Fatalne wyniki kontroli NIK w szkołach mundurowych. Masa zaniedbań i uchybień
NIK skontrolowała szkoły mundurowe w województwie Świętokrzyskim. Wyniki raportu nie są optymistyczne: nierzetelne prowadzenie procesu rekrutacji, brak wymaganego ubezpieczenia uczniów NNW na czas wojskowych zajęć praktycznych czy nierealizowanie programu w ramach szkolenia obronnego to tylko początek listy.
1. Brak rzetelnej organizacji kształcenia
Kontrola NIK obejmująca klasy uruchomione na podstawie innowacji wojskowej, klasy certyfikowane i oddziały przygotowania wojskowego na terenie województwa Świętokrzyskiego wykazała szereg uchybień.
"Żadna ze skontrolowanych świętokrzyskich szkół nie zapewniała prawidłowej i rzetelnej organizacji kształcenia obronnego w klasach mundurowych. Najpoważniejsze nieprawidłowości polegały na nierzetelnym prowadzeniu procesu rekrutacji, braku wymaganego ubezpieczenia uczniów NNW na czas wojskowych zajęć praktycznych oraz niezrealizowaniu od 30 proc. do nawet 60 proc. zaplanowanych treści programowych w ramach szkolenia obronnego" - czytamy w opinii Najwyższej Izby Kontroli.
2. Szczegóły raportu NIK
To jednak nie wszystko. W dwóch ze szkół nie zapewniono uczniom ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków podczas zajęć praktycznych oraz dojazdu na zajęcia i powrotu z zajęć, w pięciu - niewłaściwie przygotowano lub przeprowadzono proces rekrutacji uczniów do klas mundurowych, a w trzech - zakup umundurowania musieli sfinansować rodzice, gdyż jak wyjaśniono szkoły nie dysponowały odpowiednimi środkami (dyrektorzy nie wnioskowali o nie do organów prowadzących).
Problemem były także pomoce dydaktyczne - jedynie cztery skontrolowane placówki dysponowały odpowiednimi warunkami lokalowymi i wyposażeniem pozwalającym na realizację zagadnień zaplanowanych w programie szkolenia.
"Mimo tych zaniedbań i uchybień większość szkół pozwoliła uczniom uzyskać wysoki lub zadowalający poziom przygotowania do dalszej nauki i pracy w służbach mundurowych. Dalszą karierę zawodową związało z wojskiem, policją i innymi służbami ok. 30 proc. absolwentów klas certyfikowanych i klas z innowacją wojskową" - podkreśliła NIK w raporcie.
Kontrola NIK trwała od 1 września 2020 r. do 25 kwietnia 2024 r. i objęła działające na terenie województwa klasy uruchomione na podstawie innowacji wojskowej, klasy certyfikowane i oddziały przygotowania wojskowego (OPW), do których uczęszczało w każdym z lat szkolnych ponad 2100 uczniów, stanowiąc w latach 2020-2023 ok. 8 proc. uczniów techników i liceów w województwie.
Marta Słupska, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl