Drogi rodzicu, sprawdź, czego nie wiedziałeś na temat produktów ekologicznych dla najmłodszych od BoboVita
Rodzice, którzy komponują jadłospis swojego malucha, troszczą się o jego przyszłość – wybierają dla niego produkty bezpieczne, wartościowe, a coraz częściej także pochodzące z rolnictwa ekologicznego. Wiedza, którą posiadają na temat żywienia, pozwala im zarówno dbać o prawidłowy rozwój dziecka, jak i pozytywnie wpływać na środowisko naturalne. Na sklepowych półkach coraz częściej pojawiają się produkty ekologiczne, ale czy każdy z nich będzie odpowiednim wyborem dla najmłodszych dzieci?
Artykuł sponsorowany
1. Niemowlę to nie mały dorosły
Okres wczesnego dzieciństwa jest wyjątkowym momentem w życiu każdego człowieka. Jest tak, ponieważ młody organizm jest bardzo wrażliwy na wpływ czynników zewnętrznych i ma wtedy zupełnie inne wymagania oraz potrzeby niż w życiu dorosłym. Dotyczy to zarówno odpowiedniej pielęgnacji, jak i sposobu żywienia. Opiekunom szczególnie zależy, aby maksymalnie wykorzystać ten czas i wspierać prawidłowy rozwój malucha. To dlatego wybierając produkty dla swojego dziecka, kierują się również pochodzeniem zawartych w nich składników.
Pamiętaj! Wiele wyborów, które dokonywane są przez rodziców, podyktowanych jest coraz większą świadomością dotyczącą wpływu żywności na środowisko naturalne. Wobec tego chętniej sięgają dzisiaj dla swoich dzieci po produkty pochodzące z upraw i hodowli ekologicznych. Warto przy tym pamiętać, że tak jak inne produkty podawane maluchowi, powinny one spełniać określone wymagania dotyczące wartości odżywczej i bezpieczeństwa.
2. Która żywność ekologiczna odpowiada na szczególne potrzeby najmłodszych?
Wybierając żywność dla malucha, należy na pierwszym miejscu zwracać uwagę, czy jest ona przeznaczona specjalnie dla niemowląt i małych dzieci – czyli czy posiada na opakowaniu wskazanie wieku. Takie oznaczenie jest dla rodzica potwierdzeniem, że – zgodnie z przepisami prawa – produkt spełnia wyjątkowo restrykcyjne normy jakości, ustanowione przez Unię Europejską oraz określone przez prawo krajowe. Chcąc wybrać dla dziecka produkt ekologiczny, należy sugerować się natomiast dodatkowym oznaczeniem na opakowaniu – unijnym logo żywności ekologicznej, czyli tzw. Euroliściem. Jeśli oprócz wskazania wieku na opakowaniu widoczny jest listek z białych gwiazdek na zielonym tle, oznacza to, że produkt powstał ze składników z certyfikowanych upraw lub hodowli ekologicznych, a jednocześnie jest odpowiedni dla młodego organizmu.
3. Czym charakteryzują się uprawy i hodowle ekologiczne?
Produkty ekologiczne, np. te z napisem bio, posiadają certyfikat ekologiczny i logo Euroliścia oraz zawierają składniki, które zostały wyprodukowane zgodnie z zasadami rolnictwa ekologicznego. Oznacza to, że przy takich uprawach stosuje się metody mające pozytywny wpływ na utrzymanie lub zwiększenie ilości materii organicznej gleby oraz uniemożliwiające jej erozję. Przy takich praktykach można stosować preparaty na bazie roślin, natomiast nie można wykorzystywać m.in. mineralnych nawozów azotowych. W przypadku, jeśli produkt zawiera mięso, musi ono pochodzić z hodowli, w których zwierzęta karmione są paszami ekologicznymi i w których zgodnie z przepisami prawa nie stosuje się hormonów oraz profilaktycznie syntetycznych weterynaryjnych środków leczniczych, takich jak antybiotyki.
4. Bio na miarę potrzeb malucha
Odpowiedzią na potrzeby rodziców najmłodszych dzieci, którzy poszukują dla nich produktów ze składnikami z rolnictwa ekologicznego, jest linia BoboVita Bio. To propozycje zawierające składniki ze 100 % certyfikowanych upraw i hodowli ekologicznych, prowadzonych z najwyższą dbałością o środowisko naturalne. Oprócz tego, że są bio, składniki w nich zawarte spełniają wyjątkowo restrykcyjne normy jakości, dzięki czemu stanowią bezpieczny wybór dla najmłodszych. Zgodnie z przepisami prawa to produkty bez konserwantów, bez barwników i bez wzmacniaczy smaku, a dzięki ich starannie dopasowanym unikalnym recepturom o pysznym smaku maluch od początku dostaje to, co dla niego dobre.
Ważne informacje: Zaleca się kontynuację karmienia piersią podczas wprowadzania pokarmów uzupełniających. Karmienie piersią powinno trwać tak długo, jak jest to pożądane przez matkę i dziecko. Karmienie piersią jest najlepsze dla dziecka.
Artykuł sponsorowany