Trwa ładowanie...

Dzieci, które piją mleko o wysokiej zawartości tłuszczu, są szczuplejsze

Najnowsze wyniki badań dowodzą, że dzieci, które piją pełne mleko, są szczuplejsze niż te, które piją rodzaje chudsze albo beztłuszczowe. Kilkulatkowie pijący pełne mleko mają w organizmie wyższy poziom witaminy D.

Zobacz film: "Poznaj fakty o rozwoju dwulatka"

Witamina D należy do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, co oznacza, że rozpuszcza się w oleju lub tłuszczu i możne być magazynowana w organizmie. Jej niedostateczna ilość przyczynia się do rozwoju krzywicy u małych dzieci, a u dorosłych do osteoporozy. W wyniku niedoboru obniża się siła mięśni, co może powodować problemy z chodzeniem oraz bolesne skurcze.

Dzieci pijące tłuste mleko rzadziej cierpią na nadwagę i mają niższy wskaźnik BMI
Dzieci pijące tłuste mleko rzadziej cierpią na nadwagę i mają niższy wskaźnik BMI (123rf)

Naukowcy, pod przewodnictwem Jonathona L. Maguire ze szpitala Świętego Michała w Toronto, zbadali około 1300 dzieci w wieku przedszkolnym i przyjrzeli się dziennym dawkom wapnia i witaminy D w mleku. Za optymalną ilość u większości dzieci uznano dwie szklanki na dzień.

Profesor Maguire zasugerował, że dwuprocentowe lub pełne mleko zapewnia uczucie sytości, a także zmniejsza ilość niezdrowych kalorii przyswajanych przez dziecko.

W ciągu ostatnich 30 lat liczba otyłych dzieci potroiła się i w tym samym okresie o połowę spadła konsumpcja pełnego mleka. Badania potwierdzają, że jest ono jednym z najwartościowszych pokarmów, jakie ma do dyspozycji człowiek.

Przeczytaj koniecznie

Dieta bogata w wapń hamuje apetyt i pomaga schudnąć. Oznacza to, że wbrew niektórym opiniom, mleko nie sprzyja tyciu, a wręcz przeciwnie.

W badaniach widać, które dzieci piją mleko, a które nie. Te pierwsze są na przykład wyższe od swoich rówieśników. Dzieci, które wypijają codziennie szklankę mleka w ciągu roku rosną o dodatkowe 0,4 cm w porównaniu do kolegów i koleżanek, które go unikają. Dzieje się tak dlatego, że napój ten dostarcza kluczowych w fazie wzrostu substancji odżywczych, co wpływa na produkcję insulinopodobnego czynnika wzrostu.

ZOBACZ TAKŻE

Prawidłowa waga dziecka

Badanie opublikowane w „American Journal of Clinical Nutrition”, w którym wzięło udział 2 745 dzieci w wieku od dwóch do sześciu lat, analizowało wzrost, wagę i wskaźnik BMI maluchów. Dzieciom pobrano także próbki krwi w celu oceny poziomu witamin.

Wyniki wykazały niższy wskaźnik BMI u dzieci, które spożywały tłustsze mleko. Stawia to pod znakiem zapytania dotychczasowe zalecenia, dotyczące spożywania nabiału o niższej zawartości tłuszczu.

Jakie mleko wybrać?
Jakie mleko wybrać? [5 zdjęć]

Powstaje po zmieleniu migdałów i dokładnym wymieszaniu ich z wodą. Ma kremową konsystencję i orzechowy...

zobacz galerię

Prof Maguire zasugerował, że dzieci pijące tłuste mleko były szczuplejsze, ponieważ czuły się pełniejsze niż te, które spożywają taką samą ilość napoju o niskiej zawartości tłuszczu.

Picie mleka półtłustego lub beztłuszczowego częściej prowadzi do spożywania dodatkowych, niezdrowych kalorii.

Okazało się, że bardziej prawdopodobne jest, że dzieci spożywające mniej tłuste mleko częściej sięgną po przekąski lub inne pokarmy, które w gruncie rzeczy zawierają większe ilości kalorii.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.