. Najwygodniejsze i najłatwiejsze w użyciu są prezerwatywy męskie, choć dostępne są także prezerwatywy dla kobiet. Prezerwatywy dla mężczyzn (...) jest jednak przeznaczona...