Trwa ładowanie...

Akcesoria dla noworodka

Avatar placeholder
02.10.2020 18:03
Akcesoria dla noworodka
Akcesoria dla noworodka (123rf)

Akcesoria dla noworodka trzeba wybierać z rozwagą, bo wiele rzeczy może być tak naprawdę przydatnych przez pierwsze miesiące życia. Można zacząć kompletować wyprawkę dla noworodka już w czasie ciąży. Grupy produktów niezbędnych maluchowi to przede wszystkim ubranka, pieluszki, kosmetyki do pielęgnacji i inne akcesoria. Kupując wózek i inne większe akcesoria dla dziecka, można zastanowić się, czy na pewno musi być on nowy. Dziecko dość szybko z niego wyrośnie, można więc zaoszczędzić i kupić używany przez kilka miesięcy przez inne dziecko.

spis treści

1. Wyprawka dla noworodka

Absolutnie podstawowe akcesoria dla noworodka to przede wszystkim pieluszki i ubranka. Jeśli rodzice decydują się na pieluchy jednorazowe, muszą wziąć pod uwagę, że większość małych dzieci zużywa aż 12 dziennie. Pieluszki tetrowe i tak się przydadzą, są chłonnym i wygodnym materiałem do wielu różnych czynności przy dziecku, nawet jeśli nie będą służyły dziecku jako pieluchy. Pieluszki jednorazowe są wygodne, bo się je po prostu wyrzuca po zabrudzeniu. Trzeba pamiętać, aby dopasowywać je do wieku dziecka, gdyż mają one różne rozmiary.

Maluszek w pierwszych tygodniach życia będzie prawdopodobnie wymagał kilkakrotnego przebierania w ciągu dnia. Dlatego ilość ubranek, szczególnie śpioszków, na początek musi być spora, żeby nadążyć z ich praniem. To samo dotyczy ręczników. Maluszek powinien dostać także czapeczkę, w zależności od pory roku ciepłą lub cieniutką, skarpetki, koszulki, majteczki i kaftaniki.

2. Pielęgnacja noworodka

Zobacz film: "Żelazo w ciąży"

Akcesoria do pielęgnacji noworodka to przede wszystkim kosmetyki do kąpieli. Powinny to być produkty przeznaczone dla niemowląt, hipoalergiczne, bez substancji zapachowych i koloryzujących. Do każdego przewijania potrzebne będą nawilżane chusteczki, które naprawdę ułatwiają życie młodym rodzicom. Niektórzy polecają także maty do przewijania. Po każdym zamoczeniu skóry noworodka trzeba ją nawilżyć, gdyż jest bardzo delikatna. W tym celu można użyć oliwki lub specjalnego, delikatnego kremu dla niemowląt.

3. Inne akcesoria dla noworodka

Oprócz drobnych akcesoriów trzeba się zaopatrzyć także w większe (i kosztowniejsze!) rzeczy dla dziecka. Na pewno przyda się wózek, nosidełko i fotelik samochodowy (fotelik przodem do kierunku jazdy przyda się dopiero później). Obecnie są dostępne rozwiązania łączące te trzy funkcje. Chodzi o to, aby móc się jak najwygodniej przemieszczać z dzieckiem. Maluch nie musi przecież przebywać ciągle w czterech ścianach, może poznawać świat już od najmłodszego wieku! Początkowo do noszenia dziecka najlepsza jest chusta. Dopiero później można nosić dziecko w nosidełku.

Pokój dziecka wymaga początkowo przede wszystkim kołyski lub łóżeczka i miejsca do przewijania. Można kupić specjalny stół do przewijania, jednak wielu rodzicom wystarcza po prostu zwykły blat. Trzeba w takim przypadku pamiętać, aby ani na chwilę nie spuszczać wzroku z dziecka leżącego na zwykłym blacie (specjalne stoły do przewijania mają uniesione brzegi, co uniemożliwia dziecku spadnięcie)!

Po zakupach i umeblowaniu pokoju dziecka, można zacząć zastanawiać się, jak zabezpieczyć dom dla dziecka, aby po nauczeniu się samodzielnego poruszania, było bezpieczne.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze