Trwa ładowanie...
Jakie kosmetyki dla noworodka od pierwszego dnia życia?

Jakie kosmetyki dla noworodka od pierwszego dnia życia?

Artykuł sponsorowany Dr. Max Drogeria

Kosmetyki dla noworodka to kilka podstawowych produktów. Ich nadmiar, zamiast pomóc, może zaszkodzić małemu dziecku. Wyjaśniamy, jakie kosmetyki przydadzą się do pielęgnacji noworodka, a także jak z nich korzystać w odpowiedni sposób.

Kosmetyki do pielęgnacji noworodka - jak wybrać?

Wszystkie kosmetyki dla dzieci, które możesz kupić w sklepach i aptekach, są bezpieczne. Jakie warto wybrać dla noworodka? Przede wszystkim powinny być one dopasowane do wieku. Upewnij się, że wybrane kosmetyki można stosować od pierwszego dnia życia. Taka informacja musi znaleźć się na opakowaniu.

Kosmetyki dla noworodka powinny również posiadać wszelkie atesty – na opakowaniach kosmetyków możesz znaleźć też certyfikaty, np. Instytutu Matki i Dziecka, Centrum Zdrowia Dziecka, Państwowego Zakładu Higieny lub niezależnych organizacji konsumenckich np. AllergyCertyfied. Są to dodatkowe kryteria dla kupujących. Naturalne kosmetyki dla dzieci będą też posiadać certyfikaty ECOCERT i COSMOS, a wegańskie i nietestowane na zwierzętach – pieczęć „Vegan” oraz logo króliczka.

Kosmetyki dla noworodka, które trzeba kupić

Krem na odparzenia to absolutny numer jeden w kosmetyczce noworodka. Jest niezbędny, nawet jeśli dziecko nie ma odparzonej pupy czy odpieluszkowego zapalenia skóry. Stosuj go profilaktycznie, aby zapobiec podrażnieniom skóry na pośladkach. Dermatolodzy zalecają, by używać go bez względu na rodzaj pieluch, jakie stosujesz, bo każda z nich, nawet ultracienka i przewiewna, tamuje dostęp powietrza.

Z kolei zwykłe mydła mogą naruszać delikatną barierę naskórkową. Jeśli noworodek ma zdrową, gładką, niewysuszoną skórę, do mycia można używać kostek dermatologicznych i płynów myjących. Ich najlepszą odmianą są tzw. emolienty, które myjąc, tworzą na powierzchni skóry barierę ochronną. Dzięki nim ciało jest czyste i lekko nawilżone. Niektóre kosmetyki dla noworodka dodaje się do wody podczas kąpieli, inne stosuje jako środek oczyszczający skórę. Aby nie zniweczyć ich działania, po wlaniu emolientu do wanny nie należy myć dziecka dodatkowo mydłem lub innym płynem.

Zdaniem dermatologów, jeśli noworodek ma zdrową skórę, bez skłonności do przesuszenia, nie musi być niczym smarowany. Ponieważ nie wiesz, jakie wymagania będzie miała skóra dziecka, na wszelki wypadek kup balsam lub krem nawilżający do twarzy i ciała, jeśli nie będzie potrzebny, możesz go potem zużyć sama. Taki kosmetyk nanosi się cienką warstwą po wyjęciu dziecka z wanienki i delikatnym wysuszeniu ręcznikiem.

Artykuł sponsorowany Dr. Max Drogeria

Polecane dla Ciebie