Trwa ładowanie...

Zakładanie prezerwatywy - technika, prezerwatywa dla mężczyzn i kobiet

Avatar placeholder
24.09.2020 16:53
Zakładanie prezerwatywy - technika, prezerwatywa dla mężczyzn i kobiet
Zakładanie prezerwatywy - technika, prezerwatywa dla mężczyzn i kobiet

Nie ulega wątpliwości, że stosowanie prezerwatyw jest wysoce skuteczną metodą antykoncepcji, a także sposobem na zmniejszenie ryzyka infekcji chorobami przenoszonymi drogą płciową (ryzyko jednak nadal istnieje!). Prezerwatywy mogą być stosowane także w czasie karmienia piersią, tak jak np. minipigułki, ale w odróżnieniu od nich nie wymagają wizyty u lekarza i recepty. Jak wygląda zakładanie prezerwatywy, aby jak najlepiej chroniła przed niechcianą ciążą i chorobami?

spis treści

1. Zakładanie prezerwatywy męskiej

Aby zakładanie prezerwatywy męskiej się powiodło, penis musi być w stanie częściowej lub pełnej erekcji. Otwieranie opakowania powinno być ostrożne, aby nie przebić kondoma. Dziurawa prezerwatywa nie nadaje się do użytku. Prezerwatywa w opakowaniu jest zwinięta – nie należy jej rozwijać przed nałożeniem. Rozwija się ją dopiero podczas nakładania – to zapewnia prawidłowe nałożenie i ścisłe objęcie penisa. Przed nałożeniem trzeba odciągnąć napletek.

Jaka jest etchnika zakładania prezerwatywy? Zrolowaną prezerwatywę należy przyłożyć do czubka penisa. Na końcu powinno pozostać około centymetra przestrzeni (jest to zwężony fragment kondoma), czyli miejsce na spermę. Zwinięte brzegi należy zsunąć do samego końca, uważając, aby między kondom a penis nie dostało się powietrze.

Jeśli prezerwatywa była przechowywana w nieodpowiednich warunkach – na słońcu lub w cieple – nie powinna być używana, gdyż bardzo prawdopodobne, że została zniszczona. Nie będzie działała jako ochrona przed niechcianą ciążą ani chorobami przenoszonymi drogą płciową. To samo dzieje się w przypadku prezerwatywy po jej dacie ważności. Należy zwrócić uwagę, czy prezerwatywa nie jest lepka lub sucha po wyjęciu z opakowania. Może to oznaczać, że nie nadaje się do użytku.

2. Zakładanie prezerwatywy dla kobiet

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Prezerwatywy dla kobiet są używane dużo rzadziej, stąd też mniejsza wiedza o tym, jak z nich korzystać. Ten rodzaj prezerwatywy przypomina prezerwatywę męską, ze względu na swój podłużny kształt, ale jest dużo większa. Ma aż 17 cm długości. Jej średnica wynosi 7 cm przy ujściu i 6 cm na końcu. Na obu końcach znajdują się elastyczne obręcze, które ułatwiają włożenie prezerwatywy do pochwy i ułożenie jej na zewnątrz.

Przed zakładaniem kobiecej prezerwatywy, tak jak przed użyciem każdego innego środka antykoncepcyjnego, należy się najpierw upewnić, czy nie minęła już jej data przydatności do użycia. Trzeba zachować ostrożność przy wyjmowaniu prezerwatywy z opakowania, aby jej nie uszkodzić. Przedziurawiona lub pęknięta prezerwatywa nie spełni swojej funkcji – ani antykoncepcyjnej, ani chroniącej przed infekcjami i chorobami przenoszonymi drogą płciową.

jak wygląda zakładanie takiej prezerwatywy? Aby założyć prezerwatywę, kobieta może albo położyć się z ugiętymi nogami, albo na stojąco oprzeć jedną nogę na podwyższeniu. Należy zacisnąć palce na mniejszym pierścieniu, przy zamknięciu prezerwatywy, i wprowadzić go głęboko do pochwy. Kiedy prezerwatywa zostanie wprowadzona na odpowiednią głębokość, należy ją puścić i wyjąć palce z pochwy. Trzeba zwrócić uwagę, czy prezerwatywa nie jest w żadnym miejscu skręcona. Na zewnątrz pochwy powinien być widoczny pierścień zewnętrzny i jeszcze około 2-3 cm prezerwatywy.

Niezależnie od rodzaju prezerwatywy, należy pamiętać, że jeden kondom można wykorzystać tylko raz. Nie są one przeznaczone do ponownego użytku.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze