Dziecko w kawalerce
Gdy pomiędzy dwojgiem kochających się ludzi pojawia się dziecko, dumni rodzice pragną zrobić wszystko, by nowy członek rodziny miał godne i najlepsze warunki. Co zrobić jednak, gdy rodzice mieszkają w kawalerce? Jeden pokój i ich troje. Jak urządzić kącik dla dziecka?
1. Miejsce dla noworodka
Dla niemowlęcia nie trzeba wiele. Wystarczy postarać się o miejsce, w którym można będzie postawić łóżeczko. Są różne ich rozmiary, do kawalerki proponuję 120/60. Kiedy już stanie ono w określonym miejscu - sprawa niemalże załatwiona. Obok łóżeczka warto zamontować półkę, na której staną artykuły "pierwszej potrzeby". W ładnych - drewnianych lub plastikowych koszyczkach, możemy trzymać pieluchy, chusteczki, kremy i pudry - będą pod ręką, ale dyskretnie schowane. Warto, by łóżeczko było zaopatrzone w szufladę. Mogą znaleźć tam miejsce duże paki pieluch czy zapasowa pościel. Szuflada to także doskonałe miejsce na nadmiar dziecięcych zabawek. Na łóżeczku najlepiej zamontować przewijak, tzw. nadstawkę. Może być on umiejscowiony tam na stałe lub (co wygodniejsze) może być zdejmowany i nakładany tylko w razie potrzeby.
2. Miejsce dla przedszkolaka
Sytuacja zdaje się być trudniejsza, gdy maluch zaczyna być bardziej samodzielny. Wówczas należy zadbać, by prócz miejsca do spania, brzdąc miał także gdzie trzymać swoje drobiazgi, a także posiadał kącik do rysowania. Najlepiej sprawdzi się stoliczek (szer. ok. 90cm) i małe krzesełko (do kupienia, np. w IKEI lub sklepach meblowych). Co do miejsca na zabawki (ponieważ nie dysponujemy tutaj zbyt dużą ilością miejsca) najlepiej trzymać je w kolorowych wiaderkach czy, mających różne kształty, składanych koszykach - tu akurat możliwości form i barw jest naprawdę wiele.
Na stoliku warto położyć duży blok kartek (w formacie A3) do rysowania, by nie kusiło malca mazanie po meblach czy ścianach. Nad stoliczkiem możemy zamontować kolorowe półki (plastikowe do kupienia w IKEI), na których maluch będzie trzymał swoje książeczki czy inne ważne dla siebie rzeczy. Takie miejsce warto oddzielić malując fragment ściany (przy której stoją mebelki) na inny odcień, można także ozdobić ją naklejkami - bardzo ładne i stonowane do nabycia na aukcjach internetowych - duży wybór i niedrogo.
3. Własny kąt
Kącik dla dziecka można pozostawić "otwartym" lub oddzielić go od reszty pomieszczenia w różnoraki sposób. Tu idealnym rozwiązaniem, łatwym w montażu jest ażurowa ścianka - dziurkowana płyta. Można ją przymontować do ściany lub postawić samodzielnie (jak parawan). Inne rozwiązanie, to powieszenie tzw. zasłony sznurkowej. Sprawdza się jednak ona tylko przy maleńkim dziecku. Przy starszym - niemalże gwarantowane jest zainteresowanie ze strony szkraba – co, niestety, skończy się prawdopodobnie niechcianym demontażem.
Przy organizacji miejsca dla dziecka nie możemy zapominać o kolorach do pokoju dziecka. Jeśli uwielbiamy czerń czy brąz i większość mebli oraz dodatków mamy w takich właśnie barwach, nie twórzmy miejsca dla malucha w tej tonacji. Kolory są bardzo ważne - do brązu pasuje przecież wiele odcieni (jak zieleń czy pomarańcz). Stwórzmy kącik dla malucha z gustem i stonowanym wyczuciem, jednak z dbałością o "szczegóły", które dla dziecka w okresie rozwoju są szalenie ważne. Nie robimy przecież tego dla siebie, tylko dla "tego trzeciego".